O hejtmanské křeslo stojím, odpověděl komunistický lídr Jaroslav Borka

  8:08aktualizováno  14:19
Usedne v čele Karlovarského kraje poprvé komunistický hejtman? V úterý ráno o tom bude jednat krajský výbor vítězné KSČM. V radě by chtěla post krajského šéfa a pět křesel. KSČM se zaměří na reformy regionálního školství a podporu malých firem. V online rozhovoru iDNES.cz to řekl lídr Jaroslav Borka.

Jaroslav Borka, lídr vítězné KSČM v Karlovarském kraji, odpovídá v karlovarské redakci MF DNES čtenářům on-line rozhovoru na iDNES.cz. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Komunističtí kandidáti jsou podle Jaroslava Borky dva. Prvním je on sám, druhým je krajská radní pro kultury Eva Valjentová. Ta sice oznámila, že s politikou končí a vrací se ke své práci v Sokolovské uhelné, členové krajského výboru ji však ještě hodlají přesvědčovat.

On-line rozhovor s Jaroslavem Borkou najdete zde

"Jsme si vědomi, že určitá část našich voličů chce, abychom rozhodně o post hejtmana usilovali. Naším úkolem je fungující vedení Karlovarského kraje, samozřejmě za naší účasti. K tomu bude směřovat i naše páteční jednání se sociálními demokraty," odpověděl Jaroslav Borka.

Profil

Kdo je Jaroslav Borka

Jaroslav Borka, lídr vítězné KSČM v Karlovarském kraji.

- lídr KSČM ve volbách do krajského zastupitelstva

- 2008-2012 byl náměstkem hejtmana pro majetkové záležitosti, KSČM pod jeho vedením získala v roce 2008 17 procent hlasů a 8 křesel v krajském zastupitelstvu

- narozen 18. 10. 1952

- vystudoval pedagogickou fakultu v Plzni, učil na ZŠ v Teplé

- od roku 1984 profesionální politik v KSČ

- v 90. letech podnikal a od roku 1996 pracoval jako asistent poslance KSČM

- je ženatý, má dvě děti

Kromě dotazů týkajících se hejtmanského křesla zajímaly čtenáře také odpovědi týkající se regionálního školství. Studentů ve školách ubývá a poloprázdné budovy stojí krajskou pokladnu miliony ročně. Proto si chtějí komunisti na jejich síť posvítit.

"Už jednou byla nastavena redukce škol s přihlédnutím k počtu populace. Domnívám se, že tímto směrem bychom po ustavení vlády kraje chtěli jít, tedy že by měla být přehodnocena oborová struktura škol," uvedl krajský lídr komunistů.

Podpory se však podle něj dostane učňovským profesím a řemeslům, která pomalu vymírají. Žáci by je podle Jaroslava Borky měli studovat s podporou státních institucí, kraje nebo firem. Těm důležitým, nicméně skomírajícím, se chystají komunisté pomoci.

"V některých zemích, městech, možná i státech přistupují k tomu, že nefunkční závody nebo menší výroby přesouvají pod svou kompetenci. Takže znárodňovat nebudeme, ale protože uznáváme vlastnictví státní i soukromé, tak pro vyrovnanou soutěž by nebylo špatné, klidně i za finanční podpory kraje, tyto menší závody převést pod jeho úřad," odpověděl Jaroslav Borka.

Odpovídat musel také na to, proč komunisté důrazněji nezakročili v rozhodovacích orgánech ROP Severozápad, které jsou opředené skandály.

"Pravdou je, že jsme z osmičlenného zastoupení ve výboru v ROPu měli dva členy. Pokud se některé nepravosti s evropskými penězi děly, tak v žádném případě se to nedělo na jednání tohoto orgánu," popsal Borka.

Komunisté od voličů dostali pouze o 178 hlasů více než druzí sociální demokraté. Obě strany získaly téměř 23 procent hlasů. Zkušenosti ze společného vedení Karlovarského kraje mají už z předchozích čtyř let.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

KOMENTÁŘ: Petice proti rušení nemocnic. Hlas odborů není hlasem pacientů

Ilustrační snímek

Zdravotnické odbory rozjely kampaň za zachování dnešní sítě nemocnic. Prospěje to spíše jim, anebo pacientům? Malé...

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

Foldynu nedokázalo vedení ČSSD těsně vyloučit ze strany

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichází v létě 2019 na jednání vedení...

Vedení ČSSD neuspělo ve snaze vyloučit poslance Jaroslava Foldynu ze strany. Pro nebyl potřebný nadpoloviční počet...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz