Jonák chce očistit své jméno. Moc šancí nevidím, říká jeho bývalý advokát

  15:30aktualizováno  15:30
Advokát Josef Lžičař zastupoval manžele Jonákovy ve "zlaté éře" Discolandu Sylvie a Ivana Jonáka pak dva roky hájil po obvinění z vraždy manželky. V pondělí 28. dubna Ivan Jonák opustí vězení a na svobodě chce bojovat za očištění svého jména a prokázání neviny. Lžičař by mu úspěch přál, ale velkou šanci mu nedává.

Josef Lžičař | foto: Romana Navarová, iDNES.cz

Jak jste se vlastně k obhajobě Ivana Jonáka dostal?
Z počátku jsem dělal nějaké civilní věci pro oba, Ivana i Ludviku Jonákovou. To bylo ještě tehdy vše v pořádku. Později jsem v Discolandu hájil finišmena bronzové štafety na 4x400 metrů. Nějaký ožralý Němec tam udělal výtržnost a došlo ke střetu. Nakonec byl zproštěný.

Ale pak se situace změnila.
Když Ludvika odešla s Witerlem, tak jsem se to snažil nějak rovnat. Jenže pak tuším 7. dubna 1994 se stala vražda. Krátce na to byl Jonák vzat do vazby a já jsem od něj měl plnou moc na zastupování.

Jak dlouho jste ho hájil?
Přesně po dvou letech a jednom nebo dvou měsících, po zprošťujícím rozsudku, došlo mezi mnou a panem Jonákem k neshodě. Od té doby jsem ho nezastupoval.

Případ Jonák

Podle obžaloby si Ivan Jonák objednal vraždu z obavy, aby nepřišel o Discoland. Ludvika Jonáková totiž podle žalobce vlastnila koncesi na provoz nočního podniku a měla v plánu jej zavřít a s Jonákem se rozvést. Jonák ale tvrdí, že koncese jeho ženy byla zfalšovaná a on že měl koncesi v pořádku (jak se případ vyvíjel, čtěte zde).

Jonák byl ale nakonec odsouzen?
Už jsem to nesledoval a nevím, co vše bylo obstaráno posléze. Vím, že osvobozující verdikt odvolací soud zrušil a tuším, že pak ještě vyměnili soudce a Jonák tuším také vyměnil dva, tři advokáty. To už jsem ale případ sledoval z médií, jako jakýkoli občan.

Setkali jste se pak ještě?
Když se začal řešit organizovaný zločin a policie začala vyšetřovat útoky na něj, tedy výbuch auta a prostřelení obličeje. Tehdy mě z výkonu trestu zbavil mlčenlivosti, abych mohl vypovídat jako svědek. 

To jste se tedy potkali?
Fyzicky ne. Tehdy jen policie obstarala zproštění mlčenlivosti. Pak jsem mohl vypovídat, co jsem věděl. Jak to bylo s Discolandem, kdo ho chtěl obsadit, uzurpovat, a že Jonáka vůbec chtěli vyloučit z možnosti podílet se na zisku.

Ivan Jonák tvrdí, že na svobodě očistí své jméno. Jakou má podle vás šanci?
Já bych mu to samozřejmě přál. On celou dobu tvrdí, že to neudělal. Osobně ale nějakému úspěchu už nevěřím. Řada těch svědků po těch letech stěží řekne něco nového, než když to policie před lety začala znovu vyšetřovat a nakonec to odložila.

Někteří z těch lidí navíc v mezidobí také byli odsouzeni. Někteří zaměstnanci Discolandu pak byli souzeni v rámci Berdychova gangu. Samotný Berdych byl původně chlapec s čistým rejstříkem, který tam dělal ochranku a další. Ty už nebudu jmenovat, protože se to nesluší.

Kontaktoval vás někdy Jonák v poslední době před propuštěním?
Jen mě zbavil mlčenlivosti, kvůli jednom textu, který o něm vzniká. Osobně jsme spolu naposledy mluvili před mnoha lety, kdy byl po zprošťujícím rozsudku na svobodě.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Zvrhlého pána usvědčil počítač. Sexuální predátoři však po síti krouží dál

Muž, jenž si na internetu říkal Zvrhlý pán, nebo také Zralý chlapák a jehož při lovu dětí na síti odhalil reportér MF...

ODS vyzývá Schillerovou k rezignaci kvůli zeti, ta to považuje za absurdní

Představitelé opoziční ODS vyzvali k rezignaci ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO). Skupina propojená s...

Poslanci se dohadují kvůli ČT, o výročních zprávách zatím nehlasovali

Spor mezi poslanci vyvolalo dopoledne projednávání starších výročních zpráv České televize. Debatu rozvířil Pavel...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz