Mach na svou funkci předsedy Svobodných rezignoval v prosinci kvůli sporům o směřování strany (více zde), ale jeho oponenti ho nedokázali sesadit při volbě nového šéfa. Mach dostal 301 ze 487 hlasů, Pánek 128 hlasů a Steinhauserovou podpořilo 58 lidí.
„Jsem rád, že členové volbou dali jasně najevo, že chtějí, aby Svobodní ve volbách prosazovali obě svá důležitá témata, jak vizi liberálního státu s nízkými daněmi, tak vizi suverénní České republiky. Svobodní nabídnou voličům ve volbách do Poslanecké sněmovny zásadní snížení daní, referendum o členství v Evropské unii a také svobodu pro každého člověka žít si svůj vlastní život a bez překážek usilovat o vlastní štěstí,“ komentoval výsledek hlasování Mach.
„Napneme teď společně všechny síly, abychom překonali hranici pět procent a dostali se do Sněmovny,“ uvedl staronový šéf Svobodných. Strana se dosud přela o to, jestli má být odchod z EU jediným tématem, na nějž se má strana soustředit. Mach prosazoval, aby Svobodní neopouštěli ani daňová témata.
Strana svobodných občanů vznikla v únoru 2009, u jejího zrodu stáli většinou bývalí členové ODS, nespokojení s vývojem této strany. Jednačtyřicetiletý ekonom a vysokoškolský pedagog Mach, který dříve radil Václavu Klausovi, stranu vede od jejího vzniku. V roce 2014 se stal europoslancem. V loňských krajských volbách se Svobodní ve spolupráci s Ivo Valentou a Stranou soukromníků dostali do zastupitelstva Zlínského kraje.