Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Čtyři bratři, čtyři odbojáři. Osud Linhartových připomíná příběh vojína Ryana

  18:24
Před 76 lety gestapo spustilo akci, která skončila smrtí tří bratrů odbojářů. Rozšiřovali ilegální tiskoviny, ukrývali své kolegy z odboje i vysílačky, varovali před zátahy gestapa. Tvrdě za to zaplatili. Žalářem i životem. Pouze čtvrtý z bratrů unikl. MF DNES přináší jejich příběh.

Otto Linhart byl jediný ze čtyř bratrů, kterého nacisté nedostali. Do odboje se zapojily i jejich sestry. Ty se naštěstí z koncentračního tábora po válce vrátily. | foto: Pavel Švec, MF DNES

Tři bratři padnou během války v různých částech světa, toho čtvrtého se vydá hledat americká jednotka, aby ho zachránila. Povědomé? To je ústřední téma filmu Stevena Spielberga Zachraňte vojína Ryana. Příběh, který znají stovky milionů lidí po celé planetě. Málokdo však tuší, že existuje i česká verze tohoto příběhu, která smyšlená není.

Hlavními hrdiny jsou čtyři bratři Linhartovi. A jejich tragický osud je nesrovnatelně pozoruhodnější než v případě filmových Ryanů. Všichni sourozenci z pražské rodiny Linhartů včetně dvou sester se zapojili do odboje proti nacistickým okupantům. Gestapo spustilo zatýkací akci přesně před 76 lety.

Hřbitov v pražském Podolí. Vlevo kousek za hlavním vstupem stojí náhrobek z černé leštěné žuly. Drobným písmem jsou na něm vyryty tři údaje. Václav 4. července 1942 na gestapu v Plzni. Zdeněk 17. ledna 1943 v koncentračním táboře Stutthof. Bedřich 20. října 1944 popraven na Pankráci. Co řádek, to jeden zmařený život vlastence. 

Jen jeden z bratrů válku přežil

Nejmladší Otto Linhart, smrtícímu nacistickému soukolí totiž nakonec unikl, byť se do domácího odboje rovněž výrazně zapojil. Měl na rozdíl od sourozenců mimořádné štěstí. Zemřel v roce 1980 a hrob má v nedaleké Krči.

V noci z 3. na 4. října 1941 zaměří gestapo na okraji Jinonic, tehdy ležících mimo Prahu, ilegální vysílačku. Záhy k osamocenému domu bývalého celního úřadu dorazí zatýkací komando.

Fotogalerie

A spustí zátah, při němž pozatýká několik odbojářů, kteří odtud vysílají tajné depeše do vojenské radiové ústředny ve Woldinghamu u Londýna.

Na konci několikaměsíční akce odstartované tu noc v Jinonicích se zpečetí osud neobyčejné pražské rodiny. Druhého dne brzy ráno vpadnou gestapáci i do bytů Václava a Zdeňka Linhartů. Bratrům se však podaří včas prchnout.

Bohužel jen na pár dní. Zdeňka, který se živí jako řidič tramvaje, udá jeho domovník. Gestapo jde tentokrát najisto. Čekají ho výslechy, mučení, koncentrák. Zemře za dva a čtvrt roku v lágru Stutthof.

Gestapo je důsledné. Německým expertům se podaří dešifrovat několik depeší zajištěných při zátahu ve Zdeňkově bytě. Ty pak okupanty navedou na stopu takzvaného Zrádce X – nejvýznamnějšího agenta československé vojenské zpravodajské služby s krycím jménem A-54, vysokého důstojníka Abwehru Paula Thümmela, po němž gestapáci dlouho marně pátrali.

Václav Linhart se po jinonickém zátahu, při kterém byla zatčena jeho manželka Karla, ukrývá v Plzni na interní klinice profesora Františka Šimera. A dál se zapojuje do odboje. Používá přitom krycí jméno Slabý.

