Lidovci jdou do opozice, nepodpoří vládu. Bělobrádek se udržel

  • 246
Po nepříliš dobrém výsledku ve volbách do Sněmovny míří KDU-ČSL do opozice a nechce ani podporovat menšinovou vládu ANO. Rozhodlo o tom širší vedení lidovců. Na páteční celostátní konferenci přišel také šéf strany Pavel Bělobrádek s tím, že dává svou funkci k dispozici. Svou pozici ale lehce ustál.

„Přijali jsme usnesení, že celostátní výbor navrhuje, aby KDU-ČSL odešla do opozice a nepodporovala ani neumožnila vznik menšinové vlády ANO,“ řekl Bělobrádek, jaké doporučení přijal celostátní výbor lidové strany. Schválila to i celostátní konference.

Bělobrádka podpořilo 56 členů širšího vedení strany, 13 mu chtělo vyslovit nedůvěru a čtyři hlasy byly neplatné. Předčasný volební sjezd příští rok nebude. 

Co zaznělo po volbách

Lidovci ve volbách do Sněmovny získali 5,8 procenta hlasů a mají deset nově zvolených poslanců. Oproti výsledku před čtyřmi lety, kdy se vrátili v čele s Bělobrádkem do Sněmovny a vyjednali si tři místa v koaliční vládě Bohuslava Sobotky, si tak pohoršili. Na druhou stranu lidovci byli jediní z vládní trojice ČSSD, ANO, KDU-ČSL, kteří nemuseli kvůli nějakému skandálu či špatné výkonnosti vyměnit některého ze svých tří členů vlády.

Na slabším výsledku lidovců, než jaký čekali, se mohlo projevit, že až do léta připravovali předvolební koalici s hnutím STAN, ale na poslední chvíli od ní couvli, když podle některých průzkumů veřejného mínění nebylo jisté, že by taková koalice překročila desetiprocentní hranici. STAN pak odmítl jít do voleb na kandidátce lidovců a obě uskupení do voleb šla sama. Obě se také do Sněmovny dostala, ale jejich zastoupení ve Sněmovně není příliš silné. KDU-ČL má deset poslanců, hnutí STAN šest.

Prakticky všechny tradiční strany doplatily na silný nástup protestních stran a hnutí. Uspěly nejen ANO, ale i SPD Tomia Okamura a Piráti.

Čunek: Nové volby nejsou žádným řešením

Názoru celostátního výboru lidovců oponoval senátor a zlínský hejtman Jiří Čunek, který na jarním sjezdu kandidoval neúspěšně proti Bělobrádkovi. „Já jsem přesvědčen, že strany kandidovaly proto, aby se účastnily na vládě anebo aspoň nějakou vládu podpořily. Podle mě nové volby nejsou žádným řešením,“ uvedl. Zůstal ale se svým názorem v menšině.

Babiš se nyní chystá sestavit menšinovou vládu doplněnou o nestraníky, jak řekl v pátek iDNES.cz. Občanští demokraté, kteří si jako jediní z tradičních stran od posledních voleb polepšili, totiž Babišovu nabídku jít do vlády odmítli, stejně jako další strany. Všem vadí mimo jiné to, že byl Babiš obviněn kvůli podezření na podvod při čerpání evropské dotace na farmu Čapí hnízdo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video