Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zeman v centru pozornosti. Přehled výroků, jimiž rozbouřil společnost

  0:05
Počínaje cestou do Číny koncem října prezident Miloš Zeman „ovládl“ česká média. Následně si přední příčky v žebříčcích sledovanosti pojistil sérií kontroverzních kroků a výroků, za něž jej velebili jeho spojenci a kritizovali odpůrci. Portál iDNES.cz připravil ohlédnutí za uplynulými týdny.
Fotogalerie1

Prezident Miloš Zeman plní média i žebříčky čtenosti. | foto: ČTK

Úvodem výmluvný pohled do statistik čtenosti - tedy parametru, který říká, o co mají čtenáři největší zájem: v rámci zpravodajství iDNES.cz je osm z deseti nejčtenějších článků za posledních 30 dní o českém prezidentovi.

27. října „Tchaj-wan i Tibet jsou součástí Číny“

Série prezidentových kroků, které vyvolaly rozruch, začala návštěvou Číny. Miloš Zeman se na ní například vyjádřil, že Česko neuznává exilovou tibetskou vládu a pokládá Tchaj-wan za integrální součást Číny (více o výroku najdete zde). Byl za svá slova kritizován, nicméně i opoziční lídr Karel Schwarzenberg se vyjádřil v tom duchu, že Česko skutečně Tibet jako nezávislý neuznávalo ani dříve. Více však akcentovalo téma lidských práv a jejich porušování.

Tchajwance nicméně vyjádření, že „jsou součástí Číny“, popuzují. Když víru v integraci ostrova do Čínské lidové republiky vyjádřil ministr průmyslu Jan Mládek, dočkal se od nich kritiky (více zde). Česká republika s Tchaj-wanem udržuje intenzivní hospodářské vztahy, tchajwanské investice v ČR zajišťují tisíce pracovních míst.

30. října „Přijel jsem se učit, jak stabilizovat společnost“

Prezidentova čínská mise vzbudila rozruch i po Zemanově návratu, poté, co čínská televize odvysílala rozhovor s prezidentem. „Neučíme vás tržní ekonomiku ani lidská práva, naopak se od vás chceme učit (...) jak urychlit ekonomický růst nebo stabilizovat společnost,“ uvedl český prezident (viz zde).

Byť podobné politické výroky lze chápat jako do jisté míry zdvořilostní, kritici označili Zemanova slova za nepřijatelná. Čína se totiž neostýchá věznit disidenty (viz např. zde) či potlačovat demonstrace (více např. zde). Nikdy se také nevyrovnala s masakrem prodemokratických protestů na Náměstí nebeského klidu v roce 1989 a toto téma je v říši středu tabuizované (více zde).

Prudce se rozvíjející Čína, aplikující paralelně dravý kapitalismus i vládu jedné strany, je zemí velkých sociálních nerovností a úsilí o „stabilizaci společnosti“ je velkým tamějším tématem. Pokud však jde například o příjmovou nerovnost, je na tom Česká republika výrazně lépe než Čína (viz zde). Prezident nikdy nevysvětlil, jakého druhu má být stabilizace, kterou měl na mysli.

2. listopadu “Vláda zkur..la služební zákon“

Hovory z Lán, vysílané 2. listopadu, se vryly do paměti všem. Prezident v nich použil řadu vulgarit, řekl například, že vláda „zkur..la“ služební zákon, přeložil název punkové skupiny Pussy Riot pomocí výrazu „k.nda“, protagonistky uskupení nazval „k.rvami“ a postěžoval si, že Karel Schwarzenberg často říká „h.vno“, přičemž mu to u „běsnící pražské lumpenkavárny“ prochází (více např. zde).

2. listopadu 2014

„Pouze citace“

Tradičním manévrem, jímž prezident obhajoval v minulosti nejen užívání vulgarismů, ale například i nejrůznější obvinění bez důkazů, je věta „pouze jsem citoval, co jsem zaslechl“.

Takto Zeman například zdůvodňoval své obvinění novináře Ivana Breziny, že píše na objednávku firmy ČEZ (1999). Soudy se vlekly, až v roce 2007 konečný verdikt určil, že se Zeman musí omluvit v médiích a Brezinovi zaplatit soudní výlohy a odškodné.

Otázku, zda Zeman rozpoltil svými výroky společnost, sice nezodpověděla žádná vědecká studie, ale odpůrci i zastánci hlavy státu se o přípustnosti daných výrazů začali přít. V otázce „zkur..ní“ služebního zákona se Zeman odvolal na slovník profesora Františka Trávníčka.

Jenže Slovník jazyka českého, napsaný Trávníčkem a Pavlem Vášou, není slovníkem spisovného jazyka. Jsou v něm i vulgární výrazy z umělecké literatury. Pokud jde o Slovník spisovného jazyka českého, ten daný výraz jednoznačně za vulgární pokládá.

Rovněž proti Zemanově překladu výrazu Pussy se objevila řada zpochybnění (viz např. zde).

Zemanovi stoupenci říkají, že prezident jen výstižně pojmenovává skutečnosti a že se prezidentovi kritici nesmířili s výsledkem volby hlavy státu. Poslední výzkum veřejného mínění ale dává za pravdu kritikům - důvěra v instituci prezidenta klesla z 58 na 37 % (více zde). Výzkum se konal krátce po Hovorech z Lán. Kritičtí byli k Zemanovi i lidé, které pro Český rozhlas oslovila agentura Median (výsledky zde).

12. listopadu Vzkaz studentům techniky: „Je to tu debil, idiot...“

Další vystoupení prezident přidal při návštěvě Vysoké školy báňské - technicky zaměřené univerzity v Ostravě 12. listopadu. Odvolal se na studii, podle níž je vysokoškolsky vzdělatelných nanejvýš dvacet procent populačního ročníku.

„My dnes podle statistik (na VŠ) přijímáme čtyřicet procent uchazečů, z toho logicky vyplývá, že pokud nepropadnou v prvních ročnících, produkujeme dvacet procent odpadu,“ řekl prezident a pokusil se dokreslit nevzdělatelnost některých studentů citací ze hry Vyšetřování ztráty třídní knihy (Divadlo Járy Cimrmana): „Učitel provází inspektora a říká - je to tady strašné, v první řadě sedí idiot vedle debila, ve druhé debil vedle idiota, ve třetí blbeček vedle idiota, jen v poslední řadě je to jiné, tam sedí vedle sebe dva idioti.“

Zeman přitom mluvil ke studentům technických a přírodovědných oborů, nikoli oborů společenských, které kritizuje (například právníky). Navíc vulgarismy použil ve zcela jiném kontextu, než v jakém zazněly ve zmíněné hře. Tam jsou proneseny nikoliv na univerzitě, ale na základní škole plné rošťáků, kteří kdysi schovali třídnici. A nevyskytuje se tam slovo „idiot“.

Razantním slovníkem prezident, v této době už přes týden kritizovaný kvůli vulgarismům v Hovorech z Lán, vyslal jasný vzkaz, že pro ostrý výraz ani nadále nebude chodit daleko.

15. listopadu „Nebyl to nestandardní masakr“

Za tři dny prezident rozvířil vody znovu. „Každý, kdo někdy chodil na protistátní demonstrace, ví, že ho občas majzli obuškem. A to ještě ti dědci z Lidových milicí, když dostali povel ‚obušky k nasazení připravit‘, tak si je dali takhle na prsa a rozběhli se a my jsme jim utekli (...) Přátelé, nebyla to žádná krvavá řež, nebyl to žádný nestandardní masakr, byla to jedna z ‚x‘ demonstrací,“ uvedl nynější prezident k zákroku SNB na Národní třídě 17. listopadu 1989 (více o jeho výroku najdete v tomto článku).

Řada svědectví ze zákroku na Národní třídě nicméně hovoří o tom, že zákrok SNB včetně složek speciálního Pohotovostního pluku byl mimořádně brutální, srovnatelný jen s nejtvrdšími zákroky tzv. Palachova týdne. Svědci hovoří nikoliv o tom, že „občas dostali obuškem“, ale o systematickém bití. Na zákroku se taktéž nepodílely Lidové milice a v poslední fázi zákroku nebylo kam utéct.

Poslední fáze zákroku na Národní třídě 17. listopadu. Snímek ukazuje, že demonstranti byli obklíčeni a jediná úniková cesta vedla z tohoto pohledu shora směrem doprava. Tam zasahující „červené barety“ vytlačované demonstranty bily. Zdroj: Totalita.cz

Řada prezidentových tezí - například že někdy bývá počet demonstrantů z Národní zveličován, že demonstrací bylo více a leckdy na nich šlo milicionářům utéct - je přitom pravdivých. Před výročím však zásah bezpečnostních složek prakticky jen zlehčoval, například poznámkou o StB, která se „zachovala humanisticky“, (protože některým demonstrantům povolila průvod během pochodu opustit, pozn. red.).

17. listopadu “Nebojím se vás. Kdo z vás na Národní byl? Já ano“

Svými výroky prezident popudil část veřejnosti tak, že do pražských ulic 17. listopadu vyrazily tisíce lidí, které mu symbolicky vystavily červenou kartu. Tento protest byl pokojný. Někteří protestující za ním přišli i na Albertov, kde prezident do ohlušujícího pískotu a rachotu vzkázal: „Nebojím se vás, jako jsem se nebál 17. listopadu 1989.“ Několik demonstrantů, relativně malý počet, po prezidentovi házelo vejce (čtěte Zemana vypískali na Albertově).

„Nevím, kdo z vás na Národní třídě (v roce 1989, pozn. red.) byl,“ prohlásil Zeman na adresu demonstrantů. Protestovat proti němu přišli převážně mladší lidé, kteří 17. listopadu 1989 na demonstraci být nemohli.

Radikální část kruhů zastávajících se Zemana - někdejší kancléř prezidenta Václava Klause Petr Hájek, představitel facebookové komunity Přátelé Ruska Jiří Vyvadil či proruský, anonymními autory plněný a anonymními vlastníky spravovaný web Aeronet.cz - našla pro demonstraci svérázné vysvětlení: šlo prý o Američany zorganizovanou přípravu státního převratu.

Večer 17. listopadu pronesl prezident na Právnické fakultě projev, v němž označil komunistický režim v ČSSR za stupidní a vyzval proti nepřekrucování dějin. Ten ale zůstal ve stínu demonstrací toho dne.

19. listopadu Armádo, porušte pravidla OSN

Devatenáctý listopad byl dnem hned několika prezidentových mediálních výstupů. Prohlásil například, že zákrok 17. listopadu 1989 byl „brutální, brutálnější než jiné“.

Hned ráno před elitou armády prohlásil, že by si přál vyslat 150 vojáků na Golanské výšiny (více o přání Zemana zde), pomezí Izraele a Sýrie, které od poslední války těchto dvou států v roce 1973 sledují pozorovatelé OSN.

Ve svém projevu prezident vyzval, aby čeští vojáci, pokud na Golany vyrazí, porušili mandát OSN, stanovující možnou výzbroj vojáků a to, co mají v operaci dělat. Uvedl totiž, že irští vojáci si do této mise přivezli těžké zbraně „mandát nemandát“ (v čemž měl pravdu, měli například velkorážní kulomety) a že i Češi by měli vyrazit patřičně vyzbrojeni, aby Česká republika „pomohla našemu spojenci Izraeli a účinně se zapojila do boje proti největšímu současnému nepříteli civilizace, Islámskému státu“.

Jenže mandátem modrých přileb na Golanech není aktivně chránit Izrael proti islamistům. Mají dohlížet na klid zbraní mezi Izraelem a Sýrií (jejíž vládní vojska nyní společnou hranici nekontrolují). „Cíl bojovat proti islamistickým teroristům na Golanech určitě nesplníme. K tomu přispějeme více, když se zapojíme do podpory výcviku irácké armády či Kurdů,“ podotkl náčelník generálního štábu Petr Pavel.

19. listopadu Lež o městech, v nichž údajně vyhrál volby

Ve svém dalším vyjádření z 19. listopadu prezident uvedl nejen to, že demonstrace proti němu, která se sešla na Albertově, byla „ostudou České republiky“. Řekl také, že „Praha byla jediné velké město, kde ve druhém kole prezidentských voleb, jak víte, zvítězil můj protikandidát“.

Prezident tak navázal na své vymezení se proti Praze ve svém, stoupenci hojně citovaném, výroku o „pražské kavárně“. Pravdou je, že z deseti největších měst v zemi zvítězil Karel Schwarzenberg v šesti - kromě Prahy ještě v Brně, Plzni, Liberci, Hradci Králové a Českých Budějovicích. Při pohledu na dvacet největších měst zvítězil Zeman ve 12 a Schwarzenberg v osmi - ale určitě ne „jen v Praze“.

Mluvčí s pravdou na štíru

Pozoruhodnými výroky na sebe upozornil i mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Když prezident při návštěvě Vysoké školy báňské v Ostravě parafrázoval výrok ze hry Vyšetřování ztráty třídní knihy, zachytili studenti i prezidentovo drobné přeřeknutí „debiot“, které hlava státu hned opravila (“debil, idiot“).

Když studenti na „debiota“ upozornili, Ovčáček podle zpravodajského serveru Echo24 uvedl, že „by se měli naučit lépe poslouchat a že toto slovo nezaznělo“. Videozáznam z besedy s daným slovem najdete zde, předmětná pasáž je v čase 3:13.

Kritiku, že v roce 1989 Zeman měl hovořit o zásahu na Národní třídě jako o masakru, zatímco nyní to slovo výslovně odmítá, vyřešil Ovčáček vysvětlením, že tato teze stojí na podvrženém prohlášení, které šíří ministr Jiří Dienstbier a „které má prokázat, že prezident zastává rozporné názory“.

Nedatované prohlášení podepsané Milošem Zemanem (zveřejněné Jakubem Patočkou)

Článek Prognostikův podzim v Lidových novinách z prosince 1989

Jenže zatímco mluvčí neprokázal, kde měl Dienstbier argumentovat sporným nedatovaným materiálem, který na svém facebookovém účtu zveřejnil publicista Jakub Patočka (Ovčáček odkázal na „otevřené zdroje a pochlubení pana ministra na Národní třídě“, což Dienstbier popřel), zveřejnil ministr jiný materiál: stránku Lidových novin z prosince 1989 (tehdy měsíčníku), kde „Miloš Zeman“ opět používá výraz masakr. Na dotaz iDNES.cz, zda i tento materiál je podvrh či nikoliv, Ovčáček odvětil, že to nemůže posoudit.

Pozornost na sebe mluvčí Hradu upoutal rovněž poté, co část vejce vrženého 17. listopadu na Albertově po Zemanovi zasáhla německého prezidenta Gaucka. „Byl logicky otřesen, taková událost s vámi zatřese,“ řekl Ovčáček, načež německá ambasáda reagovala prohlášením, že to byl jen malý kousek vajíčka a Gauck to téměř nepostřehl. Ovčáček následně v ČT uvedl, že „ta vyjádření jsou zcela kompatibilní“. 

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a na nádraží Praha-Smíchov. Na 2000 lidí muselo opustit palác v centru metropole. Tramvajová doprava...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Anketu Zlatý Ámos vyhrál Lukáš Knaute, učí na prvním stupni v Sezemicích

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal Lukáš Knaute ze ZŠ v Sezemicích. Korunu mu předal ministr školství Mikuláš Bek. Knaute vyhrál i cenu Dětský Ámos. Finále 32. ročníku...

28. března 2025  16:38

Zřícený mrakodrap, stav nouze. Otřesy v Thajsku a Barmě mohou mít tisíce obětí

Barma i Thajsko hlásí desítky mrtvých v důsledku zemětřesení, zatímco američtí experti s odvoláním na své projekce varují, že počty obětí mohou jít do tisíců. Barmská vláda vyhlásila stav nouze a...

28. března 2025  9:33,  aktualizováno  16:15

Motorkář předjížděl kolonu v zákazu a narazil do odbočujícího auta, je zraněný

Pětatřicetiletý motorkář ve čtvrtek v podvečer u Sadové na Královéhradecku naboural do osobního auta. Patrně přes zákaz předjížděl kolonu aut a narazil do vozu, jenž odbočoval vlevo. Se zraněním...

28. března 2025  16:07

Krmiva a steliva ze Slovenska a Maďarska mají zákaz. Hrozí kontaminace, říká správa

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala v pátek s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy...

28. března 2025  15:59

Mrtvolu z Vltavy policie identifikovala po dvaceti letech. Záhada tím však nekončí

Jeho tělo nalezli kriminalisté na prvního máje 2004 ve Vltavě. Ale až nyní se podařilo alespoň částečně objasnit, o koho se jednalo. Díky testům DNA detektivové zjistili, že zemřelým byl...

28. března 2025  15:49

Chaos a křik, voda se valí dovnitř. Kamera zachytila havárii ponorky v Hurghadě

Nově zveřejněné video ze ztroskotané výletní ponorky Sindbad ukazuje, jak se plavidlo začalo nedaleko egyptského letoviska Hurghada potápět. Na záběrech je slyšet křik vyděšených turistů, zatímco se...

28. března 2025  15:30

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jako na houpačce, známý na střeše málem letěl z bazénu, líčí Čech otřesy v Bangkoku

Silné zemětřesení, jež v pátek otřáslo Bangkokem, překvapilo i Radima Chomiče, Čecha, který v thajské metropoli žije už přes dvacet let. „Obrazy se kývaly, lustry houpaly a z výškových budov tekla...

28. března 2025  15:25

„Lepší Turek než ukřičený Okamura?“ Politolog hodnotí náskok Motoristů

Motoristé v nejnovějším průzkumu přeskočili SPD. V únoru by je do Sněmovny volilo osm procent voličů, hnutí Tomia Okamury by podle modelu agentury Median získalo o jeden procentní bod méně. „Může jít...

28. března 2025  15:08

Severokorejští lékaři míří do Ruska, prozradí tajemství národní medicíny

Severokorejští lékaři vyrazí do Ruska, aby absolvovali stáže v tamních nemocnicích. Uvedla to ruská ambasáda v KLDR, podle které se zdravotníci na oplátku podělí s ruskými odborníky o tajemství své...

28. března 2025  14:52

Bezvěrec. Šéf Pentagonu ukázal arabské tetování, namíchl americké muslimy

Americký ministr obrany Pete Hegseth opět čelí kritice, ale tentokrát nikoliv v souvislosti s potenciálním ohrožením bezpečnosti USA, nýbrž kvůli tetování na svém předloktí. Jde o nápis v arabštině,...

28. března 2025  11:05,  aktualizováno  14:32

Senátoři navrhli, aby NKÚ mohl kontrolovat Českou televizi a rozhlas

Rozšířit pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) na prověrku hospodaření veřejnoprávní televize a rozhlasu má ústavní novela, kterou tento týden předložili senátoři ze všech frakcí. Senát by...

28. března 2025  14:27

Školák usnul v tramvaji a přejel zastávku. Všímavá žena ho dovedla za strážníky

Do velkých nesnázích se dostal osmiletý chlapec z Plzně, který cestou do školy usnul v tramvaji. Když se probral, byl už daleko za zastávkou, kde měl vystoupit. Zmateného školáka si všimla žena,...

28. března 2025  14:19