Sobota 17. dubna 2021, svátek má Rudolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 17. dubna 2021 Rudolf

Vypukl boj o holé životy. Hromadné postižení vyhlašují další nemocnice

  10:56aktualizováno  18:50
V Pardubickém kraji dosáhla v úterý situace v nemocnicích tak kritického bodu, že kraj musel vyhlásit stav hromadného postižení osob. Důvodem je nedostatečná lůžková kapacita. Jiné kraje na tom jsou na tom obdobně – nemocnice v Karlovarském vyčerpaly všechny kapacity ve středu. Ve Středočeském došlo na dvě nemocnice.

„Pokud jde o kapacitu lůžek intenzivní péče, tak ta je vyčerpaná zcela. Pokud jde o lůžka standardní péče, tak tam už teď máme pacienty na přistýlkách a nedokážeme ji dále rozšířit, chybí nám personál,“ uvedl v úterý pro Českou televizi hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Popsal tak tristní situaci v tamních nemocnicích. Pokud ji ale člověk srovná s ostatními kraji, podle oficiálních statistik ministerstva zdravotnictví o tom nejsou o nic lépe.

Ve středu došlo také na Karlovarský kraj. Nemocnice vzhledem k epidemii koronaviru vyčerpaly své kapacity a budou poskytovat jen neodkladnou a nezbytnou péči podle dostupných sil a prostředků, uvedl po jednání krajského krizového štábu hejtman Petr Kulhánek. Bezpečnostní rada kraje a krizový štáb opět upozornily na kritickou situaci nemocnic v regionu a na nedostatek lůžek pro pacienty s covidem.

Podle krizového štábu akutní poskytovatelé lůžkové péče v kraji vyčerpali své personální a technické možnosti. „Zástupci Karlovarské krajské nemocnice (Nemocnice Karlovy Vary a Nemocnice Cheb) Nemocnice Sokolov a Nemocnice Ostrov upozornili, že nemocnice budou poskytovat výhradně péči neodkladnou a nezbytnou dle dostupných sil a prostředků,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje, v němž byly kvůli rychlému šíření koronaviru v uzávěře dva okresy ze tří.

Bezpečnostní rada a krizový štáb projednávaly také stav hromadného postižení osob. Ten ale vyhlášen nebyl. Mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková upozornila, že hromadné postižení osob je vnitřní přepis, který nemůže vyhlásit krizový štáb.

V Karlovarském kraji je nyní volných osm procent lůžek s kyslíkem, pro covidové pacienty zbývá 26 lůžek, pro ostatní pacienty také 26, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. Jednotky intenzivní péče jsou k dnešku volné z pěti procent. Pro pacienty s covidem-19 není aktuálně k dispozici žádné volné intenzivní lůžko, pro ostatní zbývají čtyři.

Obdobně na tom jsou i nemocnice v Plzeňském kraji. Tamní krizový štáb zasedne až v pátek a bude řešit, jak postupovat dále. „Situace v našem kraji je skutečně kritická. Největší nemocnice v kraji je Fakultní nemocnice Plzeň a ta je již na hraně vyčerpání kapacit,“ popsala mluvčí kraje Eva Mertlová.

A také hejtman kraje Vysočina Vítězslav Schrek zmínil možnost vyhlášení stavu hromadného postižení osob. „Jsme připraveni na zhoršující se stav reagovat – jednou z možností, kterou nevylučujeme a chceme na ni být připraveni, je i vyhlášení stavu hromadného postižení osob. Jde o stav, který řeší poskytování zdravotních služeb při mimořádných událostech. Vedení kraje se domnívá, že současná situace může být důvodem pro jeho případné vyhlášení ,“ uvedl Schrek s tím, že půjde o hlavní bod zítřejšího jednání krizového štábu.

A ještě ve středu či ve čtvrtek pravděpodobně čeká vyhlášení stavu hromadného postižení osob i Středočeský kraj. Již do něj přešly dvě nemocnice – Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov a Klaudiánova Nemocnice v Mladé Boleslavi. 

„Zdravotnické zařízení se dostává do režimu provozu, kdy úroveň poskytované péče z důvodu relativního či absolutního nedostatku zdrojů již neodpovídá běžnému standardu poskytování zdravotní péče v ČR. Poskytovatel zdravotní péče jej vyhlásí v případě vyčerpání všech provozovaných i reprofilizovaných lůžkových kapacit, kdy není schopen další kapacity vytvořit. Situace se vyvíjí rychle, dnes nebo zítra očekáváme vyhlášení stavu hromadného postižení osob v dalších nemocnicích, případně plošně v celém kraji,“ uvedla na Twitteru hejtmanka Petra Pecková.

