Města uklízejí tuny mršin, stojí je to statisíce. Nejtoxičtější jsou holubi

  19:56aktualizováno  19:56
I stovky tisíc korun platí některá města za úklid uhynulých zvířat v ulicích. Praha loni poslala do kafilerie osm a půl tuny zvířecích těl, letos kvůli větší opatrnosti vyvolané ptačí chřipkou odklidila stejné množství už během prvního pololetí. Podíl mrtvých ptáků bývá vysoký i bez epidemie.

Ptačí chřipka letos zasáhla i labutě, ta na snímku chcípla v řece Jihlavě v jihomoravských Ivančicích. | foto: Marie Stránská, MAFRA

„Lidé nám hlásí v průměru tři až čtyři uhynulá zvířata denně. Zpravidla jde o přejeté holuby, ježky, toulavé kočky, občas se objeví i zajíc. Sražená vysoká je v Brně zcela výjimečná záležitost,“ přiblížil Jakub Ghanem, mluvčí brněnské městské policie, která úklid zajišťuje skrze odchytovou službu.

Z rozpočtu největšího moravského města loni putovalo na likvidaci dvou tun uhynulých zvířecích těl, takzvaných kadáverů, přibližně 24 tisíc korun, což je v porovnání s jinými městy nízká částka. Například Liberec letos zaplatí 25 až 30 tisíc za likvidaci sotva čtvrtinového množství mršin.

„Letos jsme například úplně poprvé likvidovali uhynulou ovci, která spadla do řeky Nisy. Náklady na její odstranění byly zhruba pět set korun. Jinak sražená divoká zvířata, například srny či prasata, si řeší jednotlivá myslivecká sdružení samostatně,“ sdělila mluvčí Liberce Jana Kodymová.

Kolik města platí za likvidaci mršin

Rok 2016 - množství / cena

  • Brno - zhruba 2 tuny / 25 tisíc korun
  • Praha - přes 8,6 tuny / 118 tisíc korun
  • Liberec - 350 kilogramů / cca 20 tisíc
  • Hradec Králové - 55 kilogramů / 118 tisíc
  • Pardubice  - 910 kilogramů / 162 tisíc

Pozn.: jde o náhodný výběr, některá města počítají jen asanaci, další i náklady na mzdy či benzin.

Obce a města mají ze zákona povinnost postarat se o ta uhynulá zvířata ve svém katastru, u nichž není znám majitel, nebo žijí volně. U sražené lesní zvěře má stejnou povinnost příslušné myslivecké sdružení.

Liberecký útulek jako pověřená příspěvková organizace platí asanační firmě SAP Mimoň 8,90 korun za kilogram ostatků, třeba pražská zoo asanační firmě Asavet jen šest korun a dvacet haléřů za kilo. Táž firma také jednou až dvakrát měsíčně vyzvedává obsah speciálních kafilerních mrazicích boxů v trojském a měcholupském útulku, kam odchytová služba sváží zdechliny z pražských ulic.

„Zvířata likvidovaná za peníze z obecní či městské kasy tvoří zanedbatelný podíl, přibližně do jednoho procenta všech,“ podotkl Jan Oulický mladší z firmy Asavet, která provozuje kafilerii v Biřkově na Plzeňsku. Příjmy mají kafilerie zejména díky smlouvám s jatečními společnostmi, kvůli útlumu hospodářské výroby však postupně klesají.

Ptačí chřipka zvedla náklady

Auta pražské odchytové služby jsou vybavena kafilerními boxy a „odchytáři“ mají k dispozici i speciální vůz na větší kusy či větší množství uhynulých zvířat. Ze zákona musí být odklizena do 24 hodin od oznámení nálezu.

„Stíháme to rychleji. Pracovníci odklízejí zvířata do velikosti psa, neodvážejí větší, těžká zvířata ani zvířata v pokročilém stadiu rozkladu. Takové nálezy nahlásí přímo asanační firmě, která zajistí úklid,“ přiblížila mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. Kadávery odklízí i ze silnic či areálů školských a zdravotnických zařízení, soukromníci si hradí odstranění samostatně.

Loni Praha zaplatila za likvidaci kadáverů necelých 120 tisíc korun - „odchytáři“ v průběhu roku posbírali více než 8,6 tuny uhynulých zvířat. Letos kvůli ptačí chřipce odklidili stejné množství už během první poloviny roku - odklizení 1799 kusů přišlo v prvních šesti měsících na 148 tisíc korun.

ASANÁTOR: Likvidoval jsem mrtvé krávy i antilopu. Chuť na maso neztrácím

Asanátor Václav Vigner.

„V době, kdy platila opatření proti ptačí chřipce, odklízeli zaměstnanci útulku pražské městské policie denně desítky až stovky kusů ptáků. Kvůli velkému množství nálezů byli zapojeni také strážníci poříčního oddílu, který svážel ptáky z Vltavy,“ připomněla mluvčí.

Z oslovených měst platí za likvidaci mrtvé zvěře nejvíc v Hradci Králové. Do konce září vynaložili skoro 350 tisíc za 350 kilogramů, do sumy však na rozdíl od ostatních měst započítávají vedle samotné likvidace i náklady na benzin či mzdu a pohotovostní příplatky „odklízeče“.

„Zvýšené náklady na svoz uhynulých zvířat v roce 2017 způsobil právě výskyt ptačí chřipky v prvním čtvrtletí. Loni jsme zaplatili za 55 kilogramů necelých 120 tisíc korun,“ uvedl mluvčí města Petr Vinklář. Pardubice loni za likvidaci zhruba 910 kilogramů daly přibližně 162 tisíc korun.

Vesnické rozpočty mršiny nezatěžují

V rozpočtech malých obcí tvoří náklady na asanaci mrtvé zvěře zanedbatelnou položku, nebo jde vyloženě o nahodilá vydání. „Ve funkci jsem rok a půl a za tu dobu jsme nic podobného neřešili. Firmu nasmlouvanou nemáme, kafilérii bychom volali jednotlivě,“ přiblížil starosta Určic na Prostějovsku Petr Kouřil.

Každá desátá nehoda je se zvěří. Nestihnete-li brzdit, srazte srnu čelně

Obce problém takřka neřeší i z toho důvodu, že na vesnici mnoho lidí uhynulé zvíře jednoduše zakope na zahradě či na poli. To podle zákona lze, pokud se dodrží stanovená vzdálenost od vodního zdroje, sousedního pozemku a hloubka alespoň 80 centimetrů.

Roli však hraje i způsob úmrtí. Ptáka uhynulého po zásahu elektřinou či nárazu do skla nálezce zakopat smí. V případě podezření například na otravu jedem je nutné volat odklízecí četu a třeba holuby, kteří jsou přenašeči celé řady nemocí a parazitů, nelze podle veterinárních hygieniků likvidovat jinak než v asanačních ústavech a převážet jen v dokonale těsnících pytlích.

Co zvířata odklízená z veřejných prostranství zabíjí nejčastěji, jasné není. „Zjišťování konkrétní příčiny úhynu se neprovádí. V odůvodněných případech, jako byla například nákaza ptačí chřipkou, se u nalezených zvířat provádí monitoring ve vztahu ke konkrétní nákaze,“ uzavřel mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.


  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schváleno, učitelé dostanou osm procent. Nikdy tolik neměli, vzkázal Babiš

Růst platů učitelů v příštím roce schválila vláda. Do jeho základní, tarifní složky dostanou oproti letošku navíc 8...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Babiš uctí výročí 17. listopadu v Národním muzeu. Dorazí i premiéři zemí V4

Premiér Andrej Babiš se chystá na slavnostní program, který je připravený k třicetiletému výročí událostí 17. listopadu...

Dvakrát ho zavřeli, ani pak nepřestal chartista komunistům škodit

Jiří Fajmon z Kryštofova Údolí patřil před sametovou revolucí k nejmladším signatářům Charty 77. Podepsal ji v roce...

Karlovarský kraj od ledna povede Petr Kubis, zastupitelé schválili výměnu

Hejtmanem Karlovarského kraje se stane od 1. ledna Petr Kubis. Nahradí svou stranickou kolegyni z ANO Janu Mračkovou...

Premium

Bratři proti „dé tři“. Stát nabídl 20 milionů, teď žádá vyvlastnění

Stát chce po letech sporů vyvlastnit motocentrum u Tábora, kvůli kterému stojí dostavba D3. Deset let se bratři Petr a...

Najdete na iDNES.cz