Skandál kolem české firmy v Rize. Kvůli úplatkům rezignoval i primátor

  6:00aktualizováno  6:00
Celkem sedm lidí zatkla loni v prosinci při společné akci lotyšská a polská protikorupční jednotka. Skandál, kvůli kterému rezignoval rižský primátor, se točí kolem české společnosti Škoda Transportation. I přes nevoli lotyšských politiků teď získala firma v zemi další obří zakázku, dodá vlaky v hodnotě šesti miliard korun.

Vizualizace vlaku pro lotyšské státní dráhy. | foto: Škoda transportation

Dlouhé čtyři měsíce strávil v lotyšské vazbě manažer společnosti Škoda Transportation Vladislav Kozák. Když šestadvacátého dubna vyšel ven, byl poslední z celkem sedmi zadržených lidí. Mezi nimi byli kromě Kozáka například ještě Leons Bemhens, bývalý šéf rižského dopravního podniku Rigas Satiksme, nebo vedoucí oddělení rozvoje podniku Igors Volkinsteins.

Kozák podle svého advokáta Janise Dzanuskanse nemusel na rozdíl od dalších spoluobviněných platit kauci a netýká se ho ani žádné další omezení. Ze země tak mohl ihned vycestovat.

Přes Asii do Lotyšska

Lotyšský skandál

● prosinec 2018

Lotyšské a polské speciální protikorupční jednotky zatýkají sedm lidí, mezi nimi i regionálního manažera Škody Vladislava Kozáka. Podezírají je z korupce kolem tendrů rižského dopravního podniku.

● únor 2019

Soud prodlužuje Kozákovi vazbu. Další obviněné propustil již dříve na kauci.

● duben 2019

Kozák je propuštěn z vazby. Z funkce odchází rižský primátor Nils Ušakovs. Podle lotyšských médií je v kauze mezi podezřelými. 

Kauza se točí kolem úplatku ve výši 800 tisíc euro, který měl být vyplacen v souvislosti s tendry na dodávku autobusů, nízkopodlažních tramvají a trolejbusů pro rižský dopravní podnik v celkové hodnotě 268 milionů euro. Dvě z nich vyhrála Škoda Transportation, respektive Electric. Jednu získala polská společnost Solaris.

Podle polské centrální protikorupční jednotky, s níž lotyšská agentura KNAB na vyšetřování spolupracuje, byly peníze údajně rozděleny na menší částky a vyplaceny jako odměna za fiktivní poradenské služby přes Čínu, Kypr nebo Hongkong, než se dostaly do Rigy.

Konec primátora

Kauza má silný přesah do lotyšské politiky. V dubnu kvůli ní nuceně rezignoval primátor Rigy Nils Ušakovs. I jeho kancelář a byt policie kvůli případu prohledala a v případu má podle tamních médií roli podezřelého.

Podle lotyšských médií se to stalo týden poté, co Ušakovse navštívili zástupci Škodovky.

Schůzky se údajně odmítli účastnit zástupci rižského dopravního podniku. V lednu totiž po auditu, který si podnik nechal zpracovat, po Škodě a polském výrobci Solaris začal požadovat celkem šest a půl milionu euro za pozdní dodávky.

Při prohlídce Ušakovsovy kanceláře detektivové nalezli zařízení které „soukromé osoby nesmí nakupovat“. Podle Ušakovse, který razii komentoval na svém Facebooku, se jednalo o štěnici, o které však prý sám nevěděl.

Ministrovy obavy

Přesto, že kauza kolem Kozáka a spol. v Lotyšsku stále pokračuje, Škodě Transportation se mezitím podařilo v zemi uspět v tendru na nové příměstské vlaky v hodnotě přibližně šesti miliard korun. Ostravská Škoda Vagonka by jich měla pro lotyšské dráhy vyrobit dvaatřicet.

Škoda Vagonka dodá do Lotyšska 32 elektrických vlaků za 6 miliard

Tendr však neprobíhal úplně hladce. Škoda uspěla až na druhý pokus. Napoprvé totiž skončila druhá a odvolala se. V květnu navíc lotyšský ministr financí Janis Reirs prohlásil, že vyšetřování kolem rižského dopravního podniku je pro Škodu tak velkým reputačním problémem, že se obává o to, zda by bylo možné na financování nákupu využít evropské fondy.

Situace se uklidnila poté, co protikorupční úřad poskytl tamním ministerstvům dopravy a financí veškeré informace, které při vyšetřování údajné korupce kolem tendrů dopravního podniku získal. Z podkladů podle lotyšské tiskové agentury LETA nevyplývaly žádné informace, které by zadání zakázky Škodě Vagonka znemožnily.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

OBRAZEM: Vinobraní zalilo slunce, do Znojma dorazilo 85 tisíc lidí

Mnohem lepší počasí, než jaké panovalo před týdnem v Mikulově na Pálavském...

Mnohem lepší počasí, než jaké panovalo před týdnem v Mikulově na Pálavském vinobraní, si užívali lidé na slavnostech...

Ruský vliv se blíží definici hrozby, varuje zmocněnec pro odolnost Šedivý

Zvláštní zmocněnec pro odolnost a nové hrozby Jiří Šedivý (10.9.2019)

Ministerstvo zahraničí zřídilo funkci zvláštního zmocněnce pro odolnost a nové hrozby, obsadilo do ní Jiřího Šedivého....

Podepsáno prezidentem. Průměrný důchod vzroste o 900 korun měsíčně

Prezident Miloš Zeman na jednání vlády o státním rozpočtu na rok 2020 (16. 9....

Průměrný důchod vzroste příští rok o 900 korun měsíčně. Prezident Miloš Zeman podepsal příslušný zákon o důchodovém...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO SERVISNÍ TECHNIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 22 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz