Lidovec Kasal se vrací, nové tváře ODS ani Zeman na Vysočině neuspěli

  19:01aktualizováno  19:01
Voliči na Vysočině se s rozložením jmen na kandidátkách nespokojili. Kroužkováním vynesli do krajského zastupitelstva z posledního padesátého místa volebního lístku KDU-ČSL Jana Kasala, někdejšího matadora Sněmovny. Naopak odmítli nové tváře na kandidátce ODS.

Kroužkováním voliči často výrazně přeskupili pořadí kandidátů, Jan Kasal byl na posledním, 50. místě. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Volby tak přinesly mnohá překvapení v podobě comebacků známých jmen, nebo naopak jejich propadáku. Tady jsou.

1.Lídr ČSSD získal nejvíce preferenčních hlasů

Nejvíce kroužků od voličů, neboli preferenčních hlasů, získal dosavadní hejtman Vysočiny, lídr kandidátky vítězné ČSSD Jiří Běhounek. Toho voliči na volebních lístcích zakroužkovali ve 9 866 případech. 

"Ale jsem si plně vědom toho, že dokud mne zastupitelstvo nezvolí na příští čtyři roky, tak nemohu vystupovat jako nový hejtman," řekl Běhounek v povolebním rozhovoru pro MF DNES (celý si ho můžete přečíst zde).

2.Skokanem voleb je na Vysočině lidovec Kasal

Voliči lidovců vytáhli politického veterána Jana Kasala ze dna kandidátky. Nenechali bývalého dlouholetého poslance utopeného na padesátém místě a po dvou letech jej vynesli zpět do aktivní politiky.

"To víte, že mě to překvapilo. Lidé mi volají, že jsem prý skokan roku. To ale nejsem, skokan roku je Čuba ze Zlínského kraje," uvedl Kasal.

Poukázal na fakt, že někdejší předseda JZD Slušovice František Čuba pomohl Zemanovcům (více o Čubovi zde). Byť byl na kandidátce na poslední příčce, získal bývalý celostátní předseda lidovců Kasal nejvíc preferenčních hlasů.

Šedesátníka Kasala zájem voličů potěšil. "Voliči zřejmě ještě nechtějí odepsat lidi v mých letech," soudí.

V současnosti Kasal pracuje v pražské centrále společnosti ČD Cargo v oddělení zahraničních vztahů. "Nezanedbám žádnou schůzi krajského zastupitelstva. Bydlím na Humpolecku a do Prahy i do Jihlavy to mám kousek," plánuje Kasal. A bere to i jako výzvu pro své vrstevníky, aby se veřejně angažovali.

Zato dlouholetý krajský politik v barvách lidovců Václav Kodet málem své křeslo krajského zastupitele neobhájil. Pomohly mu právě preferenční hlasy, byl až na osmém místě kandidátky.

"Bylo to pro mě celkem překvapení. Na druhou stranu je vidět, že voliči na mou práci pro kraj nezapomněli," uvedl Kodet, který se díky 1 740 preferenčním hlasům voličů nakonec vyhoupl na druhé místo ještě před skokana Kasala. Post lídra kandidátky si ve volbách uhájil lékař, Vít Kaňkovský.

3.Voliči ODS kroužkovali osvědčené politiky. Nové tváře odmítli

K velkému zemětřesení došlo na Vysočině díky kroužkování voličů na krajské kandidátce ODS. Ta v kraji získala pouhých pět křesel, strana přitom z minulých voleb obhajovala 11 mandátů. Nejvíce preferenčních hlasů od voličů ODS posbíral exhejtman a současný senátor Miloš Vystrčil. Ten vyletěl ze dvanácté příčky na místo první a přeskočil tak i lídra kandidátky Otu Bence.  

"Byla to radost skrze slzy. Člověk je rád, že má jakousi důvěru v rámci strany, na druhou stranu náš volební výsledek je tak mizerný, že to osobní potěšení překrývá," řekl Miloš Vystrčil.

"Nechtěl jsem kandidovat z jasně volitelného místa. Říkal jsem si, pokud lidé naznají, že jako senátor můžu být užitečný v krajském zastupitelstvu i jako řadový zastupitel, tak mají možnost to preferencemi dát na vědomí. Skutečně jsem ale nepočítal, že nás do krajského zastupitelstva usedne jen pět," dodal senátor.

