Lidovci a STAN vytáhli eso. Pomáhá jim bývalý viceguvernér ČNB Kysilka

  16:28aktualizováno  16:49
Skutečné ekonomické eso vytáhly před volbami KDU-ČSL a hnutí STAN. S programem jim před volbami pomáhá bývalý viceguvernér České národní banky Pavel Kysilka. V bankovní radě centrální banky, kam ho jmenoval exprezident Václav Havel, působil v letech 1992 až 1999 a chystal i zavedení české koruny a měnovou odluku od Slovenska.

Ekonomické eso koalice KDU-ČSL a STAN, bývalý viceguvernér centrální banky Pavel Kysilka | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Později Kysilka pracoval jako hlavní ekonom České spořitelny a v letech 2011 až 2015 byl jejím generálním ředitelem. Opakovaně byl vyhlášen bankéřem roku.

„Jsem velmi rád, že ho můžu představit jako garanta našeho ekonomického programu,“ řekl šéf lidovců Pavel Bělobrádek. „„Chci, abychom postavili naši prosperitu na kombinaci silných inovací, silného vzdělání a silných rodin,“ řekl předseda křesťanských demokratů.

„Naším cílem je, aby stát nerozhazoval, ale na druhou stranu, aby nebyl řízen jako firma,“ uvedl lídr hnutí hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík. Kysilka by podle něj mohl být i kandidátem na ministra financí, pokud se bude koalice podílet na vládě. „Já bych tu možnost rozhodně nevylučoval,“ řekl Gazdík. Podle Bělobrádka je otevřené, co bude po volbách.

S lidovci a Starosty a nezávislými spolupracuje i další známý ekonom Petr Zahradník, dříve hlavní ekonom společnosti Conseq Investment Management, který v letech 1995 a 1999 působil jako konzultant Kanceláře prezidenta a nyní radí i šéfovi Hospodářské komory Vladimírovi Dlouhému.

Vyrovnané hospodaření a bez EET pro malé podnikatele

Lidovci a STAN bude usilovat o dlouhodobě vyrovnané hospodaření státu, chtějí zvýšit investice do vědy a vzdělání, chtějí připravovat zemi na přijetí eura a budou také prosazovat zrušení elektronické evidence tržeb u malých podnikatelů.

Poslanci KDU-ČSL v koalici pomáhali sociální demokracii a hnutí ANO elektronickou evidenci schválit, lidovci ale ve vládě prosadili rozsekání projektu do více fází, přičemž třeba pro řemeslníky má tato povinnost platit až po volbách. A právě to dává menším podnikatelům šanci, že pro ně EET fakticky nikdy nezačne platit.

„Daně jsou nastaveny poměrně dobře, nepočítáme se zvyšováním ani se snižováním daní,“ řekl v úterý Bělobrádek. Obě spolupracující uskupení budou ale prosazovat zjednodušení daňového systému a další daňové zvýhodnění pracujících rodin s dětmi. „Chceme propojit výrazným způsobem firemní sektor a školství. Chceme, aby studenti chodili na pravidelné praxe do firem a ne jenom, aby tam dělali nějakou podřadnou práci,“ uvedl Gazdík.

„Stojíme na určité křižovatce. Máme obrovskou šanci vydat se cestou další modernizace české ekonomiky. Nemůžeme stavět na těch konkurenčních a silných stránkách, na kterých ekonomika dost úspěšně stála minulých 25 let, to je levná, disciplinovaná pracovní síla, konstruktivní odbory a naše geografická blízkost Německu. Máme ještě čas budovat krok po kroku a velmi cílevědomě konkurenční výhody nové, postavené na špičkovém vzdělávání, na vědě, výzkumu, vývoji, na kvalitní infrastruktuře a podnikání a práci, které bude podepřeno vlídným regulačním prostředím,“ řekl Kysilka.

Volební koalice KDU-ČSL a STAN má ambici dosáhnout takového volebního výsledku, aby zabránila vzniku mocenského monopolu hnutí ANO Andreje Babiše. Gazdík dokonce na lidoveckém sjezdu vyhlásil, že Bělobrádek by měl být příští premiér. „Česká republika nemusí mít premiéra Andreje Babiše, může mít premiéra Pavla Bělobrádka,“ řekl. (více zde) A k tomu má lidovcům a STAN pomoci i Kysilka.

Koalice křesťanských demokratů a Starostů a nezávislých dá na podzimní volební kampaň zhruba 60 milionů korun, z toho šedesát procent lidovci a 40 procent STAN.

Jako dva kamarádi ze skauta. Lidovci a STAN mají volební spot od Renče:


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Z Bruselu do Afriky nebo k sekačce. Co dělají bývalí europoslanci?

Europoslanec Pavel Telička z politického hnutí Hlas sleduje v pražském štábu...

MF DNES zjišťovala, co dělají bývalí europoslanci, kteří po letošních volbách skončili ve funkci. Například Miroslav...

Abolici bych nepřijal. Debata o tom je nesmyslná, zopakoval Babiš

Usnesení Městského státního zastupitelství v Praze v kauze Čapí hnízdo

Premiér Andrej Babiš zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident...

Resuscitace v rytmu Rolniček. Naučte se zachránit zraněného

Ilustrační snímek

Záchranná služba provedla v minulém roce celkem 7 937 resuscitací, nepřímých srdečních masáží a umělých plicních...

Zemanovi vadí politické zneužívání justice, Polčáka označil za hyenu

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou zahájili nový školní rok na Základní...

Prezident Miloš Zeman považuje spekulace o obnoveném stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapího hnízda za...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz