Livia Klausová o roli první dámy příliš nestála

aktualizováno 
Česko má už pátým rokem první dámu, která se první dámou moc stát nechtěla. Přesto však Livia Klausová tuto roli výtečně zvládá. Chová se decentně a zdrženlivě a plně stojí za svým mužem. Přesto je na něm do značné míry nezávislá a jde svou cestou, jakkoli to má své limity.

Coby manželka předního politika je Livia ostřílená v životě vysoké politiky a společenské smetánky. | foto: Michal SváčekMF DNES

Livia Klausová se své role první dámy ujala za zcela jiných výchozích pozic, než její předchůdkyně Dagmar Havlová. "Už dlouho chodila mezi krále i chudé," říkala v době Klausova zvolení prezidentem jedna z žen, které se pohybují v její blízkosti. Konkrétně řečeno: coby manželka předního politika je ostřílená v životě vysoké politiky a společenské smetánky. Ví, jak se pozdravit s japonským císařem, jak jíst kaviár a neformálně konverzovat na nekonečných recepcích.

I nepříjemná osobní záležitost, kdy bulvární tisk v roce 2002 zveřejnil fotografie Václava Klause s mladičkou blondýnkou Klárou Lohniskou, byla pro ni v tomto směru spíše výhodou. Veřejnost, navenek velmi citlivá na jakékoli náznaky nevěry, byla na její straně, což dala dostatečně najevo opačnou reakcí v případě "prezidentovy přítelkyně" Dagmar Havlové.

Pro Livii to bylo tehdy těžké období, jak naznačují její přátelé a lidé z jejího blízkého okolí. Přesto zůstala zcela stranou a poklesek svého manžela veřejně nijak nekomentovala. Situaci zkrátka zvládla s noblesou.

Nestála o to
Livia Klausová o roli první dámy příliš nestála. Zmínil to i její manžel krátce po svém zvolení prezidentem, když řekl, že Livia na tuto roli nekandidovala. Ona sama to naznačila už dávno předtím, na podzim roku 1997, když komentovala odchod Václava Klause z funkce premiéra: "Za tuto zemi se na to netěším, za svého muže se na to taky netěším, za sebe se na to těším," řekla.

Zatímco Dagmar Havlová vystavěla svou roli na obdivu ke svému muži, Livia je na tom svém do značné míry nezávislá a jde svou cestou, jakkoli to má své limity.

Vzdělaná a ctižádostivá ekonomka nenesla lehce, že kvůli manželově kariéře nemohla udělat v bankovnictví vlastní kariéru a že se musela kvůli podezřením ze střetu zájmů vzdát práce v některých dozorčích radách velkých firem. Její věta "kariéra muže mi víc vzala, než dala" by mohla být vytesána na její kanceláři první dámy.

Livia Klausová je racionální i citlivá. Když měla pocit, že se jejímu manželovi děje křivda, nikdy nezůstala chladná. Jako oddaná manželka se představila na podzim 1997 při takzvaném vládním Sarajevu. Před několikatisícovým davem na Václavském náměstí tehdy přečetla dopis, který otci napsal syn Jan.

K novinářům je Livia spíše zdrženlivá. "Je to určitý odstup, obava, zda se něco nezkreslí, a to ne třeba záměrně, ale zda se to prostě mediální mašinerií provalí v tom kontextu, jaký by ona chtěla," prozradil jeden z jejích blízkých.

Livia Klausová volí též jinou formu charity, než její předchůdkyně. Když někdo konkrétní potřebuje pomoci, prostě mu pomůže. "Nerada to dělá nějak okázale," říká jedna z jejích blízkých kolegyň a prozrazuje, že Livia Klausová se angažuje v řadě projektů, například v Životě 90. Počátkem srpna 2003 pak spolu se svým manželem založila Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových, který podporuje humanitární a vzdělávací projekty.

Livia Klausová nerozdělila veřejnost na ty, kteří ji velmi zbožňují, a na ty, kteří se jí vysmívají. "Paní Livia se bude chovat velmi decentně a zdrženlivě," předpovídal tehdy Hubálek. A měl pravdu. A možná i to je součástí onoho "zcivilnění" prezidentského úřadu, jež před svým zvolením avizoval její manžel Václav Klaus.

 


Livia Klausová

Věk: 64 let (narozena ve znamení Štíra 10. 11. 1943 v Bratislavě)
Titul: Ing. CSc.
Vzdělání: Vysoká škola ekonomická, obor zahraniční obchod
Profese: ekonomka, pracovala v Ekonomickém ústavu ČSAV, byla či je členkou i místopředsedkyní dozorčích rad řady významných podniků, např. České spořitelny
Jazyky: angličtina, francouzština, ruština
Zájmy: ekonomie, lyžování, výstavy, balet


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Konec hledání trubek. Digitální mapa stavbařům ukáže, co je pod povrchem

Kdo staví, musí si zjistit, zda pod jeho pozemkem nevedou kabely.

Ve čtyřtisícových Dolních Břežanech kousek za Prahou právě staví mateřskou školu. Nedávno se jim ale stalo, že bagrista...

Syn známého herce velvyslancem. Česko zastupuje v NATO Jakub Landovský

Kandidát na pražského primátora za ČSSD Jakub Landovský

Osudovější příběh se najde málokdy. Již zesnulý herec Pavel Landovský symbolizoval v Černých baronech, ve slavné roli...

Je mu osm a je mistrem světa v šachu. Šampióna ale nejvíc baví tělocvik

20.8.2019, Pardubice, J. Bouška-sedmiletý šachový Mistr Světa, Foto:Radek...

Jiří Bouška z Kameniček na Pardubicku má kromě nesporného šachového talentu i srdce bojovníka. Z běloruského Minsku...

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚČETNÍ S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 38 000 Kč

Najdete na iDNES.cz