Před sto lety na vlastní pěst zasadil lípu svobody, dnes ji obdivuje Evropa

  18:26aktualizováno  18:26
Patří mezi stromy, které byly s nadšením vysazovány po založení Československa, její příběh je ale originální. Lípu, které místní říkají Zádvorská lepa, zasadil před víc jak sto lety Jan Pospíšil po návratu z války. Do historie třiapůltisícových Velkých Opatovic na Blanensku se strom zapsal tak trochu omylem.

Památných stromů bylo v okolí vysazeno celkem šestnáct. „Tato lípa nebyla jako jediná vysazená za slavnostního humbuku, pan Pospíšil se prostě rozhodl vysadit si lípu svobody sám před svým domem,“ popisuje starostka Velkých Opatovic Kateřina Gerbrichová pro iDNES.cz.

Fotogalerie

Byla to ale nakonec právě Pospíšilova lípa, které všechny ostatní soukmenovce přežila. Nestojí zrovna na výhodném místě. Dnes je téměř ze všech stran obklopená asfaltovými cestami, blízko ní navíc vedou elektrické dráty, z bezpečnostních důvodů se proto musí ořezávat. „Nemá to jednoduché,“ popisuje starostka a dodává, že nesnadné životní podmínky dělají strom ještě zajímavějším. Zatímco ostatních patnáct památných lip postupně podlehlo chorobám, nebo muselo ustoupit potřebám rozšiřující se obce, neoficiální lípa zůstala stát jako jediná.  Lípa svobody se s celkovými víc jak dvaceti dvěma tisíci hlasy nakonec umístila na pátém místě v anketě Evropský strom roku.

Za sto let svého života tak byla němým svědkem mnoha historických zvratů. Prošly kolem ní němečtí vojáci a nedlouho po tom i unavená Rudá armáda. Stala se svědkem srpna 1968 i sametové revoluce.

Neoficiální lípa přežila všechny ostatní

„Je to místo, kde se dnes scházejí lidé z našeho města,“ popisuje starostka význam stromu. Hned vedle něho je vinárna příznačně nazvaná U Lípy. V době, kdy ještě nebyla tak frekventovaná doprava a kdy místo asfaltových cest byly v okolí jen ty prašné, si sem chodívaly s oblibou hrát děti.

„Přímo v Opatovicích žijí dnes Pospíšilovi příbuzní, ozvala se nám i pravnučka pana Pospíšila, která nám poskytla fotografie a informace o svém tatínkovi,“ popisuje Gerbrichová. Lípa tak není jenom historickým artefaktem, ale živoucí součástí místní komunity a vzpomínkou na předky. Díky vítězství v národním kole ankety navíc město získalo na strom příspěvek. Peníze se chystá použít na informační brožury, aby příběh lípy nezanikl.

Podle Davida Kopeckého z Nadace Partnerství, která soutěž Evropský strom roku zastřešuje, zájem veřejnosti o ni pravidelně roste. „Letošních více než 311 tisíc platných hlasů je rekordních,“ uvedl pro iDNES.cz. Do aktuálního ročníku se zapojilo patnáct zemí a Zádvorská lepa svým příběhem zaujala v konkurenci téměř dvou set evropských stromů. 

V roce 2020 by se měly do soutěže nově zapojit také Irsko a Itálie. Cena Evropský strom roku se předává pravidelně od roku 2011. Podle organizátorů je nejdůležitějším smyslem akce poukázat na zajímavé staré stromy jako na důležité přírodní i kulturní bohatství. Hlavním kritériem není jejich krása ani mohutnost, ale především jejich propojení s místními obyvateli, kteří v jejich blízkosti žijí.

Absolutním vítězem se letos stala mandloň na Sněžném vrchu v Pešti, pro kterou hlasovalo víc jak 45 tisíc lidí z celé Evropy. Na druhém místě se umístil ruský Dub z vesnice Abramtsevoa, třetí skončil Světlý dub cesmínovitý z Monte Barbeiro v Portugalsku.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Prahou jedou jeepy amerických osvoboditelů, v jednom je kamera iDNES.cz

Vzpomínková akce Convoy of Liberty Prague 2019. (26. 4. 2019)

V Praze se koná vzpomínková akce Convoy of Liberty Prague 2019. Centrem města dopoledne projíždí více než dvě desítky...

Le Penová: Jste prozíravý národ, Evropskou unii jste hned prokoukli

Předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová na tiskové...

Předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová ve čtvrtek pochválila české občany, kteří jsou podle ní...

Zeman změnil názor na zdanění církevních restitucí po rozmluvě se starosty

Prezident Miloš Zeman s ředitelem TV Barrandov Jaromírem Soukupem při natáčení...

Prezident Miloš Zeman podpisem stvrdí novelu zavádějící zdanění peněžitých náhrad pro církve za majetek nevydaný v...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz