(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Poradce komunistů bral na poště 55 tisíc měsíčně. Policie zjišťuje za co

  • 280
Kriminalisté si pozvali k „podání vysvětlení“ manažery České pošty. Prověřují totiž Lubomíra Krejsu, který měl mnoho let na ústředí pošty utajovanou smlouvu. Podle ní bral padesát pět tisíc korun měsíčně, přestože do práce nechodil. Nikdo ze státního podniku přitom nedokázal vysvětlit, co Krejsa vlastně dělal.

Policisty k zahájení šetření přimělo červnové zjištění serveru Seznam Zprávy, který smlouvu Krejsy zmedializoval. Do té doby byl poradce předsedy KSČM Vojtěcha Filipa prakticky veřejně neznámou osobou. Podle serveru mají kriminalisté podezření, že se jedná o podvod se škodou ve výši šesti milionů korun. O celou kauzu se začalo zajímat i ministerstvo vnitra.

Místopředseda dozorčí rady České pošty a poradce šéfa KSČM Lubomír Krejsa

Místopředseda dozorčí rady České pošty a poradce šéfa KSČM Lubomír Krejsa

Třiapadesátiletý inženýr zastává v současné době také funkci místopředsedy dozorčí rady České pošty, kde pobírá šedesát tisíc měsíčně. Státní podnik nicméně s Krejsou podepsal i dohodu o pracovní činnosti na pozici „specialisty řízení požadavků“, za níž pobíral dalších padesát pět tisíc korun měsíčně.

Dotazy médií na utajovanou dohodu odmítl Krejsa komentovat. Podle Seznamu do ústředí pošty v Jindřišské ulici nechodí, a to i přesto, že se jedná o jeho oficiální pracoviště.

Podle některých zástupců pošty vykonával Krejsa svoji práci z domova. Vzhledem k tomu, že dohoda byla uzavřena v roce 2009, musel tak jeho home office trvat dlouhých devět let.

V celé kauze zatím nebyl nikdo obviněn. „Probíhá prověřování, proto nebudu poskytovat žádné bližší informace,“ sdělil Seznamu Jan Lelek, obvodní státní zástupce pro Prahu 1. 

V minulých týdnech byla u výslechu například Emílie Bobková, která má být Krejsovou nadřízenou, která jej má úkolovat a na jeho práci dohlížet. K tomu se nevyjádřila. „Nemůžu o tom mluvit, podepsala jsem na výslechu mlčenlivost,” uvedla Bobková.