Lidovci a STAN vytáhli eso. Pomáhá jim bývalý viceguvernér ČNB Kysilka

  16:28aktualizováno  16:49
Skutečné ekonomické eso vytáhly před volbami KDU-ČSL a hnutí STAN. S programem jim před volbami pomáhá bývalý viceguvernér České národní banky Pavel Kysilka. V bankovní radě centrální banky, kam ho jmenoval exprezident Václav Havel, působil v letech 1992 až 1999 a chystal i zavedení české koruny a měnovou odluku od Slovenska.

Ekonomické eso koalice KDU-ČSL a STAN, bývalý viceguvernér centrální banky Pavel Kysilka | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Později Kysilka pracoval jako hlavní ekonom České spořitelny a v letech 2011 až 2015 byl jejím generálním ředitelem. Opakovaně byl vyhlášen bankéřem roku.

„Jsem velmi rád, že ho můžu představit jako garanta našeho ekonomického programu,“ řekl šéf lidovců Pavel Bělobrádek. „„Chci, abychom postavili naši prosperitu na kombinaci silných inovací, silného vzdělání a silných rodin,“ řekl předseda křesťanských demokratů.

„Naším cílem je, aby stát nerozhazoval, ale na druhou stranu, aby nebyl řízen jako firma,“ uvedl lídr hnutí hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík. Kysilka by podle něj mohl být i kandidátem na ministra financí, pokud se bude koalice podílet na vládě. „Já bych tu možnost rozhodně nevylučoval,“ řekl Gazdík. Podle Bělobrádka je otevřené, co bude po volbách.

S lidovci a Starosty a nezávislými spolupracuje i další známý ekonom Petr Zahradník, dříve hlavní ekonom společnosti Conseq Investment Management, který v letech 1995 a 1999 působil jako konzultant Kanceláře prezidenta a nyní radí i šéfovi Hospodářské komory Vladimírovi Dlouhému.

Vyrovnané hospodaření a bez EET pro malé podnikatele

Lidovci a STAN bude usilovat o dlouhodobě vyrovnané hospodaření státu, chtějí zvýšit investice do vědy a vzdělání, chtějí připravovat zemi na přijetí eura a budou také prosazovat zrušení elektronické evidence tržeb u malých podnikatelů.

Poslanci KDU-ČSL v koalici pomáhali sociální demokracii a hnutí ANO elektronickou evidenci schválit, lidovci ale ve vládě prosadili rozsekání projektu do více fází, přičemž třeba pro řemeslníky má tato povinnost platit až po volbách. A právě to dává menším podnikatelům šanci, že pro ně EET fakticky nikdy nezačne platit.

„Daně jsou nastaveny poměrně dobře, nepočítáme se zvyšováním ani se snižováním daní,“ řekl v úterý Bělobrádek. Obě spolupracující uskupení budou ale prosazovat zjednodušení daňového systému a další daňové zvýhodnění pracujících rodin s dětmi. „Chceme propojit výrazným způsobem firemní sektor a školství. Chceme, aby studenti chodili na pravidelné praxe do firem a ne jenom, aby tam dělali nějakou podřadnou práci,“ uvedl Gazdík.

„Stojíme na určité křižovatce. Máme obrovskou šanci vydat se cestou další modernizace české ekonomiky. Nemůžeme stavět na těch konkurenčních a silných stránkách, na kterých ekonomika dost úspěšně stála minulých 25 let, to je levná, disciplinovaná pracovní síla, konstruktivní odbory a naše geografická blízkost Německu. Máme ještě čas budovat krok po kroku a velmi cílevědomě konkurenční výhody nové, postavené na špičkovém vzdělávání, na vědě, výzkumu, vývoji, na kvalitní infrastruktuře a podnikání a práci, které bude podepřeno vlídným regulačním prostředím,“ řekl Kysilka.

Volební koalice KDU-ČSL a STAN má ambici dosáhnout takového volebního výsledku, aby zabránila vzniku mocenského monopolu hnutí ANO Andreje Babiše. Gazdík dokonce na lidoveckém sjezdu vyhlásil, že Bělobrádek by měl být příští premiér. „Česká republika nemusí mít premiéra Andreje Babiše, může mít premiéra Pavla Bělobrádka,“ řekl. (více zde) A k tomu má lidovcům a STAN pomoci i Kysilka.

Koalice křesťanských demokratů a Starostů a nezávislých dá na podzimní volební kampaň zhruba 60 milionů korun, z toho šedesát procent lidovci a 40 procent STAN.

Jako dva kamarádi ze skauta. Lidovci a STAN mají volební spot od Renče:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

Prahou na elektrokoloběžce. Na silnici není bezpečná, říká reportér

Reportér MF DNES projel Prahu na elektrokoloběžce (13. září 2019).

Turisté i našinci, kteří kličkují Prahou mezi chodci na zelenobílých elektrických koloběžkách firmy Lime, pijí krev...

Milion psů nemá povinné čipování, na návštěvu veterináře zbývá jen 100 dní

ilustrační snímek

Majitelé psů mají už jen něco přes 100 dní na to, aby nechali svého psa označit čipem. Od 1. ledna příštího roku tuto...

Českou vesnicí roku 2019 se stala Lipová na Děčínsku

Kostel svatého Šimona a Judy v Lipové na Děčínsku, která byla 14. září 2019 v...

Na přehlídce Jarmark venkova byla vesnicí roku 2019 vyhlášena obec Lipová na Děčínsku v Ústeckém kraji. Druhá se...

Najdete na iDNES.cz