Umělec za války musel bojovat, kreslil si však i mezi partyzány

Ale i zde se kolem něj začne brzy stahovat smyčka. Civilním povoláním obchodní zprostředkovatel tiskárny ministerstva vnitra s vazbou na legendární odbojovou skupinu Tři králové, je v Plzni dopaden 4 .července 1942. Nedá se. Při zatýkání spolkne cyankáli a zemře v plzeňské služebně gestapa.

Těsně předtím se z dnešní západočeské metropole, která však za protektorátu byla de facto hraničním městem, stáhl do Strakonic nejmladší ze sourozenců Otto, jenž se na klinice profesora Šimera také ukrýval. Václav, kterého se den před zatčením snažil přesvědčit k útěku, jeho varování neuposlechl.

Legionář, jenž se pral za velitele

Na začátku července 1942 bylo kromě Václava pozatýkáno téměř devadesát členů plzeňské větve odbojové organizace ÚVOD. A v souvislosti s touto akcí skončí ve spárech pražského gestapa i třetí z bratrů Linhartových Bedřich.

Protinacistický boj v Česku

Mezi Čechy je stále zakořeněn pocit, že jsme byli národem zbabělců, největších kolaborantů s Němci. Přitom pro toto tvrzení není žádný relevantní důkaz. Naopak. Domácí odboj patřil mezi nejmohutnější z celé okupované Evropy. Mimo jiné o tom svědčí i fakt, že Češi byli druhým nejpopravovanějším národem na popravišti v Plötzensee v Berlíně. Tím prvním byli Němci.

Historici odhadují, že v létě 1939 sdružovala jen nejsilnější odbojová organizace Obrana národa 100 tisíc Čechů a Moravanů.

Nacisté kvůli odboji popravili, umučili nebo uvěznili každého druhého československého generála. Každý pátý důstojník generálního štábu padl v boji, anebo byl popraven. Přesto vojáci, kteří odešli do zahraničí, považovali domácí odbojáře za mnohem větší hrdiny, než byli oni sami. 

Vodička přispěl k demoralizaci jednotek a nesouhlasil s nasazením legií proti bolševikům – podle historiků tak nepřímo zavinil smrt plukovníka Švece. A právě proto se s ním Bedřich popral.V říjnu 1918 se po sebevraždě legendárního legionářského plukovníka Josefa Jiřího Švece (příčinou byl fakt, že mu vyčerpaní podřízení vypověděli poslušnost) utkal v pěstním souboji s Josefem Vodičkou – jedním z vůdců levicové opozice v legiích a sympatizantem bolševiků.

Osobní statečnost ukrývatelů

Před válkou působil nejstarší z bratrů Bedřich jako vrchní kriminální inspektor zpravodajského oddělení československé protektorátní policie. Ze své pozice – a s vědomím odboje – byl v roce 1939 přeložen do sídla gestapa v Petschkově paláci jako tlumočník. Odboji tak poskytl spoustu cenných informací, díky kterým se podařilo zachránit mnoho lidí před zatčením. I po propuštění ze služeb v roce 1941 zůstal činný v odboji.

Od dopadení v červenci 1942 byl Bedřich vězněn v pankrácké věznici. Konec byl nevyhnutelný. V pátek odpoledne 20. října 1944 byl ve zdejší sekyrárně popraven. A s ním i jeho spolubojovníci z odboje.

Hroby, o něž se nemá kdo starat

Poslední z bratrů, Otto Linhart, se ukrýval na různých místech protektorátu a díky své mimořádné intuici i statečnosti svých spolupracovníků unikal gestapu do konce války. Se sestrami Marií a Ludmilou, které byly od dubna 1944 vězněny v koncentračním táboře Ravensbrück, se shledal až po osvobození. I ony jsou pohřbeny na podolském hřbitově. Konce okupace se v Ravensbrücku nakonec dožila i Václavova manželka Karla.

Otto se po válce vrátil k práci kontrolora na Ředitelství pošt a telegrafů. Zemřel veřejností téměř zapomenut v Praze 29. března 1980. 

Jak adoptovat hrob

Mnoho hrobů nejen odbojářů, ale i významných osobností z jiných oblastí je v Praze stále osiřelých a nikdo o ně nepečuje. Nicméně je lze symbolicky adoptovat a o místo jejich posledního odpočinku se postarat. Více informací je dostupných na webových stránkách www.hrbitovy-adopce.cz.

Smutným faktem dneška je, že jsou hroby bratrů Linhartů v Podolí i Ottův v Krči osiřelé. Náhrobky ošuntělé a zarostlé nezkrotnou mahonií. A Správa pražských hřbitovů je již několik let marně nabízí k takzvané adopci. Jinými slovy hledá někoho, kdo by o ně pečoval. 

Přesto tento příběh neskončí smutně. MF DNES při sbírání informací o osudech bratrů pomohla najít nového nájemce, který přislíbil, že se bude od nynějška o hroby starat. Je jím Československá obec legionářská, kterou redakce oslovila.

„České Ryany“ pak kromě náhrobků na dvou hřbitovech připomíná pamětní deska v pražských Nuslích odhalená v roce 2015. A po pádu komunismu se vrátil na původní místo i pomníček z domu na Národní třídě v Praze, který byl sejmut v roce 1951.

Nechal ho odstranit tehdejší člen ÚV KSČ a předseda ÚV Svazu protifašistických bojovníků Josef Vodička. Mezi jmény příslušníků policie, kteří zemřeli za války v boji proti nacismu, bylo totiž jméno i jeho někdejšího soka z ruských legií Bedřicha Linharta.

Autor:

Třicet let platíme náklady transformace nízkými příjmy, říká Středula

  • Nejčtenější

Ve vánici na D5 bouralo 36 aut. Bylo to jako bílá zeď, popisuje řidič

Dálnici D5 na 33. kilometru u Žebráku zablokovala ve čtvrtek před polednem hromadná dopravní nehoda 36 aut. Záchranáři...

Téměř všichni nakažení mají omikron. Šíří se skandinávská podvarianta

Varianta koronaviru omikron byla v posledním týdnu v 95 procentech vyšetřených vzorků, uvedl Státní zdravotní ústav...

Začne očkování „vakcínou pro odmítače“. První zájemci dostanou Novavax v únoru

Premium Naočkováno některou z vakcín proti covidu-19 je v Česku tři čtvrtě dospělé populace, ale nalákat a přesvědčit další,...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejtěžší hřích. Západ začíná litovat, že Ukrajině slíbil členství v NATO

Premium Máme se stále ještě tvářit, že Ukrajina skutečně má šanci na vstup do NATO? Nebo by měla vyhlásit neutralitu? Alianční...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Lidé po covidu nebudou muset 30 dnů do karantény. Návrat k normálu v dubnu

„Lidé, kteří budou mít pozitivní PCR test na covid, budou v následujících třiceti dnech vyjmuti ze systému karantén a...

Ztráta paměti, nespavost, úzkosti. Covid poškozuje mozek, potvrdily studie

Premium Studie vědců ukázaly, že je koronavirus příčinou až čtrnáct poruch mozku. Mezi postcovidové potíže patří například...

Raketový skok. Přibylo přes 54 tisíc případů, nejvíc od začátku epidemie

Aktualizujeme V Česku během 24 hodin raketově přibylo nakažených. Laboratoře ve středu odhalily 54 685 pozitivních testů, nejvíc za...

PŘEHLEDNĚ: Povinné testy pokračují, výjimka platí po prodělaném covidu

Vláda vzhledem k dominanci varianty omikron upravila některá opatření proti šíření koronaviru. Lidé, kteří mají...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Tereza Ramba prozradila pohlaví i jméno druhého miminka

Herečka Tereza Ramba (32) a tanečník Matyáš Ramba (32) se před pár dny stali rodiči. Novinku se jim podařilo utajit a...