Od Sobotky se strana distancovat nebude, řekl v Rozstřelu lídr ČSSD Zaorálek

  14:24aktualizováno  19. června 13:06
Pozici volebního lídra ČSSD přebírá po Bohuslavu Sobotkovi ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. V pořadu iDNES.tv Rozstřel se bývalého předsedy zastal a ocenil jeho ochotu odstoupit z čela strany. Kvůli nové roli se Zaorálek nevzdá pozice ministra zahraničí. "Nepřipadá mi dobré, abych se kvůli tomu nevěnoval důležitým věcem v zahraničí," řekl.

Nový volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek označil Sobotkův krok odejít z čela strany za projev vysoké politické kultury. „Musím se zastat Bohuslava Sobotky. Vždyť to sakra není politik, který si přišel nahrabat,“ prohlásil Zaorálek v Rozstřelu.

„Poprvé jsme měli předsedu, který si s námi v čele strany sedl a řekl - Kluci, dělám to sedm let a jsem utahaný. Už nevím, jak to zvednout. Došly mi nápady a energie. Lubo, jsi z nás nejmladší a nejčerstvější, měl bys to zkusit místo mě,“ popsal Zaorálek s tím, že málokdo z minulých předsedů by to dokázal udělat.

Fotogalerie

Část kampaně sociální demokracie v čele se Zaorálkem spustila v Praze uplynulou sobotu, a to představením svého volebního programu.

„Nepřednesl jsem v sobotu nabíjecí projev, který straníci čekali. Řekl jsem jim něco o sobě a svém přesvědčení,“ uvedl Zaorálek. „Pokud se budu chtít dostat k lidem, tak musím říkat, co si myslím,“ dodal.

„Jako sociální demokracie se potýkáme s řadou problémů. Potýkáme se s globalizací, establishment si cpe kapsy a lidem zůstávají oči pro pláč. Pro mě je otázka, jak přesvědčit lidi, že sociální demokracie je jejich spojenec,“ popsal Zaorálek. Z ČSSD chce udělat stranu, ke které se lidé s chutí hlásí.

V pořadu se nový lídr ČSSD znovu vyjádřil k možnému návratu Jiřího Paroubka do strany. „Jsem tolerantní člověk, ale těžko se smiřuji s tím, že by se vrátil někdo, kdo si založil cizí projekt, aby dokázal, že nejsme dobří,“ prohlásil.

„Když někdo odejde ze strany a pak se vrátí, tak se to stává. Ale něco jiného je, když někdo proti vám postaví novou politickou stranu. Ve volbách to byly čtyři procenta a byly fatální. Myslím si, že se přes to pražská organizace nepřenese,“ naznačil Zaorálek. Podobně se vyjádřil i bývalý šéf strany Sobotka (více o tom čtěte zde).

Zahraniční politiku dělám s chutí. Hájím zájmy ČR

Kvůli volbám se Zaorálek nehodlá vzdávat vedení ministerstva zahraničí. „Vím, co je tam potřeba zvládnout. Pojedu teď do Bruselu, abych tam hájil zájmy České republiky. Zahraniční politiku dělám s chutí a těžko bych ji opouštěl. Pro někoho nového by bylo těžké to převzít a dělat tam změny,“ upozornil.

„Uznávám, že kontakt s lidmi je jedna ze zásadních věcí,“ uznal v souvislosti s Andrejem Babišem, který se po odchodu z čela ministerstva financí plně věnuje předvolební kampani hnutí ANO. „Nepřipadá mi dobré, abych se kvůli tomu nevěnoval důležitým věcem v zahraničí, které se lidí bezprostředně týkají,“ dodal Zaorálek.

ČSSD v sobotu představila program, v němž slibuje, že změní daně, aby si polepšilo 98 procent zaměstnanců. „Zavedeme jízdné zdarma ve veřejné železniční a autobusové dopravě pro děti, žáky základních a středních škol a seniory od 65 let,“ uvedli sociální demokraté (více jsme psali zde).

Sobotka dál zůstává volebním lídrem strany v Jihomoravském kraji, který ve Sněmovně reprezentuje už dvacet let. Zároveň chce zůstat sociálním demokratem i nadále, nemá v úmyslu vytvářet žádné alternativní projekty.

Lubomír Zaorálek se narodil v roce 1956. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy studoval kombinaci oborů filozofie a politická ekonomie. Od ledna 2014 je ministrem zahraničních věcí, v Poslanecké sněmovně zasedá už od roku 1996. Mezi lety 2002 až 2006 působil jako předseda dolní komory.

Celý záznam Rozsrtřelu s Lubomírem Zaorálkem:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

Obtěžující hovory s ruským přízvukem? Jsme připraveni, tvrdí armáda

Letoun Gripen na základně v Čáslavi

Rodiny nizozemských armádních letců od posledního nasazení v Pobaltí obtěžovaly nevyžádané telefonáty neznámých lidí s...

Stát zaplatil za chyby úředníků téměř miliardu, zpátky vymohl zlomek

Ilustrační snímek

Téměř miliardovou škodu způsobili státu v posledních pěti letech svými chybami úředníci a politici. Přestože zákon...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz