Názory Čechů na smlouvu nejsou vyhraněné. Rozhodné "ano" na otázku jejího schválení řeklo sedm procent obyvatel, rozhodné "ne" patnáct procent. Většina lidí se rozdělila mezi "spíše ano" (40 %) či "spíše ne" (38 %).
Paradoxní je, že zatímco nejvíce pochyb o smlouvě vyjadřují politici ODS, jejich voliči jsou jí nakloněni nejvíce ze stoupenců všech parlamentních stran (61 %).
Mimo příznivce komunistů jsou vůči smlouvě nejvíce nedůvěřiví voliči opoziční ČSSD, která naléhá na rychlé schválení smlouvy. Schválení smlouvy si přeje jen 45 % lidí, kteří by volili sociální demokracii.
. POLITICI A VOLIČI SE ROZCHÁZEJÍPolitici vládní ODS jsou ke smlouvě skeptičtí, jejich voliči ji většinou chtějí. U opoziční ČSSD je to přesně naopak. |
Lisabonskou smlouvu podepsali evropští politici v polovině loňského prosince. V platnost však může vstoupit až v okamžiku, kdy ji všechny členské státy ratifikují. V Česku ji zkoumá Ústavní soud.
Názor Čechů podle STEM ovlivnilo odmítnutí evropské smlouvy v červnovém referendu v Irsku. "Postoj lidí k otázce schválení Lisabonské smlouvy se zřejmě i vlivem zamítavého irského výsledku poněkud změnil. (...) Z mírné převahy zastánců ratifikace této smlouvy jsme se dostali do situace mírné převahy těch, podle nichž by parlament novou smlouvu ratifikovat neměl," uvádějí autoři průzkumu.
Lidé stejně jako v únoru přiznávají, že o smlouvě vědí málo. Jen 23 % dotázaných soudí, že má informací dostatek.
Výzkum proběhl mezi 13. a 23. červnem na vzorku 1 244 obyvatel starších osmnácti let.