Lijáky na severu Moravy zvedly hladiny řek, Olše ohrožovala Český Těšín

  8:30aktualizováno  19:13
Extrémní situace panovala podle meteorologů i obyvatel v Moravskoslezském kraji, kde od rána vydatně pršelo. Nejzávažnější byla situace v Českém Těšíně na řece Olši, kde platil nejvyšší stupeň povodňového ohrožení. Nebezpečí povodní hrozí až do čtvrtečního dopoledne. K večeru se situace podle odborníků zlepšila.

Kvůli vydatnému dešti se rozlila řeka na Havlíčkově nábřeží v Ostravě. (1. září 2010) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Voda byla brzy ráno nejvýše v řece Olši v Českém Těšíně, na Stonávce v Hradišti a v Petrůvce v Zebrzydowicích.

"Srážky jsou enormní, nepamatuju si, abychom se někdy v průběhu jednoho dne dostali z obvyklé hladiny na třetí povodňový stupeň," uvedl ráno českotěšínský starosta Vít Slováček. Ten nechal ještě v úterý večer dva sbory dobrovolných hasičů preventivně rozmístit pytle s pískem do třech lokalit: na potoku Šadový a Rakovec a v ulici Rybářská.

Stav ohrožení, který ráno platil na čtyřech místech, však mohli vodohospodáři odpoledne odvolat.

Voda v Moravskoslezském kraji se dopoledne na několika místech vylila, ale jen do polí a zahrad. Lidská obydlí ohrožena nebyla. Odpoledne začaly srážky ustávat.

Kvůli velké vodě byl uzavřen i hraniční přechod do Polska v Petrovicích-Závadě, v ulici Havlíčkovo nábřeží v Ostravě museli silničáři kvůli vylité řece Ostravici uzavřít silnici.

Do vodou podemletého chodníku se v Ostravě propadl kamion.V Ostravě deště podemlely chodník, propadl se do něj kamion.

V Ostravě deště podemlely chodník, propadl se do něj kamion

Vytrvalý déšť ráno zvedl hladiny řek také ve Zlínském kraji. Druhý stupeň povodňové aktivity platil na Rožnovské Bečvě v Rožnově pod Radhoštěm a ve Valašském Meziříčí, pohotovost byla vyhlášena i na řece Bystřici u přehrady Bystřička. Třetího stupně žádný z vodních toků v regionu nedosáhl.

"Hladiny vodních toků na Valašsku po intenzivních deštích dnes odpoledne kulminovaly. Pršet pomalu ustává. Prognóza je příznivá, očekáváme už pouze vzestup řeky Moravy," uvedla odpoledne dispečerka Povodí Moravy Michaela Juřičková.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu má dnes na severu Moravy až do večera pršet a bude zde platit povodňová pohotovost. Na riziko povodní se musí připravit i ve Zlínském kraji a na jižní Moravě.

Aktuální mapa srážek

Třetí stupeň povodňové aktivity zrušili vodohospodáři po 15. hodině. "Třetí stupeň už neplatí nikde. Druhý pak na čtyřech místech. Na Olši v Českém Těšíně, Dětmarovicích a Věřňovicích a Petrůvce nedaleko Petrovic u Karviné," řekl odpoledne Jiří Pagáč z Povodí Odry s tím, že na 16 místech Moravskoslezského a Olomouckého kraje ještě platí první stupeň povodňové aktivity, tedy stav bdělosti.

Technický ředitel Povodí Odry Pavel Březina doplnil, že na dolních tocích řek Opavy, Olše a Odry hladiny ještě mírně porostou a teprve budou kulminovat. "Nepředpokládáme ale, že by na těchto tocích hrozilo větší riziko," dodal.

Meteorologové uvedli, že v Beskydech lokálně napršelo za posledních 24 hodin až 150 milimetrů a v Jeseníkách přes 110 milimetrů srážek. Ve čtvrtek má při přeháňkách spadnout v Jeseníkách a Beskydech 5 až 15 milimetrů a od pátku do neděle většinou do pěti milimetrů srážek.

ŠKOLA V PROVIZORIU

Ve vyplavené Raspenavě na Liberecku začalo 32 prvňáků školní rok v provizorních podmínkách. Zatímco v předchozích letech je vždy ředitel školy vítal v tělocvičně budovy druhého stupně, letos se přivítání přesunulo do méně důstojných prostor chodby v objektu prvního stupně. Ten je totiž na kopci, a zůstal uchráněn před nedávnou bleskovou povodní. Velká voda navíc kompletně zničila mateřskou školu, kterou zřejmě čeká demolice. "Situace v Raspenavě stále není dobrá, všude se odklízejí škody a je tu spousta nepořádku. Děti si musí dávat pozor," řekl starosta Pavel Lžičař. V některých obcích na Liberecku musel být začátek školního roku dokonce posunut. Záplavy postihly na Liberecku 24 škol, z toho pět krajských a 19 obecních. Celková výše škod dosáhne asi 15 milionů korun.

ČTK

V Hrubé Vodě najel vlak do sesuvu půdy

Vydatně pršelo také v Olomouckém kraji. Druhého stupně povodňové aktivity dosáhla říčka Branná v Jindřichově, Bělá v Mikulovicích a také Bečva v Teplicích nad Bečvou, kde podle zpravodaje MF DNES zbývalo asi 30 centimetrů do vylití koryta z břehů. Na prvním stupni je Morava v Raškově na Šumpersku, řeka Desná v Šumperku a také Bečva v Dluhonicích.

Počasí způsobilo mnoho problémů. Hasiči například od rána odstraňovali následky sesuvu půdy, který mezi Hrubou Vodou a Domašovem nad Bystřicí na Olomoucku zavalil železniční trať a narazil do něho vlak (o vyprošťování vlaku čtěte zde). Obnovit provoz se na trase mezi Olomoucí a Krnovem podařilo po 18 hodinách. Výluka se dotkla zhruba 22 spojů.

U Vápenné na Jesenicku déšť podmáčel silnici, krajnice se utrhla pod nákladním autem plně naloženým dřevem. Vůz museli pomocí jeřábu vyprošťovat hasiči.

Na několika místech, například v Nové Dědině u Uničova, Rapotíně nebo Ostružné, záchranáři čistili jezy a koryta řek či potoků od naplaveného dřeva, aby nevznikaly zátarasy a toky se nevylily.

Na řadu přišly i pytle s pískem

Lidé na Zlínsku se kvůli vydatnému dešti připravovali především na noc a dopoledne - spolu s hasiči chystali už včera večer a v noci pytle v Návsí na Jablunkovsku, kde zachránili před vodou tekoucí z polí nádraží, nový podchod, trafostanici a dva rodinné domky.

Vydatný déšť a silný vítr sužoval region od úterka, žádný vodní tok však nedosáhl stavu ohrožení a žádná řeka se ze svých břehů nevylila. Hasiči dnes kvůli hrozbě záplav také zrušili pravidelnou zkoušku sirén.

Hasiči vyjížděli nejen k čerpání vody do zatopených sklepů - kvůli silnému větru museli také na několika místech Zlínského kraje odstraňovat spadlé stromy, které brzdily dopravu nebo ohrožovaly elektrické vedení.

Příval vody byl v regionu opravdu vydatný. Podle údajů vsetínské hvězdárny napršelo ve městě za uplynulé dva dny téměř 100 milimetrů srážek.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

Autoři: , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Ředitelé světových muzeí hájí Fajta. Jednal protiprávně, říká ministr

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Dvanáct zástupců světových galerií a muzeí napsalo dopis premiéru Babišovi. V dokumentu se zastávají ředitele Národní...

Soud poslal do vazby muže podezřelé z únosu pětileté dívky

Únosci holčičky ve vazbě

Dva muže podezřelé z únosu pětileté Sofie v pražské Uhříněvsi poslal Obvodní soud pro Prahu 10 v pátek do vazby. Muži...

Soudcovská unie žádá vládu, aby vysvětlila výměnu Kněžínka

Jan Kněžínek a Marie Benešová

Soudcovská unie vyzvala vládní představitele, aby lépe vysvětlili odchod Jana Kněžínka (za ANO) z postu ministra...

Najdete na iDNES.cz