Podle videa zveřejněného na sociálních sítích se v posluchárně University College London (UCL) zvedlo několik studentů, kteří začali křičet směrem k českému politikovi, že je válečný zločinec zodpovědný za genocidu Palestinců.
„Nejsem si vědom, že by byl zatykač za válečné zločiny vystavený na našeho ministra,“ řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake, který byl s Lipavským na místě. Jeho popis incidentu souhlasí s videem.
Svůj pokřik doplnili protestující sloganem „Od řeky k moři bude Palestina svobodná“.
„Pan ministr měl přednášku na téma česká zahraniční politika a kolektivní paměť. Mluvil o osmičkových letech, mnichovské dohodě. Ve chvíli, kdy mluvil o Milanu Kunderovi a knize Unesený Západ, tak se část přítomných rozhodla, že je to moment, kdy mají přednášku narušit,“ řekl Drake. Lipavského vystoupení se izraelsko-palestinského konfliktu tedy vůbec netýkalo.
„Pan ministr stál, poslouchal protestující, snažil se s nimi navázat diskuzi. Oni neměli zájem,“ řekl Drake. Ministr očekával, že ochranka protestující vyvede. Nakonec ale Lipavskému doporučila, ať odejde nouzovým východem, neboť další aktivisté zablokovali přístupové chodby. Šéf diplomacie tak například nemohl jít do jiné přednáškové místnosti.
„Jsme hluboce zklamáni, že veřejná přednáška českého ministra zahraničních věcí na UCL byla narušena malou skupinou protestujících a musela být předčasně ukončena. Protest trval asi 15 minut a naše bezpečnostní týmy situaci náležitě zvládly,“ napsal iDNES.cz Henry Killworth, ředitel oddělení univerzity pro komunikaci s médii.
„Vzhledem k vysoké prestiži řečníka byla přivolána i policie. Prověřujeme, co se stalo, a v případě potřeby podnikneme příslušné kroky,“ dodal.
„Na základě doporučení bezpečnostních složek jsme z univerzity odešli. Byl jsem připraven dokončit přednášku a odpovídat na dotazy v diskusi,“ uvedl po odjezdu Lipavský.
V plánu podle programu na půdě School of Slavonic and East European Studies při UCL byla po úvodním čtvrthodinovém projevu další patnáctiminutová diskuse s politologem Seanem Hanleym.
Následně měl Lipavský půl hodiny debatovat se studenty. Diskusi moderovala politoložka Jessie Barton-Hronešová. Někteří účastníci se snažili protestující uklidnit, situace vedla i k menším slovním přestřelkám.
Ambasádu do Jeruzaléma přesuneme s dalšími státy, řekl poslancům Fiala |
Válku v palestinském Pásmu Gazy rozpoutal loni v říjnu teroristický útok Hamásu a jeho spojenců na jižní Izrael, při němž ozbrojenci pozabíjeli na 1200 lidí a 251 dalších odvlekli do Gazy jako rukojmí. V zajetí podle Izraele zůstává 97 osob, z toho 34 armáda prohlásila za mrtvé.
Od jediného klidu zbraní, který na konci loňského listopadu trval pouhý týden a propuštěno při něm bylo přes 100 rukojmích, všechny další pokusy o dohodu, zprostředkované USA, Egyptem a Katarem, ztroskotaly. Minulý týden se objevily v médiích zprávy, že Katar končí s rolí zprostředkovatele, dokud Izrael a Hamás neprojeví „upřímnou vůli vrátit se k jednacímu stolu“.
Při odvetné vojenské ofenzivě Izraele v Pásmu Gazy od loňského října podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví ovládaného Hamásem zahynulo nejméně 43 764 Palestinců a dalších 103 490 lidí bylo zraněno. Údaje nerozlišují mezi bojovníky Hamásu a civilisty, kterých je ovšem většina. Další tisíce těl patrně zůstávají pod sutinami zřícených budov.