Lídři Starostů Půta a Gazdík nepočítají pro krajské volby s TOP 09

  13:32aktualizováno  13:32
Rozcházení, tak by se dal označit postoj špiček hnutí Starostové a nezávislí k další spolupráci s TOP 09. Poté, co Starostové uspěli v komunálních volbách, zaznívá od lídrů hnutí jasně - za dva roky v krajských volbách to zkusíme radši s někým jiným, než se stranou Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga.

Předseda Starostů a nezávislých Martin Půta a první místopředseda STAN Petr Gazdík pro krajské volby nesázejí na spolupráci s TOP 09 | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Já se dlouho přikláním k názoru, že bychom měli kandidovat samostatně, že bychom se měli pokusit zastřešit regionální hnutí, která jsou v jednotlivých krajích, ať už jsou to Starostové pro Liberecký kraj, Občané pro Budějovice, Karlovarská občanská alternativa, lidi, kteří jsou úspěšní na komunální úrovni,“ řekl iDNES.cz šéf hnutí, liberecký hejtman Martin Půta.

Obdobně se ve čtvrtek vyjádřil první místopředseda hnutí a zároveň místopředseda Sněmovny Petr Gazdík. „Dokonce uvažujeme o užší spolupráci s KDU-ČSL, se kterou jsme ve Zlínském kraji společně v opozici, a také s dalšími místními uskupeními,“ uvedl pro iDNES.cz Gazdík. Šlo by o širší koalici proti krajské vládě ČSSD, Strany práv občanů a komunistů.

Samostatný postup smlouva umožňuje

V jeho případě je takové vyjádření o trochu větší překvapení než u Půty. Ten svůj názor rozvolňovat vztah hnutí STAN s TOP 09 naznačoval už dříve, ale Gazdík je vnímán jako velký Kalouskův spojenec. „Potom, co Starostové velmi suverénně vyhráli volby ve městě Zlíně, nebude ve Zlínském kraji příliš výhodné jít dohromady s TOP 09,“ prohlásil doslova Gazdík. Zatímco jeho STAN dostal ve Zlíně minulý víkend 31,59 procenta hlasů, TOP 09 jen 3,21 procenta. Přitom v posledních krajských volbách na Zlínsku Starostové a nezávislí ještě pod Gazdíkovým vedením spolu s TOP 09 kandidovalo.

Jak Půta, tak Gazdík upozorňují, že když půjdou v příštích volbách v krajích bez TOP 09, nijak tím hnutí neporušuje smlouvu, kterou má s TOP 09 o spolupráci v parlamentu. „Máme podepsanou smlouvu, která nám umožňuje kandidovat v krajských volbách samostatně. Potvrdilo se, že na těch radnicích, kde naši lidé slušně a dlouhodobě pracují ve prospěch své obce nebo města, jsme dosáhli dobrých a někde i vynikajících výsledků,“ zdůvodnil Půta, proč to zástupci Starostů a nezávislých zkusí bez TOP 09.

Jako příklad uvedl člena celostátního výboru hnutí STAN Víta Rakušana, jímž vedená Změna pro Kolín rozdrtila soupeře se ziskem 63,94 procent hlasů. Půta řekl, že od rozhodnutí jít do krajských voleb bez TOP 09 by odvrátil jen debakl STAN v komunálních volbách, což se nestalo. Hnutí spolu s nezávislými získalo letos 3 073 komunálních zastupitelů, což je lepší výsledek, než měli komunisté, ODS i hnutí ANO.

Kalousek: Starostové jsou někde levicoví populisté

První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek přitakal tomu, že podle smlouvy mají právo kandidovat v krajích sami jak starostové, tak jeho strana. Ba dokonce je to podle něj i lepší. „My jsme ideově zakotvená, konzervativní strana, zatímco v některých krajích jsou zástupci STAN levicoví populisté, kteří jistě také najdou své publikum,“ řekl iDNES.cz Kalousek.

Miroslav Kalousek, Petr Gazdík a Karel Schwarzenberg při jednání TOP 09 k

Půta i Gazdík se shodují, že postoj Starostů a nezávislých k TOP 09 nijak nepoznamenávají vnitřní problémy strany Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska, kterou ve středu opustil pražský primátor Tomáš Hudeček i další lidé (více zde). „Nepřísluší mi komentovat, co se děje v TOP 09. Snad jen, že ta situace se měla pravděpodobně řešit před volbami. Já být pražským voličem TOP 09, tak jsem z toho trochu zmatený,“ prohlásil Půta.

Gazdík: Starostové nerozbijí Trojkoalici, i kdyby čert na koze jel

„Dovoluji si připomenout, že to byla krajská organizace TOP 09, která řekla, že si v Praze nepřeje koalici se Starosty, což bylo její právo. Zakládáme si na tom, že dodržujeme smlouvy a dohody. Uzavřeli jsme nějakou dohodu s Trojkoalicí a budeme respektovat všechno, na čem se Trojkoalice dohodne. Starostové ji nebudou rozbíjet, i kdyby čert na koze jel,“ řekl iDNES.cz Gazdík. Nepřipadá podle něj v úvahu to, že by dva pražští zastupitelé, členové za Starosty a nezávislé, „dezertovali“ do klubu TOP 09 jen proto, že strana s hnutím spolupracuje na celostátní úrovni.

Odchod Hudečka z TOP 09 může podle Gazdíka maximálně ovlivnit to, s kým uzavře Trojkoalice dohodu pro magistrát. V Praze se jedná o vzniku rady složené z vítězného hnutí ANO, Trojkoalice a sociální demokracie. Ta by měla křehkou většinu 33 ze 65 míst v zastupitelstvu. Jednání o ní mají pokračovat po druhém kole senátních voleb v pondělí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Zákaz billboardů u dálnic a silnic první třídy dál platí, rozhodl soud

Billboardy u českých dálnic v pondělí hromadně změnily svůj obsah, nově na nich...

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud v úterý zamítl návrh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz