Poslanci po hodinách debat požádali vládu o zneplatnění memoranda o lithiu

  12:53aktualizováno  21:52
Poslanecká sněmovna schválila návrh komunistů na zneplatnění memoranda o těžbě lithia, které podepsal ministr průmyslu Jiří Havlíček s australskou firmou European Metals Holding. Hlasování předcházela téměř devítihodinová debata, během níž na sebe útočili zástupci ČSSD a hnutí ANO. Nyní musí rozhodnout vláda Bohuslava Sobotky.

„PS žádá vládu, aby memorandum vzhledem k zřejmé neurčitosti jeho předmětu prohlásila za nulitní,“ stojí v návrhu KSČM, pro který nakonec zvedlo ruku nejvíce poslanců. Schválili také usnesení, že memorandum podepsané ministrem Havlíčkem se společností European Metal Holdings není pro Českou republiku závazné. Neschválili ovšem návrh, který by vládě uložil zpracovat zákon ponechávající vytěžené rudy a vzácné kovy v rukou státu.

Fotogalerie

„Memorandum, které podepsal ministr průmyslu Havlíček, může být vrcholem ledovce, jehož devět desetin bývá skryto pod povrchem. Může to mít devastující následky a bylo podepsáno v rozporu se zákonem. Australské firmě se otevře možnost vyvést peníze v hodnotě několika státních rozpočtů z České republiky,“ varoval v úvodu jednání předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Po více než pětihodinové diskusi, která se odehrávala formou faktických poznámek a projevů poslanců s přednostním právem, si Sněmovna kolem šesté hodině večer odhlasovala program schůze. Jediným bodem pořadu bylo posouzení podpisu ministra průmyslu pod memorandem o těžbě lithia na území České republiky. Vzhledem k velkému počtu přihlášených diskutérů si ovšem poslanci odhlasovali protažení jednání i po deváté hodině večer.

Havlíček během své faktické poznámky označil jednání a výtky kritiků za sprostý útok na něj a na sociální demokracii. „Je to nechutné a odporné. Je náramné, jak si v této pseudokauze notují pánové Babiš, Filip a Okamura. Je to snad ukázka budoucí vládní spolupráce? Stranám není cizí vůbec nic, ani lhaní, překrucování faktů a házení špíny na politické protivníky,“ reagoval.

„Brabec tvrdil, že jeho ministerstvo v rámci standardního procesu udílelo licence na průzkum firmě Geomet a nemohlo postupovat jinak. MŽP ale mělo postupovat jinak a mělo zveřejnit, že na všech čtyřech ložiscích byly provedeny průzkumy od roku 2010 za státní peníze. Proč to neudělalo? Aby se nemohly přihlásit jiné subjekty, například státní podnik Diamo?“ kontroval Havlíček s otázkou na ministra Brabce.

Předseda KSČM Vojtěch Filip zpochybnil znění memoranda, ve kterém podle něj chybí záruky, že česká pobočka australské firmy - Geomet - nebude v budoucnu prodaná. Poukázal také na nejasné vlastnické struktury European Metal Holdings (EMH), které vedou na Britské Panenské ostrovy. „V Austrálii bydlí firma s pěti zaměstnanci v obýváku. Není to společnost s nějakým obrovským majetkem a má to být strategický partner České republiky!“ upozornil Filip.

Mezi komunistickými požadavky bylo, aby vláda prohlásila memorandum za neplatné a aby Sněmovna uložila vládě zpracovat zákon, který by umožnil, aby stát nakládal se strategickými surovinami jako lithium, rubidium a wolfram. Poslanci za TOP 09 v čele s Michalem Kučerou navrhli konstatování, že vláda selhala v ochraně hospodářských zájmů republiky v případě strategických surovin. Budoucí vláda by pak měla přepracovat surovinovou politiku, aby podstatná část výnosů z těžby zůstávala státu.

Hlasovalo se také o návrhu KDU-ČSL nebo Tomia Okamury. Těžit podle jeho návrhu by měl státní podnik a zisk musí zůstat ve státním rozpočtu, na Česko by muselo být vázáno i zpracování lithia. Okamura soudí, že právo na kov získala malá skupina spekulantů a odpovědnost nese celá vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL, promrhala podle něho miliardy. Poslanci ovšem pro tyto návrhy ruku nezvedli.

Babiš jen odvádí pozornost, tvrdí Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) prohlásil, že kauza kolem lithia slouží k odvedení pozornosti od problémů Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, které stíhá policie za kauzu Čapí Hnízdo. Poukázal také na nový výrok slovenského ústavního soudu, který zrušil dřívější rozhodnutí o tom, že je Babiš veden v archivech jako agent komunistické státní bezpečnosti. „Lidé a novináři by se mohli ptát, jak je možné, že oba trestně stíhaní politici zůstávají v čele ANO a navíc kandidují do Sněmovny?“ naznačil předseda vlády.

