Litovali jsme, že jsme nepobili více komunistů, píšou Mašínové v knize

  10:28aktualizováno  10:28
MF DNES získala exkluzivně ukázky z knihy, která veřejnosti vůbec poprvé předkládá kompletní zápisky skupiny bratrů Mašínových o jejich legendárním útěku na svobodu přes východní Německo. "Je tam dost věcí, které nebyly ještě nikdy předtím zveřejněny," říká o knize Josef Mašín.

Bratři (zleva) Ctirad a Josef Mašínovi a Milan Paumer si před útěkem z komunistického Československa na Západ zlepšují fyzickou kondici. | foto: Archiv Milana Paumera

"Všichni souhlasili, že se z toho lesa nedostaneme. Loučili jsme se mezi sebou. Litovali jsme, že jsme neprovedli naše plány v ČSR a že jsme nepobili více komunistů." Toto jsou jen některá dramatická slova bratrů uvedená v knize.

Měli jsme vůli a houževnatost

Rozhovor s Josefem Mašínem

Věty se vztahují ke chvíli, kdy Mašínové bojovali obklíčeni východoněmeckou komunistickou policií v roce 1953. Spolu s Milanem Paumerem se jim podařilo doslova prostřílet z Československa do Západního Berlína.

Vzpomínka na přestřelku

"Díval jsem se na VoPo (příslušník komunistické policie), jak se obrací, a za ním za rohem se vynořovala celá banda VoPo, kteří ládovali bouchačky v běhu. (...) Sáhl jsem pro zbraň do náprsní kapsy. Vytáhl jsem pistoli a namířil ji na VoPo stojícího přede mnou s pistolí v ruce a moje rána se smísila s přívalem střelby. Vypálil jsem ještě několik ran a spěchal ven, jelikož okolí vypadalo velmi nezdravě. V chodbě ležela tři těla a na zemi byla krev. Vzduch čpěl střelným prachem."

Josef Mašín

Trojice mužů dokázala uniknout desítkám tisíc po zuby ozbrojených komunistických policistů.

"Kule hvízdaly a zarývaly se všude okolo a já čekal na tu svoji. Pak jsem upadl slabostí. Hned jsem se však zvedl a startoval po čtyřech. Pepu jsem slyšel nalevo za mnou křičet: Kličkujte! Kličkujte! Bylo mi divné, jak mohu ještě kličkovat, když jsem rád, že vůbec běžím," popisuje na jiném místě knihy třetí člen skupiny, Milan Paumer.

Hrdinové, nebo vrazi? Stále rozdělují veřejnost

Není mnoho postav, které rozdělují společnost tak jako bratři Mašínovi a Milan Paumer.

Jedni je považují za hrdinné bojovníky proti komunismu, kteří postupovali podle zásady na hrubý pytel hrubá záplata. Druzí je označují za vrahy, kteří při sabotážních akcích na území Československa zabili nevinné lidi. Například pokladníka z továrny, když potřebovali peníze.

Jediným českým politikem, který Mašínovy vyznamenal, byl v roce 2008 tehdejší premiér za ODS Mirek Topolánek.

Mašínové vadí, prokurátor Vaš ne?

Glosa Jana Gazdíka

Senátoři navrhují Mašínovy pravidelně na vysoké státní vyznamenání, což Hrad odmítá s tím, že jejich protirežimní aktivity jsou společností vnímány příliš kontroverzně. Knihu Cesta na severozápad vydává Academia počátkem června.

Zbraně, které bratři Mašínové uloupili a zakopali v Československu před útěkem do Západního Berlína.Obálka nové knihy Cesta na severozápad.

"Jsme rádi, že ta kniha vyjde. Na druhé straně se nechceme lacině prodávat, omlouvat se. Snad nás lidé pochopí. Tato kniha je silná svou autentičností," řekl Josef Mašín.

Přestože vzpomínky sepsali Mašínovi už na konci padesátých let, v Česku vycházejí až nyní.

Vzpomínka na obklíčení

"Naše životy se daly počítat ještě tak na vteřiny. Milan neměl zbraň a bylo domluveno, že nikdo z nás nepadne živý nepříteli do rukou. Pepa se ho proto ptal: Chceš ji teď? Milan odpověděl: Heleď, radši ještě chvíli počkej. A vzpomněl jsem si, jak nám v hodinách taktiky vysvětlovali, jak správně zalehnout. Že když člověk správně leží, kule ho netrefí."

Ctirad Mašín

"Dříve knihu nechtělo vydat exilové nakladatelství Josefa Škvoreckého, protože příběh je prý nepravděpodobný. Při porovnání s historickými dokumenty jsou však ty vzpomínky velice přesné," říká historik Petr Blažek, který je spolueditorem knihy Cesta na severozápad.

Mučili a věšeli i další

Ve stejném roce 1953, kdy se bratři Mašínové s Paumerem, Janatou a Švédou rozhodli prostřílet do Západního Berlína, komunistická moc mučila a věšela protivníky, střílela na hranicích politické uprchlíky a členy jejich rodin nebo je zavírala na desítky let do žalářů a zabavovala jim majetek.

Ve zmanipulovaných procesech byla již dříve na popraviště poslána například bojovnice proti nacismu i komunismu Milada Horáková, generál Heliodor Píka, bez něhož by ve druhé světové válce zřejmě jen těžko vznikl čs. armádní sbor v SSSR. Popraveny byly i desítky dalších vojáků či odbojářů.

Považujete bratry Mašínovy za hrdiny, nebo za vrahy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 16. června 2010. Anketa je uzavřena.

hrdinové 7269
vrazi 6377

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Proti bytům pro schizofreniky se postavili místní, Zlín domy přesto postaví

Vizualizace přestavby dvou baťovských domků na zlínské Letné

Zlínští zastupitelé schválili stavbu jedenácti startovacích bytů pro schizofreniky. Jednání provázela dvouhodinová...

Exministryni Marksovou Tominovou z ČSSD poslanci zvolili do Rady ČTK

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová byla v tajné volbě zvolena do Rady ČTK. Dostala 87...

Australský hacker hledaný FBI v Česku vysál milion z platebních terminálů

Australsko-český hacker Dylan Wheeler poté, co prchl do Česka, rozdal několik...

Po mladém australském hackerovi Dylanu Wheelerovi šla FBI kvůli miliardovým škodám a prolomení obrany Microsoftu i...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz