Ještě větší katastrofa, než jsme čekali, hořekují likérky po metanolu

  19:11aktualizováno  19:11
Ani čtyři měsíce po vypuknutí metylové aféry nemají majitelé likérek v Moravskoslezském kraji klid. Obchody se stále nezlepšily, většina z nich marně hledá cestu k zákazníkům. Některé likérky kvůli problémům omezují provoz.

Likérky jsou po metanolové aféře pod drobnohledem. (ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Je to ještě větší katastrofa, než jsme čekali, hodnotí obchody v posledních čtyřech měsících jednatel společnosti Helsinki group Martin Němec. Jeho firma je, když pomineme otrávené konzumenty pančovaného alkoholu, po ekonomické stránce jednou z hlavních obětí celé kauzy. Metylalkohol se totiž našel i v jedné z lahví s etiketou společnosti.

V této neokolkované lahvi finské vodky našla policie metanol.

Zfalšovaná lahev likérky Helsinki group.

"I kvůli tomu se nám obchody výrazně propadly. V prosinci jsme byli na patnácti procentech toho, co prodáváme. Přitom všem zákazníkům marně vysvětlujeme, že lahev, ve které se matylalkohol našel, nebyla naše, že jen někdo zfalšoval naši etiketu, a to ještě takovou, jakou vůbec nepoužíváme. Kvůli aféře jsme museli propustit několik zaměstnanců, odbyt prostě byl tak malý, že by si na sebe nevydělali," dodal Martin Němec.

Celníci vydali podstatně méně kolků

Výrazný meziroční propad výroby lihu a likérů potvrzují i celníci, kteří ze zákona na jejich výrobu dohlížejí.

"V meziročním srovnání bylo v roce 2012 vydáno o téměř třináct procent méně kolků k označení alkoholických nápojů než v roce 2011," řekla mluvčí ostravského Celního ředitelství Pavla Zdobnická.

"Zatímco v roce 2011 šlo o 5,32 milionu kusů, loni to bylo jen 4,66 milionu kolků. Rozdíl tedy činí 663 tisíc kontrolních pásek," dokončila mluvčí.

Zatímco menší výrobci trpí odlivem zákazníků, alkohol se prodává dál. "Už se to zase vrací do starých kolejí, po propadu zájmu v době metylové aféry se prodej tvrdého zase vrací tam, kde byl," řekl majitel jedné z frýdecko-místeckých večerek.

Zákazníci večerek si za lepší alkohol připlatí. Ale jen trochu

 "Jediná změna je v tom, že lidé raději kupují výrobky známějších a větších firem, pokud jejich cena není nějak výrazně vyšší. Když je to do dvaceti korun rozdílu, raději si připlatí, pokud je rozdíl vyšší, jdou hlavně po ceně a na výrobce už tolik nehledí," popsal změnu v chování zákazníků.

Stejné problémy, jako měla společnost Helsinki group, ale měli i jiní výrobci alkoholických nápojů, byť se jich aféra v podobě zfalšovaných alkoholických nápojů přímo nedotkla.

Nejen o propouštění zaměstnanců, ale o úplném ukončení výroby uvažuje majitel stejnojmenné likérky Tomáš Koláček z Oder na Novojičínsku.

"K prvnímu únoru přerušuji výrobu v likérce, v současné situaci už není únosné držet její provoz," přibližuje Koláček svou situaci.¨

Firmu zachraňovala pálenice

 "Původně jsem uvažoval, že skončím už k 1. lednu, ale kvůli inventuře jsem ještě měsíc vydržel. Lidé mají strach nakupovat, berou líh jako líh, nikdo nechápe, že například my si jej vyrábíme sami od A až do Z a že vytvořit v našem provozu metanol v množství, které by mohlo zabíjet, je prostě technicky nemožné. Oproti roku 2011 jsme na podzim zaznamenali dvoutřetinový propad tržeb a taková výroba prostě nejde dotovat," přibližuje Tomáš Koláček důvody, proč se rozhodl provoz likérky a lihovaru přerušit.

"Ještěže mám i další výrobny, jako je pěstitelská pálenice, v ní se naštěstí jelo jako vždy. Pěstitelským pálenicím lidé naštěstí důvěřovali i v době vrcholící metylalkoholové aféry, věděli, že co si doma nechají zkvasit, to si tam dovezou a před jejich očima se kvas vypálí," dodal Petr Koláček s tím, že počká do srpna a pak se rozhodne, jestli výrobu v likérce obnoví, nebo ne.

Naštěstí jsme se dokázali vrátit, říká majitel Nela Drinks

Jedním z mála oslovených majitelů likérek v Moravskoslezském kraji, kterým se podařilo vrátit tržby do podoby, jakou měly před začátkem metanolové aféry, je Jiří Gabrhelík z českotěšínské společnosti Nela Drinks.

Jak na vás dopadla prohibice a následný strach z metylalkoholu?
Projevilo se to ve výrobě i při prodeji. Skoro dva měsíce jsme stáli, nevyráběli jsme, museli jsme posílat lidi domů. Nechodili do práce, dostávali šedesát procent platu, nebylo to jednoduché pro ně ani pro nás.

Jaké to je, vést firmu, která musí zaměstnance posílat domů?
Strašné. Naštěstí nemáme jen likérku, ale také další provozy. Z osmnácti lidí tak bylo na nucené dovolené s šedesáti procenty platu doma jen osm, ostatní pracovali v dalších provozech firmy.

Jak hodnotíte své tržby v současnosti. Pomohly vám například Vánoce?
Po pomalejším rozjezdu na konci prohibice se tržby opět srovnaly. Jsme ve starých kolejích. Obdobné prodeje jako v roce 2012 jsme zaznamenali i o posledních Vánocích, takže si nemůžeme stěžovat. Jen zatím nemáme jasno v tom, zda nám zůstali všichni původní zákazníci, nebo jestli část z nich odpadla a my získali nové na úkor jiných likérek. Na takové hodnocení je ještě brzy.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Poslanci se dohadují kvůli ČT, o výročních zprávách zatím nehlasovali

Spor mezi poslanci vyvolalo dopoledne projednávání starších výročních zpráv České televize. Debatu rozvířil Pavel...

Ústavní soud se podruhé zastal muže, kterého exekutor připravil o byt

Ústavní soud se podruhé zastal muže, který kvůli nevelké pohledávce přišel o družstevní byt. Už před pěti lety ÚS...

Bezdomovců v Česku je téměř 24 tisíc. Na ulici žijí i děti

Nejvíce lidí na ulici žije na severní Moravě, v Praze a Jihomoravském kraji. Mezi lidmi bez domova je daleko větší...

Chybí nenahraditelný lék na cukrovku. Dodávky se obnoví koncem měsíce

Nenahraditelný lék na cukrovku Glucophage XR zažívá na českém trhu další výpadek. Problém je podle Státního ústavu...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz