Lidový dům sociální demokraty živil, teď si kvůli němu utahují opasky

  9:36aktualizováno  9:36
Komplikovaná není jen novodobá historie Lidového domu. V tomhle příběhu je všechno. Peníze po haléřích vybrané od chudých dělníků, politické drama plné násilí, láska Toníka a Aničky, ale i smrt, konfiskace, prapodivné restituce a prezident Zeman, ještě jako předseda ČSSD.

Nejdelší stranickou tradici má Lidový dům, sídlo ČSSD. Starý šlechtický palác socialisté koupili už v roce 1907 a po restitucích se do něj opět vrátili. | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

Zatím chybí takřka románovému příběhu Lidového domu jediné – šťastný konec.

Fotogalerie

Přestože známý dům v Hybernské ulici v Praze získala strana už v roce 1907, opakovaně musí její představitelé řešit problémy v souvislosti s jeho vlastnictvím. Znovu se ozývají dědici zesnulého právníka Zdeňka Altnera, který se na konci minulého tisíciletí podílel na návratu domu do majetku strany.

„V minulosti jsme jednali a nedohodli se. Paní Altnerová teď chtěla vystoupit na sjezdu strany, ale to předseda Hamáček odmítl,“ uvedl Václav Veselý, advokát rodiny.

Zdeněk Altner byl jedním z právníků, kteří měli straně na přelomu tisíciletí získat dům zpět, a to společně s účtem, na který se ukládaly výnosy z něj. V roce 2016 přiznal pražský městský soud advokátovi téměř 338 milionů korun za to, že ČSSD od roku 1997 zastupoval na základě smlouvy podepsané za předsednictví Miloše Zemana.

Podle rozsudku mu má ČSSD zaplatit 18,5 milionu korun, nejvýraznější část celkové sumy však tvořila smluvní pokuta, která za 5 734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů korun. Částka od té doby ještě narostla o další úroky, na druhé straně ČSSD koupila několik Altnerových pohledávek v milionové výši.

Postaven za peníze dělníků

Spory a komplikované vlastnictví provází Lidový dům po celou jeho historii. Politické strany na začátku 20. století nesměly vlastnit žádný majetek. Ten byl proto registrován buď přímo na spolehlivé straníky, nebo na různé organizace. Palác tak oficiálně nekoupila strana, ale Tiskové a stavební družstvo dělnické, které straně patřilo. Peníze se sbíraly a vybíraly po haléřích od dělníků.

První spor o dům se rozhořel už v roce 1920, když se mezi sebou přela dvě křídla strany. Majetek si udržela ČSSD, levicové křídlo odešlo a krátce nato z něj vznikla KSČ.

Boj o Lidový dům vstoupil do učebnic dějin dělnického hnutí, ale dostal se i na filmová plátna. Dělnická love story Ivana Olbrachta Anna proletářka, kde naivní služku přivádí na správnou cestu slévač-komunista Toník, se odehrává právě během sporů o Lidový dům. Spory skončily stávkou, střelbou a několika mrtvými.

Muzeum soudruha Lenina

Komunisté na prohru nikdy nezapomněli. Už v únoru 1948 obsadily dům Lidové milice a KSČ po roce akciovou společnost Cíl, které dům tehdy formálně patřil, znárodnila. A do domu se nastěhovalo Muzeum V. I. Lenina.

Lidový dům v datech

1907 – barokní Losyovský palác kupuje ČSSD, stává se z něj Lidový dům

1920 –Rozkol uvnitř ČSSD vešel do historie jako boj o Lidový dům. Odpadlíci zakládají KSČ

1948 – Dům zabírají komunisté, stává se z něj muzeum V. I. Lenina

2000 Ústavní soud dům po sedmiletém sporu vrací ČSSD

2016 – Strana má zaplatit dluh advokátu Altnerovi, který ji ve sporu o dům zastupoval

Muzeum v paláci fungovalo až do roku 1990. Těsně před schválením zákona o navrácení majetku KSČ a SSM lidu byl převeden na obnovenou sociální demokracii. Malá strana, bez členstva i vlivu, získala na tu dobu nepředstavitelný nemovitý majetek, který snášel zlatá vejce v podobě peněz z pronájmu prostor v paláci.

Prohlásil ČSSD, přes sloučení s KSČ v roce 1948, za nepřetržitě existující stranu, uznal její exilovou pokračovatelku a za existující označil i akciovou společnost Cíl, které Lidový dům formálně patřil. 

Přestože její orgány obnovila sociální demokracie až v roce 1995, tedy dva roky po podání Kočárníkovy určovací žaloby. Vše se znovu zadrhlo v roce 1993. Převod areálu z majetku KSČ napadl tehdejší ministr financí Ivan Kočárník a podal určovací žalobu. Ministerstvo financí dlouho vítězilo. Teprve v roce 2000, kdy byla ČSSD už dva roky vládní stranou, její žalobě vyhověl Ústavní soud.

Politici ODS kdysi o navrácení Lidového domu mluvili jako o prominentní restituci. Šlo totiž o jedinou polistopadovou restituci majetku akciové společnosti.

Čekání na soud

Teď politici v Lidovém domě čekají, jak dopadne poslední soud. „ČSSD v současné době čeká na rozhodnutí Nejvyššího soudu o svém dovolání,“ potvrdil předseda strany Jan Hamáček.

Rozhodnutí o dovolání ve sporu s dědici lze podle Aleše Pavla, ředitele kanceláře předsedy soudu, očekávat „nejdéle v řádu měsíců“. Dovolání obdržel soud už v roce 2016, pak ale čekal na výsledek dědického řízení.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Spor o platby za školáky má řešení, starostové našli kompromis

Základní školu Hudcova v Brně navštívil na začátku nového školního roku ministr...

V kauze kolem základní školy v Mysločovicích zřejmě přece jen vyhrají školáci. Pět ze šesti obcí, kterých se spor týká,...

Češi žijí déle. Za sto let se jejich život protáhl o tři desetiletí

Ilustrační snímek

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32...

Astroláb opraveného pražského orloje se musí domalovat, není vidět soumrak

Astronomická deska byla v minulosti zmodernizovaná a neodpovídala původní době...

Pražský magistrát opět nechá upravit podobu ciferníku orloje na Staroměstské radnici. Část zobrazující soumrak nebyla...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz