Ministři Topolánkovy vlády podle Lidových novin ochudili zdvojením náhrad státní kasu zhruba o sedm set tisíc korun. To je sice poměrně malá položka, ale třeba ve Spojeném království loni podobné chování politiků vedlo k odstoupení nejvážnějších provinilců, připomněl list.
"Plnění jsem přijal v dobré víře, bez toho, že bych to vůbec věděl. Nemám komu co vracet," říká expremiér a šéf ODS Mirek Topolánek. Ten byl měl podle Lidových novin vrátit nejméně 20 tisíc korun.
Topolánek úvahy o vracení peněz odbyl poukazem na to, že sociální demokracie, hlavní soupeř ODS, má také podobné škraloupy. "Až budete po Sobotkovi vymáhat ukradené peníze z fiktivního trvalého pobytu ve Slavkově, tak vůbec začnu o něčem přemýšlet," citoval ho list. Předseda ODS tak připomněl, že si vlivný sociální demokrat našetřil miliony na vlastní bydlení i díky poslaneckým náhradám.
Vracet zhruba 85 tisíc korun se nechce ani exministru vnitra Ivanu Langerovi. "Vrátit je nelze, protože jsem je čerpal v souladu se zákonem," namítá. A dodává, že každý rok přispívá významnou měrou na charitu.
Někteří politici už peníze vrátili
Exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 mluví podobně: "Nemám v úmyslu kvůli této situaci nějak měnit to, kolik ročně věnuji na veřejně prospěšné projekty," tvrdí politik, který na dopravu dostal 75 tisíc.
Jeho stranický šéf, někdejší šéf diplomacie Karel Schwarzenberg, ale naopak už peníze za náhrady vrátil. Na konto Senátu odeslal 85 tisíc korun. Vrátit peníze slíbil po upozornění novinářů i bývalý šéf resortu spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Vracení náhrad se netýká Petra Bendla (v Topolánkově vládě ministr dopravy), Michaela Kocába (ministr pro lidská práva) a Pavla Svobody (předseda legislativní rady). Ti totiž nezastávají post ve Sněmovně ani v Senátu.