Zákon ohrožující lesní školky mohou po vetu Zemana potopit lidovci

  12:55aktualizováno  13:22
Boj o nový zákon o dětských skupinách, který vetoval prezident Miloš Zeman, může nakonec skončit úplně pod stolem. Lidovci na něj mění názor a vážně počítají s tím, že by zákon mohli potopit. Vadí jim totiž sílící obavy, že by kvůli tomuto zákonu mohly skončit lesní školky, protože by nesplnily standardy pro dětské skupiny.

Děti jsou z lesní školky ve Svatošských skalách nedaleko Karlových Varů nadšené. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Právě postoj KDU-ČSL může být přitom rozhodující. Když zákon vrátil Senát, přehlasovalo jeho veto 105 poslanců, mezi nimi i devět lidoveckých poslanců. Kdyby v pátek při hlasování o prezidentovu vetu chyběli, a podporovatelé zákona nenašli hlasy jinde, zákon by neprošel. Pro přehlasování prezidenta potřebují zastánci zákona nejméně 101 hlasů.

„Máme problém s přijímáním špatných zákonů,“ avizoval předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Očekává, že ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová předloží jasné záruky, že lesní školky po schválení zákona o dětských skupinách nebudou ohroženy, jinak jeho strana nemůže zákon podpořit.

„Je třeba mít záruky, že lesní školky poškozeny nebudou, že vznikne novela, která by umožnila pokračovat těmto zařízením. Ten slib nemáme. Pokud nebudou jasné záruky, mně to nestačí. Nahlížíme na lesní školky jako na alternativu a je třeba je zachovat,“ řekl Mihola.

Lidovci by podle něj mohli předložit vlastní poslanecký návrh, který by umožnil jak vznik dětských skupin, jež mají být alternativou k mateřským školkám, tak neohrožoval lesní školky. Ty proto, že působí v přírodě, logicky nemohou splňovat některé náročnější hygienické požadavky.

Váhá i ODS. „Z naší původně dobré myšlenky vznikl paskvil,“ řekl předseda poslaneckého klubu občanských demokratů Zbyněk Stanjura. Podle šéfa ODS Petra Fialy je to příklad toho, jak se nemají schvalovat zákony, protože vlastně vůbec není jisté, jak a koho se dotkne. Komunisté už jasně řekli, že pro dětské skupiny nezvednou ruku. „My své názory neměníme,“ řekl šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Poslanci ANO výhrady lidovců nechápou

Místopředsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Radka Maxová řekla, že výhrady lidovců k zákonu o dětských skupinách nechápe. Jako vládní strana měli podle ní dost času, aby o svých případných připomínkách diskutovali ve vládní koalici a s ministryní práce a sociálních věcí Marksovou.

„Je třeba, aby i lesní kluby dostaly určitá pravidla,“ řekla Maxová. Při posledním hlasování o zákonu o dětských skupinách bylo pro něj 105 ze 154 přítomných poslanců. Tento týden se k němu Sněmovna vrátí již potřetí.

Dětské skupiny, jež mají být alternativou k mateřským školkám, by mohl zřídit zaměstnavatel a výdaje za placenou službu hlídání dětí by si rodiče mohli odečíst slevou na dani.

Do dětských skupin by mohli rodiče své děti dát už od jednoho roku dítěte. V dětských skupinách má být podle zákon maximálně 24 dětí a jejich provozovatel bude moci stanovit úhradu jen do výše nákladů. Kromě firem je budou moci zřídit úřady, radnice, vysoké školy nebo neziskové organizace.

„Záměrem není v žádném případě ublížit takzvaným lesním školkám,“ hájila ministryně Marksová z ČSSD návrh, který vrátili senátoři právě s odkazem na to, že mohou být ohroženy lesní školky, které budou podléhat registraci a budou muset splnit i hygienické předpisy. S obavami o osud lesních školek zákon po senátorech vrátil i prezident Miloš Zeman. Petici za zachování lesních školek také podepsalo 14 tisíc lidí.

.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Nepovinnou vakcínu proti meningokokovi budou hradit pojišťovny

očkování

Ministerstvo zdravotnictví plánuje, že některé nepovinné vakcíny budou hrazeny pojišťovnou. Jako první by to mohl být...

Občanky i stavební povolení bude možné vyřídit online. Změny začnou letos

Vládní zmocněnec pro digitalizaci a ICT Vladimír Dzurilla

Žádost o stavební povolení, vystavení nového občanského průkazu, komunikace s Českou správou sociálního zabezpečení –...

Lidé režimu nevěřili, že jsou v ulicích protistátní živly, říká historik

Historik Pavel Mücke (10. ledna 2019)

Na demonstrace Palachova týdne je třeba se dívat v kontextu událostí konce komunismu. „Tenkrát nikdo nemohl vědět, kdy...

Najdete na iDNES.cz