Ještě výraznější skokankou v ODS pak byla současná poslankyně a dřívější starostka Havlíčkova Brodu Jana Fischerová. Tu voliči vynesli až z 41. místa kandidátky na pátou pozici. Uzavírá tak pětici úspěšných kandidátů ODS.

Naopak propadly nové tváře ODS, například dvojka kandidátky, třicetiletý jihlavský kandidát Michal Zigl i pětačtyřicetiletý místostarosta Pelhřimova Tomáš Dufek, který kandidoval původně na pátém místě.

4.Pro Vysočinu: jen obyvatelé Telče na úspěch starosty nestačili

Sdružení Pro Vysočinu chtělo svůj úspěch u voličů postavit na osvědčených starostech měst a obcí. Jako dvojka kandidátky byl nasazen starosta Telče Roman Fabeš. Přestože měl ve městě silnou podporu a uskupení Pro Vysočinu tam bylo po ČSSD těsně druhou nejsilnější stranou, na zvolení do krajského zastupitelstva to starostovi Telče nestačilo.

"Nevím, jestli je to překvapení, nebo není, to je otázka právě kroužkování," reagoval Fabeš.

Právě na druhou pozici ze tří získaných křesel v krajském zastupitelstvu poskočila díky preferenčním hlasům z jedenáctého místa kandidátky místostarostka Třebíče Marie Černá. Ta tak usedne v krajském zastupitelstvu společně s lídrem kandidátky, třebíčským starostou Pavlem Heřmanem. Ten získal vůbec nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů uskupení Pro Vysočinu, 1 296.

S "odřenýma ušima" se dostal do krajského zastupitelstva i starosta Pacova Lukáš Vlček. Ten poskočil ze čtvrtého místa díky preferenčním hlasům na třetí místo, znamenající vstupenku mezi krajské zastupitele.

"Doufal jsem v úspěch. Jsem hrozně rád za to množství preferenčních hlasů, které jsem dostal," komentoval to Vlček.  

5.Voliče TOP 09 lákal muž s mnoha tituly před i za jménem

Pravicová TOP 09 získala pouhé dva mandáty. Křeslo tak obsadí lídr kandidátky Ladislav Jirků, naopak neúspěšným kandidátem byl druhý nominovaný krajský předseda TOP 09 na Vysočině Jiří Blažek.  "Přičítám to částečně i mediální kampani, která se vůči mé osobě těsně před volbami rozpoutala, ale tak to prostě v životě je," prohlásil.

Místo něj do křesla krajského zastupitele za TOP 09 usedne muž s mnoha tituly před i za jménem: doc. MUDr. ThDr. PhDr. Jaroslav Maxmilián Kašparů, Ph.D., Dr.h.c. Ten přitom stranu podporoval až ze zadních pozic kandidátky TOP 09.

"Nechal jsem se napsat na 11. místo, aby to bylo nevolitelné. Protože jsem si říkal, že při vší mojí práci by byla účast v krajském zastupitelstvu náročná. Když mi však dali voliči podporu, tak nemám problém vypustit některé aktivity a vložit čas do politiky," řekl Kašparů, který dostal preferenční hlas od 960 voličů TOP 09.  

Kašparů sám uvažoval, proč že mu vlastně tolik voličů dalo důvěru. "Jaký k tomu měli důvod, že mě volili, jestli to bylo kvůli mé profesi lékaře, pozici katolického duchovního, spisovatele, či něčemu jinému, nevím," řekl.

6.Zemanova parta na domácí Vysočině propadla

Neuspěla Strana Práv Občanů Zemanovci, které kryl záda kandidát na prezidenta a někdejší premiér Miloš Zeman. Na Vysočině, kde Zeman žije, získala strana pouze 4,26 procent hlasů a nepřehoupla se tak přes požadovanou pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do krajské politiky.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Za budovy Transgasu nabídla Praha málo, proti demolici se protestovalo

U budov Transgasu v Praze se sešla asi stovka jejích zastánců a řečníci ze...

Vedení Prahy odešlo ze schůzky s majitelem Transgasu bez dohody, která by brutalistní komplex budov na Vinohradech...

Slunce vystřídá déšť a na horách sníh, projasní se opět až o víkendu

Slunce zapadající nad stále ještě zamrzlým jezerem Chomoutov na Olomoucku. (4....

Slunečné a teplé počasí čtvrtkem prozatím končí. V následujících dvou dnech se zatáhne, většinu území zasáhne déšť, na...

Najdete na iDNES.cz