Sobota 26. září 2020, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 26. září 2020 Andrea

Luxusní byty už Grossová nepostaví

  1:00aktualizováno  1:00
Tři rozpadající se domy Na Vyhlídce na pražském Proseku k návštěvě zatím nelákají. Už koncem roku 2006 se sem přitom mají stěhovat první noví obyvatelé. Do dvou let tu podle plánů Šárky Grossové a Libuše Barkové měl vyrůst luxusní bytový komplex.

INFOGRAFIKA:
Bytový dům Na Vyhlídce

PŘÍLOHA:
Vládní krize:
- varianty vývoje
- rozložení sil poslanců

ČTĚTE TAKÉ:
Cesta Grossové od servírky k podnikatelce

"Přestavba by měla stát padesát milionů korun. Buď bychom získaly investora, nebo by se to zaplatilo z bankovních úvěrů," poodhalila v rozhovoru s MF DNES Libuše Barková své podnikatelské plány, které do pondělí sdílela s manželkou premiéra Šárkou Grossovou. Jinak také kontroverzní podnikatelka, která čelí trestnímu stíhání za osmimilionový pojišťovací podvod.

V pondělí obě ženy shodně oznámily, že jejich projekt je na prodej. "V téhle zemi se prostě podnikat nedá," vysvětlila své rozhodnutí Šárka Grossová, která je podle svého manžela znechucená "tím, co se kolem toho děje".

Bydlení pro bohaté
Za kolik společný projekt obě přítelkyně prodají, nezveřejnily. Dá se tedy jen hádat, že to rozhodně nebude za méně než 17 milionů korun.

To je totiž cena, za kterou tři staré sousedící domy, které plánovaly přestavět, postupně nakoupily. Další nemalou částku už investovaly i do podrobné architektonické studie, kterou pro ně zpracoval ateliér architekta Přemysla Kokeše. "Oslovily naši kancelář a několik dalších. Neoficiální soutěž jsme vyhráli. Kolik za práci dostaneme, to prozradit nemůžu. Ptal jsem se paní Barkové, jestli k tomu mohu podávat informace, ale nepřála si to," řekl Kokeš.

GROSSOVÁ: TADY SE PROSTĚ PODNIKAT NEDÁ

"S podnikáním končím." Tuto informaci uvedla Šárka Grossová v pondělí večer na chodbě hotelu ve Špindlerově Mlýně, kde ji zastihla reportérka MF DNES.

Kdy a jak splatíte úvěr 5 milionů, který máte u eBanky?
Ta půjčka běží normálně dál. Až do března.

Jak ji splácíte?
Ježišmarjá, to teď nevím. S manželem jsme se ale domluvili, že ten komplex prodám, protože v tomto státě se prostě podnikat nedá.

Vy nevíte, kolik a jak splácíte bance?
Z hlavy tohle nevím. Mně to vede auditorská firma.

Jde ale o docela velké peníze, vážně o tom nemáte přehled?
Samozřejmě o tom mám přehled, ale to vám tady nebudu říkat. Nic vám do toho není. Vedou mi to právníci. Všechno je v pořádku.

Podle studie má v komplexu vyrůst dvanáct luxusních bytů s terasami. K objektu bude patřit zahrada s altánem a fontánou, fitness centrum, sauna a kancelářské místnosti. A u vchodu má být recepce. Bytový komplex měl stát jen zhruba sto metrů od podniku Leon, který patří také Libuši Barkové.

Kde Barková se svou kamarádkou Grossovou chtěly vzít na projekt dalších padesát milionů korun (když si i na samotnou koupi tří starších domů půjčily celkem 16 milionů u bank), zatím obě ženy hodnověrně nevysvětlily.

Termín splátky se blíží
Podle bankovních expertů se však mohlo počítat s tím, že podnikatelky získají část peněz od budoucích klientů, kteří by za byty zaplatili zálohu. Z těchto prostředků by se pak mohly splácet úvěry. Barková připustila, že s některými klienty už měly uzavřeny rezervační smlouvy. Získat další bankovní úvěry by však pro obě ženy tak snadné nebylo.

Barková má sice podle záznamů v katastru nemovitostí slíbeno od České spořitelny, že může vyčerpat půjčku až do výše pětadvaceti milionů korun, ale Grossové "její" eBanka nic takového neslíbila. Právě naopak: už během pár týdnů bude od manželky premiéra a její firmy Denna chtít vrátit již vypůjčených pět milionů korun. Ty Grossová použila právě na nákup jedné ze starších nemovitostí na Proseku, zbytek kupní ceny ve výši téměř devět set tisíc korun doplatila podle kupní smlouvy ze svého.

"Nevím, jak je to se splácením toho úvěru. Dělá to pro mě auditorská firma. Vzpomínám si jen, že to je půjčené na rok, takže by se to mělo splatit někdy koncem března," připustila v pondělí večer po opakovaných dotazech MF DNES Šárka Grossová, když ji reportéři zastihli u večeře v hotelu ve Špindlerově Mlýně, kde lyžuje. Informaci o tom, že se splatnost její půjčky rychle blíží, MF DNES potvrdil i ředitel eBanky Luboš Černý. "Úvěr je splatný v řádu několika týdnů," prohlásil.

Barková eBance neřekla vše
Právě podezřelé okolnosti kolem podnikání premiérovy ženy, otřásají v těchto dnech vládní koalicí. Lidovcům totiž vadí skutečnost, že manželce premiéra ručí za úvěr právě Barková, a to hlavně kvůli tomu, že vlastní dům, kde sídlí nevěstinec.

Barková navíc, jak zjistil týdeník Respekt, přivedla eBanku při ručení v omyl. Za úvěr Šárky Grossové totiž Barková ručila svou nemovitostí v jihočeských Buzicích. Jenže tu už jednou o rok dříve dala do zástavy České spořitelně za svou vlastní půjčku. Tuto informaci v dokladech, které Barková odevzdala eBance, neuvedla.

"Úmysl to ale z naší strany nebyl," řekl právník Barkové Jaroslav Tajbr a dodal: "Přišli jsme tehdy do eBanky a nabídli jim na výběr pět nemovitostí. Oni si vybrali právě tuto. Ale paní Barková si v tu chvíli nevzpomněla, že už ji jednou zastavila u České spořitelny, a banka si toho pak nevšimla. Vzniklo to oboustrannou nepozorností." Upřesnil, že poté, co se na problém začali vyptávat novináři, Barková začala s bankou jednat o nápravě. "Nabídli jsme dodatečně bance jako záruku jiné tři domy," vysvětlil Tajbr.

S byty končím, říká Barková

Podnikatelka Libuše Barková se podobně jako její kamarádka a obchodní partnerka Šárka Grossová vzdá projektu výstavby bytového komplexu v Praze na Proseku. "Vše, co se v poslední době kolem mé osoby odehrálo, ohrožuje mé podnikatelské aktivity. Proto s tím skončím. Nechci působit potíže své rodině," řekla v pondělí Barková v rozhovoru pro MF DNES.

O ukončení projektu uvažujete, nebo jste se už pevně rozhodla?
Velmi vážně to zvažuji. Ale vše směřuje k tomu, že se svých aktivit na Proseku vzdám.

Co vás k tomu vede?
Mediální kampaň kolem mé osoby je tak silná, že mě poškozuje a odrazuje ode mě klienty a strategické partnery. Jsem z toho unavená.

Mluvila jste o tom s paní Grossovou?
Hovořily jsme spolu, ale nebudu vám říkat žádné podrobnosti.

Bude v projektu někdo pokračovat?
Pevně doufám, že ano. O ty byty je zájem. Máme uzavřené dokonce rezervační smlouvy s některými klienty.

Vy už jste dostaly od budoucích klientů nějaké zálohy?
Ne, žádné takové platby tam ještě neproběhly.

Jak dlouho jste celý projekt vymýšlela?
Od roku 1999.

Ale paní Šárka Grossová do toho projektu vstoupila až loni na jaře. Proč?
Já jsem původně počítala, že to budu dělat sama. Také to byl původně daleko menší projekt. Teprve když jsme se domluvily se Šárkou, tak jsme to rozšířily a koupily ještě jednu nemovitost a pozemek.

Jak a kdy jste se vlastně se Šárkou Grossovou seznámily?
Asi před osmi lety.

Za jakých okolností to bylo?
Opravdu nevím. Nepamatuji si to.

Co jste dělala předtím, než jste začala obchodovat s realitami?
Dělala jsem servírku a recepční.

Jak se stalo, že jste pak získala prostředky na nákupy nemovitostí?
Celý život jsem pracovala. Někdy jsem si vzala bankovní úvěr.

Ví se o vás, že pronajímáte jeden dům nevěstinci. Teď se začíná spekulovat o tom, že nevěstinec vlastníte a máte z toho dost velké peníze...
Nevěstinec mi nepatří. Pouze pronajímám prostory firmě, která ho provozuje. Je to normální obchodní vztah. To byste za takový vztah mohl popotahovat vodárny, energetické závody, finanční úřad. Všichni z toho mají peníze.

Autoři:

Rozstřel: Velká obezřetnost před Covidem je na místě, vláda skutečně zaspala, řekla Šabatová

  • Nejčtenější

V Česku podlehl covidu první lékař, nakažených zdravotníků přibývá

Počty nakažených zdravotníků se stále zvyšují. Tabulky vydané Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)...

Prymula hrozí omezením rizikových akcí, zavřením barů od 22 hodin i škol

Uzavření středních škol a druhého stupně těch základních, posun zavírací doby barů a restaurací na 22 hodin místo...

Nebudu se hádat. Šmucler odešel uprostřed debaty s Flegrem o covidu

Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra je potřeba šlápnout v covidové epidemii na brzdu. „Hrozí tisíce až...

Stav nouze je namístě, říká Prymula. Očekává až 8 tisíc nakažených denně

„Denně bude přibývat šest až osm tisíc potvrzených nákaz covidem-19, pokud nepřijmeme další opatření. Je na místě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ministr zdravotnictví Vojtěch odstoupil z funkce. Nahradí ho Prymula

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odstupuje ze své ministerské funkce. Řekl to v pondělí na tiskové konferenci....

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Situace v ordinacích je dramatická, komunikace s hygienou vázne, říká Šonka

V Česku se na podzim přidá ke koronavirové pandemii každoroční chřipková sezona. Podle předsedy Sdružení praktických...

Druhý nejvyšší nárůst od března, v pátek v Česku přibylo 2946 nově nakažených

Sledujeme online Počet případů nemoci covid-19 v Česku v pátek stoupl opět o téměř 3 000, podobně jako ve čtvrtek. Přibylo 2 946...

Česko čeká deštivý víkend. Pak se krátce mírně oteplí, ale pršet bude dál

Prodloužený víkend bude převážně deštivý, na Šumavě by ve vyšších polohách mohlo i sněžit, oznámili meteorologové....

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...