Šéf lidovců Pavel Bělobrádek navrhl, aby stát zdanil 95 procenty každou korunu, u níž se neprokáže, jak k ní její vlastník legálně přišel. Ukázalo by se, že v České republice je peněz dost.

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek navrhl, aby stát zdanil 95 procenty každou korunu, u níž se neprokáže, jak k ní její vlastník legálně přišel. Ukázalo by se, že v České republice je peněz dost. | foto: ČTK

Bělobrádek: Peníze vezmeme lidem s tryskáči bez legálních příjmů

  • 924
Stát musí vzít peníze lidem, kteří mají bez odpovídajících příjmů tryskáče, miliony zakopané pod podlahou či v akciích na doručitele, navrhl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. "Nastal čas, aby si stát tyto peníze vzal zpět," řekl Bělobrádek na programové konferenci strany. Každá neprokázaná koruna musí být zdaněna 95 procenty, navrhují lidovci.

Majetková přiznání k prokázání legálních příjmů prosazují i opoziční sociální demokraté a komunisté. Vládní strany jsou dlouhodobě proti majetkovým přiznáním. Lidovci také požadují a budou prosazovat úplné zrušení anonymních akcií na doručitele.

Peníze v této zemi podle KDU-ČSL jsou. "Jaký je rozdíl mezi kauzou ProMoPro a kauzou Rath? Kde je rozdíl mezi plýtváním oranžového hejtmana, kvůli němuž pak nemá stát na investice do školství, a miliardovým plýtváním ministra Drábka, který pak nemá peníze na zdravotně postižené?" ptá se Bělobrádek.

"Říkáme ne kmotrovskému rozkrádání státu," prohlásil a zavtipkoval, že lidovci jsou jedinou stranou, která je kmotrů plná. "Ale jsou to skuteční kmotři, tedi ti, kteří chodí ke křtu," poznamenal lídr křesťanských demokratů.

Vizí, kterou jeho strana nabízí voličům, je "slušný stát ke slušným lidem". Stát si podle předsedy KDU-ČSL musí vzít zpět i peníze neoprávněně vyplacené na sociálních dávkách. "Šizení státu na daních a podvádění s dávkami je stejný zločin," je přesvědčen předseda křesťanských demokratů Bělobrádek.

Je třeba vyměnit generaci Kalousků a Nečasů novými lidmi, říkají lidovci

Předseda lidovců na sobotní konferenci prohlásil, že lidé by měli podpořit změnu v zemi, ale nikoli tím, že budou volit extremisty. "Je třeba generaci pánů Kalousků a Nečasů nahradit novými lidmi," zdůraznil Bělobrádek a opřel se tak tvrdě do bývalého lidovce Kalouska, nyní ministra financí a prvního místopředsedy TOP 09.

Slušnou alternativou pro voliče je podle Bělobrádka právě KDU-ČSL, strana kterou opustili kariéristi a zůstali lidé s přesvědčením, že základem státu je fungující rodina a že stát má být vstřícný ke slušným lidem, kteří nekradou a chtějí pracovat. Lidovci jsou podle Bělobrádka proti neodůvodněnému šetření na dětech, seniorech a zdravotně postižených.

Sjezd KDU-ČSL v Brně - Jan Kasal. (9. prosince 2006)

Strana si také podle člena širšího vedení Jana Kasala udělala průzkum, jak by se KDU-ČSL stavěla k tomu, když by sice bylo schváleno vyrovnání s církvemi, ale finanční část vyrovnání by byla zatím odložena, až budou veřejné finance v lepší kondici. "Více než třetina našich členů by byla pro takovou variantu a zhruba polovina neřekla této variantě ne," řekl iDNES.cz Kasal.

Společné zdanění rodin a stejnou slevu na dani pro dítě i dospělého

Marian Jurečka, první místopředseda KDU-ČSL, na programové konferenci, kterou zahájila píseň Jiřího Voskovce a Jana Wericha David a Goliáš, mluvil o tom, jak si jeho strana představuje férovou změnu daní.

Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka (vpravo) a předseda strany Pavel Bělobrádek představili v Poslanecké sněmovně lidoveckou petici proti vládní důchodové reformě. (30. srpna 2011)

"Chceme společné zdanění rodin a slevu na dani na dítě i poplatníka ve stejné výši," řekl Jurečka. Výše odvodů na sociální pojištění by se měla odvíjet i od počtu vychovávaných dětí. KDU-ČSL požaduje také progresivní zdanění příjmů, s více daňovými pásmy.

Lidovci, kteří po volbách v roce 2010 vypadli ze Sněmovny, mají nyní 56 krajských zastupitelů a jejich klub v Senátu má 6 členů. Na podzim už křeslo nebudou obhajovat Petr Pithart a Václav Koukal, naopak bývalý předseda Jiří Čunek na Vsetínsku ano.

Průzkumy veřejného mínění dávají KDU-ČSL šanci, že by se do Sněmovny mohla vrátit místo Věcí veřejných, jimž dramaticky klesly preference po jejich působení ve vládě, které vyvrcholilo nepravomocným odsouzením exministra dopravy Víta Bárty za korupci.

Bělobrádek by za úspěch v podzimních volbách považoval, kdyby strana získala alespoň tolik krajských zastupitelů, jako jich má teď, a aby si lidovci udrželi senátní klub. Do prezidentské volby nasadí europoslankyni Zuzanu Roithovou


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video