Lidovci nasadí do voleb Hermana, zkoušejí přilákat i Marvanovou

  11:03aktualizováno  11:03
Odvolaného šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů Daniela Hermana nasadí lidovci téměř jistě jako volebního lídra v Praze. Strana se pokusila do voleb získat i bývalou šéfku Unie svobody Hanu Marvanovou. Ta však iDNES.cz řekla, že by se do vysoké politiky chtěla vrátit jen v případě, že by měla šanci v ní něco opravdu změnit.

Odvolaný ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Nejpravděpodobnější varianta je, že Daniel Herman bude lídr pražské kandidátky," řekl iDNES.cz šéf pražských lidovců Jan Wolf. Hermana na jaře odvolala rada Ústavu pro studium totalitních režimů a změna v čele ústavu vyvolala velké vášně (více o Hermanově výměně zde).

Herman pak vstoupil do KDU-ČSL, stal se i jejím mluvčím a teď ho chce strana nasadit do volebního boje proti šéfovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi v baště pravice, v hlavním městě.

ODS zvažuje, že v Praze nasadí Miroslavu Němcovou, která má šanci být volební lídryní ODS, ČSSD zatím váhá. Ve hře je odborový předák Jaroslav Zavadil či šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc. Předseda strany Bohuslav Sobotka nabídku pražské organizace odmítl.

Lidovci se pokusili získat bývalou šéfku Unie svobody

Lidovci se pro kandidátku v hlavním městě pokusili získat i bývalou předsedkyni Unie svobody Hanu Marvanovou, která se vzdala svého postu na protest proti vzniku koalice s ČSSD v roce 2002. O rok později odešla i ze Sněmovny. Jako známá advokátka zastupující například poškozené klienty H-Systému by totiž mohla být velkou posilou pro stranu usilující o návrat do Sněmovny.

"Lhal bych, kdybych řekl, že jsme se s ní nebavili o tom, jestli by neuvažovala o kandidatuře. Je to ale předčasné, věci týkající se nestraníků předjednává předsednictvo strany," řekl iDNES.cz Wolf. "S paní Marvanovou je pražská organizace v kontaktu, ale ještě to není rozhodnuto. Já myslím, že ona bude ochotna tu kandidátku podpořit, jak jsem pochopil," uvedl ve čtvrtek předseda křesťanských demokratů Pavel Bělobrádek.

Hana Marvanová hovoří během tiskové konference občanského sdružení Veřejnost

Hana Marvanová hovoří během tiskové konference občanského sdružení Veřejnost

Jenže Marvanová to vidí trochu jinak. "Nemůžu se vyjádřit k ničemu, co se tady říká, protože jsem se vrátila z dovolené," řekla. K možnosti svého politického návratu je však nyní spíše skeptická.

Marvanová: Nikdy mi nešlo o to, jen sedět ve Sněmovně

"Nechtěla bych se vrátit za okolností, pokud by nebyla šance skutečně něco udělat. Já jsem odcházela proto, že jsem seznala, že tam jedinec nemůže něco prosadit. A pak se toho jen účastní. Já jsem nikdy nevylučovala, že bych se někdy zpátky do politiky vrátila, ale musela bych si být jistá, že ty podmínky jsou prostě jiné. Nikdy mi nešlo o to, abych jen seděla ve Sněmovně, nebo byla ve skupině pár jednotlivců, která tam nic nedokáže," prohlásila bývalá poslankyně Marvanová, dříve za ODS, později za Unii svobody.

Předčasné volby podle ní vůbec nemusí přinést řešení situace. "Jsem v tom skeptická. Přála bych si zásadnější změnu, protože si myslím, že to takhle nejde dál, ale nevidím k tomu moc potenciál, protože to by lidé museli volit zásadně jinak. Myslím, že by bylo dobře, kdyby KDU-ČSL nebo Strana zelených, prostě ty strany mimo parlament a nejsou s tím spojeny, se dostaly do Sněmovny, nebo nějaké další strany. Kdyby takový trend byl, tak bych třeba potom zvážila, že by mělo smysl ještě někdy něco v politice dělat," uvedla Marvanová.

Lidovci budou svou pražskou kandidátku schvalovat 21. srpna, tedy den poté, kdy bude jasné, že se Sněmovna opravdu rozpustila. Všechny kandidátky vedení strany posoudí a schválí 3. září při jednání celostátního výboru. Šéf strany Pavel Bělobrádek bude kandidovat na Královéhradecku. Lidovci jsou připraveni dát do voleb 30 milionů ze svého centrálního rozpočtu, dalších pět až deset milionů dají kraje (více o tom najdete zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Havel byl v únoru 1989 naposledy odsouzen. Protesty probudily společnost

Václav Havel při svém projevu na Světovém summitu dětí při OSN v New Yorku (30....

Hru Podněcování a trest Václav Havel nikdy neplánoval napsat. A vlastně ji ani nenapsal. Vznikla tak, že jeho švagrová...

Češi nejvíce poškozují životní prostředí elektrárnami a chovem prasat

Ilustrační snímek

Ani plastová brčka a igelitové tašky, ani automobilismus, ale vytápění, velká spotřeba elektřiny a nadměrná konzumace...

Najdete na iDNES.cz