Hromadné postižení osob

Situace, kdy zasahující týmy zdravotnické záchranné služby musí postupovat jiným způsobem než v běžné každodenní praxi.

Nastupuje postup v intencích medicíny katastrof. Tedy zdravotníci se nemohou věnovat jednomu konkrétnímu pacientovi, ale musí co nejdříve vhodným způsobem stanovit priority ošetřování a odsunu u všech postižených.

Ke středečnímu ránu je v kraji hospitalizovaných 639 pacientů s koronavirem. Z toho 114 je v těžkém a 385 ve středně těžkém stavu. „Z těchto pacientů 110 vyžaduje intenzivní péči, u dalších 6 je poskytována vysokoprůtoková oxygenoterapie na standardním lůžku,“ dodala Mertlová.

A situace se horší. Každý den přibude asi patnáct covidových pacientů. Trend se drží už druhý týden a pro nemocnice je dlouhodobě neudržitelný. Zbývá jen třicet lůžek standardní péče a nula lůžek vyšší intenzivní péče. Kraj se sice snaží reprofilizovat další lůžka, naráží ale na personální kapacity.

Padá už i hlavní město

Hůře než Pardubický kraj je na tom podle statistik ministerstva zdravotnictví i kraj Liberecký. Zbývají mu dvě volná lůžka intenzivní péče pro pacienty s covidem-19. Celkem pak lůžek devatenáct. Nemocnice se navíc potýkají s nedostatkem personálu. Krajský krizový štáb proto požádal armádu, aby nemocnicím personálně vypomohla.

A na hranici svých kapacit se dostávají i nemocnice v hlavním městě. A to ačkoliv intenzivních lůžek mají za běžných podmínek více než kterýkoli jiný kraj, a to skoro dvakrát. Nyní je z téměř tisícovky lůžek intenzivní péče volných 49. Z toho osm pro pacienty s covidem-19. Standardních lůžek zbývá 420 – dvanáct procent celkové kapacity.

Také Olomoucký a Královéhradecký kraj už mají k dispozici jen jednotky lůžek intenzivní péče pro covidové pacienty. V prvním případě pět, v druhém osm.

Přehled nemocničních lůžek ARO a JIP pro dospělé po krajích (k 3. 3. 2021):
Kraj Lůžka ARO + JIPVolnáVolná pro pacienty s covidem-19
Praha983 498
Středočeský256249
Jihočeský2525317
Plzeňský172300
Karlovarský7840
Ústecký 244 36 16
Liberecký144192
Královéhradecký230428
Pardubický119193
Vysočina1493210
Jihomoravský5729334
Olomoucký228425
Zlínský1583515
Moravskoslezský4209729

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Ke středečnímu dni je v Česku hospitalizovaných 8 163 pacientů s covidem-19, z toho 1 661 ve vážném stavu. V úterý to bylo 8 234, z toho 1 654 ve vážném stavu. Čísla se ale mohou s odstupem dní ještě změnit. Každopádně jde o dva zatím nejhorší dny od začátku epidemie v březnu loňského roku.

V úterý přibylo v Česku 16 642 případů covidu, což je čtvrtý nejvyšší údaj za dobu epidemie. Dosavadní rekord je z 6. ledna a je zhruba o tisícovku vyšší. Oproti minulému úterý laboratoře odhalily o 800 nákaz víc. Reprodukční číslo čtvrtým dnem v řadě klesá. Ke středě se snížilo o další tři setiny na 1,09 a je nejnižší za posledních 14 dnů. Hodnota nad jednou ukazuje sílící epidemii. 

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kellnerův boeing dosedl na pražském letišti. Horváth podal svědectví o nehodě

V pátek krátce před půl třetí ráno přistál na pražském letišti soukromý Boeing 737NG společnosti PPF Group Petra...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Arenberger si vybral nové spolupracovníky. Černý už není náměstkem

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice...

Filip ustál pokus o palácový převrat v KSČM, povede stranu na podzim do voleb

Vojtěch Filip ustál snahu jeho odpůrců sesadit ho po patnácti letech z čela KSČM a povede tak komunisty i do podzimních...

Rusko se podílelo na výbuchu ve Vrběticích, Česko vyhostí 18 diplomatů

Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Důvodem je,...

Nutně musím být na vládě, tvrdí Hamáček, proč neletí do Moskvy

Ministr vnitra Jan Hamáček v sobotu potvrdil, že na plánované jednání o dodávkách ruské vakcíny Sputnik V do Moskvy...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...