Zákaz asistentek u domácího porodu? V pořádku, rozhodl soud ve Štrasburku

  11:12aktualizováno  15:23
Česká republika nepochybila, když porodním asistentkám přestala umožňovat vedení domácích porodů. Ve čtvrtek o tom rozhodl Evropský soud pro lidská práva. Naopak stát chyboval, když přinutil čerstvou rodičku, aby se s dítětem vrátila do porodnice. Tak zní druhé čtvrteční rozhodnutí štrasburského soudu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Evropský soud pro lidská práva většinovým hlasováním rozhodl, že nedošlo k porušení článku 8 (právo na respektování soukromého a rodinného života) Evropské úmluvy o lidských právech,“ stojí v tiskovém prohlášení Evropského soudu pro lidská práva, který sídlí ve Štrasburku.

„Stěžovatelky mohly předvídat, že asistence lékařského odborníka při domácím porodu nebyla zákonem povolena,“ dodal soud. Jeho tisková zpráva také uvádí, že v otázce, zda povolit, či zakázat domácí porody, neexistuje na evropské úrovni shoda. „Věc vyžadovala, aby národní orgány posoudily odborné a vědecké údaje týkající se možného rizika při porodech v porodnicích a doma,“ uvedl soud.

Porod doma?

O své zkušenosti se podělte v diskuzi na eMimino.cz.

Ze zprávy lze zároveň vyčíst, že ne vše je v pořádku. Podle soudu „zkušenosti stěžovatelek dokládaly, že respektování přání rodiček nebylo vždy zaručeno“ a současná situace v ČR zvyšuje riziko poškození zdraví dítěte či matky.

„Situace v ČR, kde zdravotní personál péči budoucím matkám při domácích porodech poskytovat nemůže a kde neexistuje dostupná speciální rychlá lékařská pomoc, ve skutečnosti rizika týkající se života a zdraví rodičky a novorozence zvyšuje,“ uvádí tisková zpráva (její celé znění najdete zde).

Legislativa je v pořádku, míní ministerstvo

Rozhodnutí se týká stížnosti Šárky Dubské a Alexandry Krejzové. Obě rodily doma. Bez porodní asistentky, protože žádná v ČR nyní nemá potřebná povolení od úřadů, aby mohly vést domácí porod. Mohou poskytovat jen poporodní či předporodní péči. Podle Krejzové i Dubské tím stát upírá matkám při domácím porodu odbornou péči.

Štrasburský soud loni v září nařídil u stížnosti Dubské a Krejzové jejich ústní projednání. To přitom ve Štrasburku není běžné (více čtěte zde).  

„Nesouhlasím s rozhodnutím Evropského soudu. Myslím si, že jde o porušení lidských práv. Český stát aktivně brání porodním asistentkám, aby vykonávaly svoji činnost mimo porodnická zařízení. Věřím tomu, že ženy mějí právo zvolit si místo porodu,“ řekla iDNES.cz 29letá Šárka Dubská.

„Rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva bereme na vědomí. Obsah rozsudku, který ještě nenabyl právní moci, budeme nejprve analyzovat. Až se s ním detailně seznámíme, můžeme případně poskytnout nějaké bližší komentáře. Nicméně sdělujeme, že se současnou právní úpravou jsme spokojeni a při poskytování zdravotních služeb trváme na tom, že je třeba zajistit maximální bezpečnost matky i novorozence,“ uvedla mluvčí Ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Záležitost Šárky Dubské a Alexandry Krejzové však čtvrtečním rozhodnutím nekončí. „Ve věci práva na porod doma s porodní asistentkou jsme u Evropského soudu pro lidská práva neuspěli. Soud pouze doporučil státu, aby zajistil respektování práv rodiček v nemocnici. Teď studujeme rozsudek, ale je jisté, že budeme podávat žádost o postoupení věci velkému senátu,“ uvedla organizace Liga lidských práv na Facebooku. Liga zastupuje některé rodiny, které se na evropský soud obrátily. 

V případě zmiňovaného velkého senátu jde o opravný prostředek, na který má Liga tříměsíční lhůtu.

Dál pokračuje také diskuze o domácích porodech. Například někdejší náměstek ministra zdravotnictví Leoše Hegera, poslanec a člen ústavně právního výboru Martin Plíšek se domnívá, že Česko by do budoucna mělo v zákoně upravit odpovědnost rodičky při domácím porodu. „Je to jen k úvaze, ale pokud je porod veden mimo zdravotnické zařízení, nemohou v případě komplikací zdravotníci odpovídat za jeho následky a musí být vyviněni ze situací, kdy objektivně nemohli zajistit bezproblémovou situaci,“ domnívá se Plíšek.

Soud podpořil matku, která musela zpět do porodnice

Evropský soud pro lidská práva naopak ve čtvrtek vyhověl jiné stížnosti, která rovněž souvisí s porodem a Českou republikou. Na soud se obrátila rodina Hanzelkových, kteří nesouhlasí s postupem úřadů. Eva Hanzelková odešla v den porodu s dítětem z nemocnice. Pro oba si však přijela policie a museli se do porodnice na dva dny vrátit.

Rozsudek zatím není pravomocný, účastníci řízení mají možnost v tříměsíční lhůtě podat opravný prostředek.

„Soud předně shledal, že namítaný zásah státu byl založen na zákoně a sledoval legitimní cíl ochrany zdraví a práv a svobod jiných, a to ve vztahu k druhému stěžovateli. Dle soudu však v případě natolik tvrdého opatření, jakým je násilná hospitalizace novorozence proti vůli jeho matky, musí příslušné státní orgány předtím, než k tomuto kroku přistoupí, prokázat existenci skutečného a konkrétního nebezpečí hrozícího dítěti a pečlivě zkoumat, zda nelze zdraví dítěte ochránit prostřednictvím méně radikálních opatření,“ uvedlo Ministerstvo spravedlnosti v tiskovém prohlášení k rozsudku (najdete ho zde).

„Soud uvedl, že ‚i když může v některých případech vzniknout naléhavá potřeba chránit zdraví dítěte, zásah do rodinného života rodiny stěžovatelky způsobený předběžným opatřením nemůže být chápán jako nezbytný v demokratické společnosti’,“ řekla právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota. Podle Ligy je to vítězství rodiny nad Českou republikou.

Soud Hanzelkovým nepřiznal odškodnění, ale přiznal jim náhradu nákladů, která činí zhruba tři tisíce eur (zhruba 83 tisíc korun).

„Pro paní Hanzelkovou je rozhodnutí soudu zadostiučiněním a výbornou zprávou, protože se ocitla v situaci, kdy se jí narodilo zdravé miminko a vykonavatelé soudního rozhodnutí k ní přijeli domů a za asistence policie ji v podstatě násilím odvezli do nemocnice,“ řekla iDNES.cz advokátka Radka Korbelová Dohnalová, která rodinu zastupuje spolu s Ligou lidských práv.

„Je to dost velká výstraha, která nastavuje limity. Stát nemůže vykonávat preferenci určitého typu zdravotnické péče soudním rozhodnutím tímto způsobem,“ dodala Korbelová Dohnalová. Podle ní její klientka neměla jakoukoliv možnost domoci se v ČR odškodnění, ale ani omluvy. „V tomto evropský soud řekl, že ČR selhala,“ dodala advokátka.

Rodina Hanzelkových se na soudy obrátila kvůli okolnostem po porodu v roce 2007. Tehdy přivedla na svět Eva Hanzelková v Nemocnici Hořovice zdravé dítě. V den porodu s ním odešla domů. Lékaři s tím ovšem nesouhlasili.

„Ošetřující personál odmítl dát ženě k podpisu negativní revers v domnění, že bez toho nemůže odejít. Žena s dítětem ovšem odešla domů. Lékaři následně kontaktovali orgán sociálně-právní ochrany dětí s tím, že je dítě údajně ohroženo. Sociální pracovnice podaly návrh na vydání předběžného opatření o předání dítěte do péče nemocnice,“ popsala Liga lidských práv.

Matka s dítětem se nakonec museli vrátit do porodnice, kde strávili další dva dny. Rodiče však s postupem úřadů nesouhlasili, obrátili se proto na soud a požadovali od státu omluvu a 400 tisíc korun jako náhradu za nemajetkovou újmu. Soud jim však ani jedno nepřiznal.

„Rodiče neměli žádnou možnost se k věci vyjádřit a o rozhodnutí se dozvěděli, až když jim soudní vykonavatel, sociální pracovnice, policisté a záchranáři přijeli odebrat dítě. Přítomný lékař v bytě novorozence prohlédl a shledal, že je zdravý. Přesto se matka s dítětem musela vrátit do nemocnice,“ upozornila Liga.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Švejdar se sešel s čínským velvyslancem. Probírali bezpečnost turistů

Nový policejní prezident Jan Švejdar (30. listopadu 2018)

Policejní prezident Jan Švejdar se ve středu sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. S velvyslancem mluvil o...

Kvůli sesuvu na D8 dostalo ŘSD pokutu, dosud nedodalo potřebné důkazy

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Žádá miliardu, ale samo stále nedodalo potřebné důkazy. Ředitelství silnic a dálnic proto dostalo pokutu 50 tisíc, že...

Ministerstvo životního prostředí dostane 250 milionů navíc na boj proti suchu

Alena Schillerová, Richard Brabec a Andrej Babiš na slavnostní inauguraci...

Ministerstvo životního prostředí dostane příští rok o 250 milionů korun více. Na dodatečném navýšení rozpočtu se na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz