Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. února 2023 Jarmila

Luxusní byty už Grossová nepostaví

  1:00
Tři rozpadající se domy Na Vyhlídce na pražském Proseku k návštěvě zatím nelákají. Už koncem roku 2006 se sem přitom mají stěhovat první noví obyvatelé. Do dvou let tu podle plánů Šárky Grossové a Libuše Barkové měl vyrůst luxusní bytový komplex.

INFOGRAFIKA:
Bytový dům Na Vyhlídce

PŘÍLOHA:
Vládní krize:
- varianty vývoje
- rozložení sil poslanců

ČTĚTE TAKÉ:
Cesta Grossové od servírky k podnikatelce

"Přestavba by měla stát padesát milionů korun. Buď bychom získaly investora, nebo by se to zaplatilo z bankovních úvěrů," poodhalila v rozhovoru s MF DNES Libuše Barková své podnikatelské plány, které do pondělí sdílela s manželkou premiéra Šárkou Grossovou. Jinak také kontroverzní podnikatelka, která čelí trestnímu stíhání za osmimilionový pojišťovací podvod.

V pondělí obě ženy shodně oznámily, že jejich projekt je na prodej. "V téhle zemi se prostě podnikat nedá," vysvětlila své rozhodnutí Šárka Grossová, která je podle svého manžela znechucená "tím, co se kolem toho děje".

Bydlení pro bohaté
Za kolik společný projekt obě přítelkyně prodají, nezveřejnily. Dá se tedy jen hádat, že to rozhodně nebude za méně než 17 milionů korun.

To je totiž cena, za kterou tři staré sousedící domy, které plánovaly přestavět, postupně nakoupily. Další nemalou částku už investovaly i do podrobné architektonické studie, kterou pro ně zpracoval ateliér architekta Přemysla Kokeše. "Oslovily naši kancelář a několik dalších. Neoficiální soutěž jsme vyhráli. Kolik za práci dostaneme, to prozradit nemůžu. Ptal jsem se paní Barkové, jestli k tomu mohu podávat informace, ale nepřála si to," řekl Kokeš.

GROSSOVÁ: TADY SE PROSTĚ PODNIKAT NEDÁ

"S podnikáním končím." Tuto informaci uvedla Šárka Grossová v pondělí večer na chodbě hotelu ve Špindlerově Mlýně, kde ji zastihla reportérka MF DNES.

Kdy a jak splatíte úvěr 5 milionů, který máte u eBanky?
Ta půjčka běží normálně dál. Až do března.

Jak ji splácíte?
Ježišmarjá, to teď nevím. S manželem jsme se ale domluvili, že ten komplex prodám, protože v tomto státě se prostě podnikat nedá.

Vy nevíte, kolik a jak splácíte bance?
Z hlavy tohle nevím. Mně to vede auditorská firma.

Jde ale o docela velké peníze, vážně o tom nemáte přehled?
Samozřejmě o tom mám přehled, ale to vám tady nebudu říkat. Nic vám do toho není. Vedou mi to právníci. Všechno je v pořádku.

Podle studie má v komplexu vyrůst dvanáct luxusních bytů s terasami. K objektu bude patřit zahrada s altánem a fontánou, fitness centrum, sauna a kancelářské místnosti. A u vchodu má být recepce. Bytový komplex měl stát jen zhruba sto metrů od podniku Leon, který patří také Libuši Barkové.

Kde Barková se svou kamarádkou Grossovou chtěly vzít na projekt dalších padesát milionů korun (když si i na samotnou koupi tří starších domů půjčily celkem 16 milionů u bank), zatím obě ženy hodnověrně nevysvětlily.

Termín splátky se blíží
Podle bankovních expertů se však mohlo počítat s tím, že podnikatelky získají část peněz od budoucích klientů, kteří by za byty zaplatili zálohu. Z těchto prostředků by se pak mohly splácet úvěry. Barková připustila, že s některými klienty už měly uzavřeny rezervační smlouvy. Získat další bankovní úvěry by však pro obě ženy tak snadné nebylo.

Barková má sice podle záznamů v katastru nemovitostí slíbeno od České spořitelny, že může vyčerpat půjčku až do výše pětadvaceti milionů korun, ale Grossové "její" eBanka nic takového neslíbila. Právě naopak: už během pár týdnů bude od manželky premiéra a její firmy Denna chtít vrátit již vypůjčených pět milionů korun. Ty Grossová použila právě na nákup jedné ze starších nemovitostí na Proseku, zbytek kupní ceny ve výši téměř devět set tisíc korun doplatila podle kupní smlouvy ze svého.

"Nevím, jak je to se splácením toho úvěru. Dělá to pro mě auditorská firma. Vzpomínám si jen, že to je půjčené na rok, takže by se to mělo splatit někdy koncem března," připustila v pondělí večer po opakovaných dotazech MF DNES Šárka Grossová, když ji reportéři zastihli u večeře v hotelu ve Špindlerově Mlýně, kde lyžuje. Informaci o tom, že se splatnost její půjčky rychle blíží, MF DNES potvrdil i ředitel eBanky Luboš Černý. "Úvěr je splatný v řádu několika týdnů," prohlásil.

Barková eBance neřekla vše
Právě podezřelé okolnosti kolem podnikání premiérovy ženy, otřásají v těchto dnech vládní koalicí. Lidovcům totiž vadí skutečnost, že manželce premiéra ručí za úvěr právě Barková, a to hlavně kvůli tomu, že vlastní dům, kde sídlí nevěstinec.

Barková navíc, jak zjistil týdeník Respekt, přivedla eBanku při ručení v omyl. Za úvěr Šárky Grossové totiž Barková ručila svou nemovitostí v jihočeských Buzicích. Jenže tu už jednou o rok dříve dala do zástavy České spořitelně za svou vlastní půjčku. Tuto informaci v dokladech, které Barková odevzdala eBance, neuvedla.

"Úmysl to ale z naší strany nebyl," řekl právník Barkové Jaroslav Tajbr a dodal: "Přišli jsme tehdy do eBanky a nabídli jim na výběr pět nemovitostí. Oni si vybrali právě tuto. Ale paní Barková si v tu chvíli nevzpomněla, že už ji jednou zastavila u České spořitelny, a banka si toho pak nevšimla. Vzniklo to oboustrannou nepozorností." Upřesnil, že poté, co se na problém začali vyptávat novináři, Barková začala s bankou jednat o nápravě. "Nabídli jsme dodatečně bance jako záruku jiné tři domy," vysvětlil Tajbr.

S byty končím, říká Barková

Podnikatelka Libuše Barková se podobně jako její kamarádka a obchodní partnerka Šárka Grossová vzdá projektu výstavby bytového komplexu v Praze na Proseku. "Vše, co se v poslední době kolem mé osoby odehrálo, ohrožuje mé podnikatelské aktivity. Proto s tím skončím. Nechci působit potíže své rodině," řekla v pondělí Barková v rozhovoru pro MF DNES.

O ukončení projektu uvažujete, nebo jste se už pevně rozhodla?
Velmi vážně to zvažuji. Ale vše směřuje k tomu, že se svých aktivit na Proseku vzdám.

Co vás k tomu vede?
Mediální kampaň kolem mé osoby je tak silná, že mě poškozuje a odrazuje ode mě klienty a strategické partnery. Jsem z toho unavená.

Mluvila jste o tom s paní Grossovou?
Hovořily jsme spolu, ale nebudu vám říkat žádné podrobnosti.

Bude v projektu někdo pokračovat?
Pevně doufám, že ano. O ty byty je zájem. Máme uzavřené dokonce rezervační smlouvy s některými klienty.

Vy už jste dostaly od budoucích klientů nějaké zálohy?
Ne, žádné takové platby tam ještě neproběhly.

