Pojď ven, chtěl si to poslanec SPD Volný za dveřmi vyřídit s Birkem z ČSSD

  10:50aktualizováno  12:20
K bezprecedentní události došlo v Poslanecké sněmovně. Při projednávání novely zákona o pobytu cizinců na území České republiky si to chtěl poslanec SPD Lubomír Volný vyřídit „za dveřmi“ se sociálním demokratem Janem Birkem. „Jste to vy, vítači, kteří jste vytvořili pana Baldu,“ řekl také u řečnického pultíku poslanec hnutí SPD Tomia Okamury.

Poslanec SPD Lubomír Volný | foto: Adolf Horsinka

Soud uložil příznivci SPD, důchodci Baldovi, čtyři roky vězení za to, že pokácel stromy na koleje a způsobil tak dvě vlakové nehody. Na místě nechával letáky, které měly vyvolat strach z islámu a migrantů.

Zemi hrozí reálný muslimský teroristický útok, tvrdil Volný

„Vy jste ho vyděsili reálnou možností toho, že tady bude spáchán teroristický útok. Této republice hrozí reálný muslimský teroristický útok,“ tvrdil Volný.

Birke na něho volal, aby toho už nechal. A na to Volný reagoval, aby s ním Birke „šel ven“. „Jestli máte problém se mnou něco řešit, tak pojďte ven! A tam si to můžeme vyřešit,“ řekl Volný.

„Já mám takový pocit, že za třicet let jste prolomil něco, co se v této Sněmovně za novodobých dějin nikdy nestalo. Abyste pokřikoval na demokraticky zvoleného poslance Pojď ven! Pojď ven! asi tím způsobem, že si to tam vyřídíme... Já jsem zvyklý úplně na všechno, já se ničeho nebojím. Ani vás ne, pane poslanče, věřte mi,“ reagoval na Volného Birke.

Poslanec Okamurova hnutí SPD před tím napadal i ministra vnitra Jana Hamáčka z ČSSD a Piráta Františka Kopřivu „Dostali jsme se tak daleko jako v Itálii, kde člověka, který spoluzachránil s panem Orbánem Evropu tím, že uzavřel italské přístavy a zabránil vlně dalších uprchlíků, lidé jako je pan Kopřiva nebo pan Hamáček kriminalizují, trestně stíhají a pokoušejí se ho dostat do vězení,“ tvrdil také Volný. Proti výmyslu poslance SPD, že chce kriminalizovat ministra italské vlády Mattea Salviniho, se ohradil Hamáček a vyzval Volného, aby se omluvil.

„Poslední člověk, který byl odsouzen za terorismus, byl Čech a konzultoval ten útok na ty dva vlaky s pracovnicí vaší strany, pane kolego,“ připomněl Hamáček, že Balda odsouzený za terorismus spolupracoval právě s SPD.

Jste hnůj, stydím se za vás, řekl sociální demokrat Dolínek

Vystoupení Volného někteří poslanci těžce nesli. „Lidé jako vy se snaží legalizovat to nejodpornější v lidech, co v sobě mají - vraždění, zabíjení a snahu zastrašovat kohokoliv mohou kolem sebe! Je to hnus! Hnůj! A stydím se za vás,“ řekl Petr Dolínek ze sociální demokracie.

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka také mluvil o spojení Baldy s SPD. „To byl celkem normální pán, který sedmdesát let svého života fungoval jako oblíbený člověk ve své obci, hrál na akordeon nebo na harmoniku, neměl nikdy žádný problém. A pak, když vstoupil do SPD nebo sympatizoval s SPD, tak se z něj stal s prominutím blázen. Protože vy jste mu vymyli mozek,“ řekl Chvojka.

Místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip z KSČM to během jednoho z vystoupení Volného nevydržel a ukončil ho s tím, že mu vypršel čas pro vystoupení s faktickou poznámkou.

Chování Volného zaměstná mandátový a imunitní výbor

Birkeho se zastali i kolegové z jiných stran. „Není možné, abyste tady vyhrožoval,“ řekl poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. A podle Heleny Langšádlové by se chováním poslance SPD měl zabývat mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny. 

Po přestávce, o kterou požádala Markéta Pekarová Adamová z TOP 09, i šéf lidoveckého klubu Jan Bartošek řekl, že by se vyjadřováním poslance SPD měl mimořádně zabývat mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny. 

Novelu zákona o pobytu cizinců ani poslanci v pátek neprojednali. Poslankyně ODS Jana Černochová požádala o přestávku do konce jednacího dne, aby nemusela vulgarismy poslance z SPD poslouchat.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Bývalí studenti dluží Olomouci za odpady, i když svoz platila univerzita

Ilustrační snímek

Absurdní situace, do níž se dostali bývalí zahraniční studenti Univerzity Palackého v Olomouci, graduje. Přibývá těch,...

Češi plánují znovu projet v tatře celý svět, expedice bude trvat tři roky

Trasa nové expedice Tatra kolem světa 2019

Tři roky, pět kontinentů, 270 tisíc kilometrů, 600 účastníků. Ti dva se před pár roky potkali náhodou v Angole, teď...

Co s extrémním suchem? Odpoví rektor České zemědělské univerzity v Rozstřelu

Rektor ČZU Petr Sklenička

Ztráty ze sucha, které počítají každý rok zemědělci, strmě narůstají. Za škody v roce 2017 dostali finanční náhrady ve...

8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze
8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze

Pojďme ke Dni Země začít s malou změnou, co má ale velké důsledky. Vyberte si pár tipů, které vás osloví nejvíce a jsou pro vás nejsnazší. I maličkostmi ušetříte přírodu, peníze a vlastní čas.

Najdete na iDNES.cz