Pojď ven, chtěl si to poslanec SPD Volný za dveřmi vyřídit s Birkem z ČSSD

  10:50aktualizováno  12:20
K bezprecedentní události došlo v Poslanecké sněmovně. Při projednávání novely zákona o pobytu cizinců na území České republiky si to chtěl poslanec SPD Lubomír Volný vyřídit „za dveřmi“ se sociálním demokratem Janem Birkem. „Jste to vy, vítači, kteří jste vytvořili pana Baldu,“ řekl také u řečnického pultíku poslanec hnutí SPD Tomia Okamury.

Poslanec SPD Lubomír Volný | foto: Adolf Horsinka

Soud uložil příznivci SPD, důchodci Baldovi, čtyři roky vězení za to, že pokácel stromy na koleje a způsobil tak dvě vlakové nehody. Na místě nechával letáky, které měly vyvolat strach z islámu a migrantů.

Zemi hrozí reálný muslimský teroristický útok, tvrdil Volný

„Vy jste ho vyděsili reálnou možností toho, že tady bude spáchán teroristický útok. Této republice hrozí reálný muslimský teroristický útok,“ tvrdil Volný.

Birke na něho volal, aby toho už nechal. A na to Volný reagoval, aby s ním Birke „šel ven“. „Jestli máte problém se mnou něco řešit, tak pojďte ven! A tam si to můžeme vyřešit,“ řekl Volný.

„Já mám takový pocit, že za třicet let jste prolomil něco, co se v této Sněmovně za novodobých dějin nikdy nestalo. Abyste pokřikoval na demokraticky zvoleného poslance Pojď ven! Pojď ven! asi tím způsobem, že si to tam vyřídíme... Já jsem zvyklý úplně na všechno, já se ničeho nebojím. Ani vás ne, pane poslanče, věřte mi,“ reagoval na Volného Birke.

Poslanec Okamurova hnutí SPD před tím napadal i ministra vnitra Jana Hamáčka z ČSSD a Piráta Františka Kopřivu „Dostali jsme se tak daleko jako v Itálii, kde člověka, který spoluzachránil s panem Orbánem Evropu tím, že uzavřel italské přístavy a zabránil vlně dalších uprchlíků, lidé jako je pan Kopřiva nebo pan Hamáček kriminalizují, trestně stíhají a pokoušejí se ho dostat do vězení,“ tvrdil také Volný. Proti výmyslu poslance SPD, že chce kriminalizovat ministra italské vlády Mattea Salviniho, se ohradil Hamáček a vyzval Volného, aby se omluvil.

„Poslední člověk, který byl odsouzen za terorismus, byl Čech a konzultoval ten útok na ty dva vlaky s pracovnicí vaší strany, pane kolego,“ připomněl Hamáček, že Balda odsouzený za terorismus spolupracoval právě s SPD.

Jste hnůj, stydím se za vás, řekl sociální demokrat Dolínek

Vystoupení Volného někteří poslanci těžce nesli. „Lidé jako vy se snaží legalizovat to nejodpornější v lidech, co v sobě mají - vraždění, zabíjení a snahu zastrašovat kohokoliv mohou kolem sebe! Je to hnus! Hnůj! A stydím se za vás,“ řekl Petr Dolínek ze sociální demokracie.

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka také mluvil o spojení Baldy s SPD. „To byl celkem normální pán, který sedmdesát let svého života fungoval jako oblíbený člověk ve své obci, hrál na akordeon nebo na harmoniku, neměl nikdy žádný problém. A pak, když vstoupil do SPD nebo sympatizoval s SPD, tak se z něj stal s prominutím blázen. Protože vy jste mu vymyli mozek,“ řekl Chvojka.

Místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip z KSČM to během jednoho z vystoupení Volného nevydržel a ukončil ho s tím, že mu vypršel čas pro vystoupení s faktickou poznámkou.

Chování Volného zaměstná mandátový a imunitní výbor

Birkeho se zastali i kolegové z jiných stran. „Není možné, abyste tady vyhrožoval,“ řekl poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. A podle Heleny Langšádlové by se chováním poslance SPD měl zabývat mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny. 

Po přestávce, o kterou požádala Markéta Pekarová Adamová z TOP 09, i šéf lidoveckého klubu Jan Bartošek řekl, že by se vyjadřováním poslance SPD měl mimořádně zabývat mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny. 

Novelu zákona o pobytu cizinců ani poslanci v pátek neprojednali. Poslankyně ODS Jana Černochová požádala o přestávku do konce jednacího dne, aby nemusela vulgarismy poslance z SPD poslouchat.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Za budovy Transgasu nabídla Praha málo, proti demolici se protestovalo

U budov Transgasu v Praze se sešla asi stovka jejích zastánců a řečníci ze...

Vedení Prahy odešlo ze schůzky s majitelem Transgasu bez dohody, která by brutalistní komplex budov na Vinohradech...

Najdete na iDNES.cz