Pravděpodobnost vzniku onemocnění zvyšují podle onkoložky a předsedkyně Ligy proti rakovině Michaely Fridrichové rizikové faktory jako nadváha či obezita, nedostatek pohybové aktivity nebo špatná životospráva.
„Důležitá je, vedle zdravého životního stylu, také sekundární prevence, v případě rakoviny tlustého střeva a konečníku se jedná o kolorektální screening,“ dodala Fridrichová. Jeho přínosem je zlepšení prognózy onemocnění.
„Kolorektální karcinom může probíhat dlouhou dobu bez příznaků, přitom je však důležité, aby byl odhalen v časném stadiu,“ upozornila předsedkyně Ligy proti rakovině.
V Česku přibývá nádorů kůže. U žen zvyšují riziko i UV lampy na gelové nehty![]() |
V minulosti se Česko umisťovalo na čelních příčkách v počtu úmrtí a nových výskytů, nyní se situace zlepšuje. Přesto je úmrtnost stále vysoká.
„Výskyt tohoto onemocnění v posledních letech lehce klesá, s tím samozřejmě i mortalita. Nicméně pořád vidíme, že ty křivky se od sebe nijak zásadně nevzdalují. Stále nám na kolorektální karcinom umírá ročně asi 3 300 lidí. Většina zbytečně,“ řekl na tiskové konferenci Michal Vočka z Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice a podpořil slova o důležitosti prevence.
Programů, které se zaměřují právě na včasné odhalení karcinomu různého typu, je v Česku několik. Například díky mamografickému screeningu bylo za více než 20 let provedeno přes deset milionů vyšetření, která odhalila tisíce nádorů prsu, a to většinou v dobře léčitelném stadiu. Úmrtnost klesla o více než 30 procent.
Výskyt rakoviny roste i u mladých, vyvíjejí se však léky na míru, říká profesor Šedo![]() |
Podobně příznivé výsledky byly podle Ligy proti rakovině zaznamenány také díky screeningu kolorektálního karcinomu a karcinomu děložního hrdla. V loňském roce se pak spustil program včasného záchytu rakoviny prostaty, mezi novější programy patří i plicní screening.
„Medicína udělala obrovský pokrok v přístupu k onkologickým nádorovým onemocněním, a to nejen v oblasti farmaceutické léčby, ale i v oblasti genetiky, v oblasti screeningu. Druhá věc je přístup populace. Stále více pacientů se stará o svoje zdraví, udržuje životosprávu a vyhledává prevenci. Není to tolik lidí, jak bychom si představovali, ale je jich více,“ podotkl Bohumil Seifert, přednosta Ústavu všeobecného lékařství.
Jak sbírku podpořit
Devětadvacátý ročník celonárodní sbírky Český den proti rakovině se koná ve středu 14. května. Žlutý květ si budou moci lidé koupit za příspěvek v minimální výši 20 korun, platit lze i bezhotovostně pomocí QR kódu. Spolu s měsíčkem lékařským dostanou dárci také letáček s informacemi o prevenci kolorektálního karcinomu a screeningových programech. Kde najít nejbližšího dobrovolníka s květinami, zjistí zájemci v aplikaci Den proti Rakovině.
V den sbírky bude mít Liga proti rakovině v Praze na Můstku stany, kde bude k dispozici mimo jiné i dermatologická a onkologická poradna. Do neděle 18. května mohou lidé zakoupit kytičku také v některých knihovnách či informačních centrech. Mapa konkrétních míst se objeví ve středu na webových stránkách sbírky.
Sbírka Ligy proti rakovině vynesla letos 21 milionu. Prodala 720 tisíc kytiček![]() |
Podpořit ji lze také prostřednictvím dárcovských SMS ve tvaru DMS KVET 30 nebo 60 nebo 90 nebo 190. Příspěvek mohou dárci zaslat i na sbírkový účet 6500065/0300.
Peníze ze sbírky používá Liga proti rakovině na prevenci národových onemocnění, zlepšení kvality života onkologických pacientů a podporu onkologického výzkumu a přístrojového vybavení onkologických pracovišť. Loňský ročník sbírky vynesl rekordní částku 25 495 180 korun.