Jak dlouho jste celý projekt vymýšlela?
Od roku 1999.

Ale paní Šárka Grossová do toho projektu vstoupila až loni na jaře. Proč?
Já jsem původně počítala, že to budu dělat sama. Také to byl původně daleko menší projekt. Teprve když jsme se domluvily se Šárkou, tak jsme to rozšířily a koupily ještě jednu nemovitost a pozemek.

Jak a kdy jste se vlastně se Šárkou Grossovou seznámily?
Asi před osmi lety.

Za jakých okolností to bylo?
Opravdu nevím. Nepamatuji si to.

Co jste dělala předtím, než jste začala obchodovat s realitami?
Dělala jsem servírku a recepční.

Jak se stalo, že jste pak získala prostředky na nákupy nemovitostí?
Celý život jsem pracovala. Někdy jsem si vzala bankovní úvěr.

Ví se o vás, že pronajímáte jeden dům nevěstinci. Teď se začíná spekulovat o tom, že nevěstinec vlastníte a máte z toho dost velké peníze...
Nevěstinec mi nepatří. Pouze pronajímám prostory firmě, která ho provozuje. Je to normální obchodní vztah. To byste za takový vztah mohl popotahovat vodárny, energetické závody, finanční úřad. Všichni z toho mají peníze.

Autoři:

Prezidentské volby 2023

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavelporazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu 9. března

Analytička: Natanjahu „orbánizuje“ Izrael, do vlády pozval extremisty

  • Nejčtenější

Ovčáčka nahradí žena. Mluvčí Hradu se stane bývalá novinářka a analytička

Kromě Miloše Zemana Hrad zanedlouho opustí také Jiří Ovčáček, který zastával funkci tiskového mluvčího. Nově zvolený...

Češi zvolili Pavla prezidentem s nejsilnějším mandátem. Babiš uznal porážku

Novým prezidentem si Češi zvolili Petra Pavla. Získal 58,32 procenta hlasů. Jeho soupeř Andrej Babiš 41,67 procent,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie objasnila výhrůžku nábojem Babišové. Odesílatel dopisu je po smrti

Policie na základě znaleckých posudků objasnila případ výhrůžného dopisu, který před volbami dostala Babišova manželka....

Už mě neoslovujte poslanče, řekl Babiš. I na Twitteru má jen „občan“

Jen několik málo hodin po prohraných volbách o Pražský hrad se naplno rozjely spekulace, jestli Andrej Babiš neskončí v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První den voleb skončil, hlasovala polovina lidí. Značný zájem hlásí zahraničí

Češi v pátek volili novou hlavu státu. Během prvního dne druhého kola volby se hlasování zúčastnila většina voličů,...

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Nervozita mě zatím svazuje, přiznává Pavlová. Plánuje schůzku se Zemanovou

Premium Budoucí první dáma Eva Pavlová by se v následujících týdnech ráda potkala s dosluhující první dámou Ivanou Zemanovou a...

Účes jako z Hollywoodu. Pavel se sestřihem inspiroval u Clooneyho

Zvolený prezident Petr Pavel během prezidentské kampaně zaujal část voličů také svým vzhledem. Podle mnohých vypadá...

První přešlap nového amerického velvyslance. Za trdelník schytal kritiku

Nový americký velvyslanec do České republiky Bijan Sabet dorazil do Prahy teprve ve středu, už ale stihl udělat první...

STALO SE DNES: Vysokoškolští učitelé hrozí stávkou. Tetování už armádě nevadí

Učitelé humanitních oborů na vysokých školách kvůli platům chtějí protestovat. Tetování již není v armádě tabu. Policie...

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Janečková se po rakovině vrací do práce. Ukázala i fotky po mastektomii

Zpěvačka Patricia Janečková (24) si na sociálních sítích připomenula ne úplně příjemné výročí. Před rokem jí...