„Svolavatelé mimořádného jednání mluví jenom o memorandu a ministru Havlíčkovi a vůbec nezmiňují ministerstvo životního prostředí. Proč nedohlédnou do roku 2010 nebo dalších let? Právě MŽP vydávalo všechny správní akty týkající se lithia,“ upozornil Sobotka. Dodal, že celá debata připomíná scénář filmu Vrtěti psem.

Odkaz na známý film podle Aleše Urbana z ČSSD.

„Loutka ČEZu mě tady moralizuje. Neříkejte, pane premiére, už nic,“ reagoval Babiš a dodal: „Je to skandál, je to krádež a udělám vše pro to, aby memorandum bylo neplatné.“

Australská firma nikdy netěžila a je ve ztrátě, tvrdí Babiš

Babiš během svého vystoupení kritizoval Havlíčka za to, že mu neodpověděl na 16 otázek, které mu dopředu poslal kvůli memorandu. „Firma se sídlem na Britských Panenských ostrovech je schránková firma, která nikdy netěžila lithium. Vykázala ztrátu 8,5 milionu dolarů od svého založení,“ tvrdí Babiš.

„Z toho se nevykecá. To memorandum je skandální,“ komentoval šéf ANO. Je podle něj také otázkou, zda Havlíček měl k podobnému kroku kompetence. Kritizuje, že dokument obsahuje ustanovení o arbitráži. Předseda ANO by si přál, aby se vláda usnesla, že se stát pokusí z dokumentu vyvázat. Lithium by podle něj měl těžit státní podnik.  

Babiš dal memorandum do souvislosti s miliardářem Zdeňkem Bakalou a „partou z ČSSD“. Ten na to v pondělí reagoval prostřednictvím svého mluvčího Vladimíra Bystrova: „Je pochopitelné, že všichni politici chtějí ve víru volební kampaně získávat laciné politické body. Je ale zároveň důležité, aby každá politická debata byla založena na faktech. Aby předešel pochybnostem, Zdeněk Bakala kategoricky odmítá, že by se jakkoli podílel na těžbě lithia v České republice. Ve firmě EMH nemá žádný podíl, ani přímo, nebo nepřímo, a není v ní ani žádným jiným způsobem angažován.“ 

„Pokud žadatel splní podmínky, musí mu být licence udělena nebo prodloužena. Pokud je tam nesoulad se státní surovinovou politikou, licence se mu udělit nemusí,“ podotkl ministr životního prostředí Richard Brabec. Zdůraznil, že všechny licence posuzovalo ministerstvo průmyslu z hlediska souladu se státní surovinovou politikou. Podle něj někdo tlačil na sepsání memoranda, aby měla daná firma výhodu oproti konkurenci.

Ministr průmyslu Havlíček už dříve avizoval, že se kvůli memorandu nehodlá vzdát funkce. Zdůraznil, že dokument státu umožní se přátelsky zapojit do projektu s EHM, která vlastní průzkumné licence.

V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zásob lithia - většina na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou European Metals Holdings vlastní. Otevřít chce pro tuto těžbu historický důl na cín. Společnost Geomet v prohlášení zaslaném ČTK v pondělí uvedla, že diskusi chce udržet v odborné rovině.

Memorandum o porozumění podle Geometu zavázalo EMH k budoucímu zpracování vytěžené suroviny v ČR. Pokud by se podařilo v Česku vytvořit ucelený řetězec až po finální výrobu baterií, případně elektromobilů, může ČR v období 21 let inkasovat podle Geometu ze všech možných daní více než 700 miliard korun, tzn. více než šedesátinásobek potenciálního zisku těžaře.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Ministryně Benešová: Novela o státních zástupcích může začít platit dřív

Ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová hovoří s novináři po schůzce se...

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO) se nebrání tomu, aby novela zákona o státním zastupitelství vstoupila v...

Výrobci léků investují stále méně peněz do vývoje nových antibiotik

Laboratorní technici Lékařů bez hranic v nemocnici v Adenu zjišťují, zda se u...

Na smrt spojenou s odolností bakterií vůči antibiotikům umře každý rok zhruba 700 tisíc lidí. Nejde už o problém...

Ovčáček po mohutném protestu na Letné zvažuje vstup do politiky

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček

Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana, dává najevo, že ho osobně láká vstup do politiky. Naplno to řekl v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz