Lidovce naštval jejich ministr Herman kvůli podpoře Prague Pride

  14:08aktualizováno  14:08
Ministr kultury Daniel Herman naštval některé kolegy v KDU-ČSL. Ministerstvo je totiž mezi partnery festivalu sexuálních menšin Prague Pride. „To je prostě zrada. Monsignor Šrámek by takového lidoveckého ministra hnal svinským krokem,“ opřel se do Hermana bývalý starosta Příbrami za KDU-ČSL Josef Vacek s odkazem na zakladatele strany Jana Šrámka.

Ministr kultury Daniel Herman sleduje průběžné výsledky druhého kola voleb do Senátu v pražském štábu KDU-ČSL. (18. října 2014) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Na to, že ministerstvo kultury akci Prague Pride podpořilo, upozornil člen širšího vedení KDU-ČSL a její bývalý šéf Jan Kasal. „Tak fakt nevím, co v té politice ještě dělám,“ glosoval to znechuceně na Facebooku.

A řada stranických kolegů mu přitakala. „To snad ne,“ reagoval na to, že kultura řízená lidovcem podpořila Prague Pride, člen pražské organizace Viktor Kubát.

Plakát k letošní srpnové Prague Pride

Plakát k letošní srpnové Prague Pride

Václav David se Kasala zeptal, zda se to bude řešit ve stranických orgánech a Vacek hovořil rovnou o vyhazovu Hermana. 

„Uff,“ překvapila informace i šéfa pražské KDU-ČSL Jana Wolfa, který je pražským radním a zároveň Hermanovým externím poradcem.

„Doufám, že nám to pan ministr sám vysvětlí,“ řekl iDNES.cz člen širšího vedení strany Jan Kasal. O demisi prý není nutné uvažovat, ale zároveň podle něj ministerstvu kultury nesluší, aby jeho logo bylo zastoupené pod heslem „Všichni jsme stejně teplí“, což je letos slogan festivalu.

Aféra vznikla kvůli 145 tisíc korun na taneční představení

Bohdana Rambousková zastupující Prague Pride i lidé z tiskového oddělení ministerstva kultury iDNES.cz potvrdili, že je úřad skutečně partnerem festivalu a přispěl na něj 145 tisíci korunami. Jde o dotaci na páteční světovou premiéru tanečního představení Dogtown, od izraelského choreografa Nadara Rosana, s českými tanečníky. Představení se uskuteční na Střeleckém ostrově, který je jedním z hlavních míst, kde se Prague Pride odehrává.

„Mezinárodní projekt Dogtown podpořil též magistrát hlavního města Prahy a velvyslanectví státu Izrael,“ sdělila iDNES.cz Hermanova mluvčí Simona Cigánková. „O dotacích rozhodují odborné komise ministerstva na základě náročného bodového systému, o tom skutečně nerozhoduje ministr. Splní-li projekt nastavená kritéria, může dotaci dostat, a to samozřejmě bez předsudku,“ dodala mluvčí ministra kultury.

„Jsem na pětadevadesát procent přesvědčen, že o tom ministr skutečně nevěděl,“ hájil ve čtvrtek odpoledne Hermana jeho poradce a šéf pražských lidovců Wolf, když zjistil, že partnerství ministerstva kultury spočívá v podpoře tanečního představení a že ministr nepřevzal záštitu nad festivalem ani nad žádnou jeho částí.

Pro lidovce je Prague Pride citlivou věcí. Nejenže odmítají jakékoli úpravy zákonů vycházející vstříc gayům a lesbám, každoročně se také souběžně s Prague Pride pořádají Pochod pro rodinu, myšleno klasickou rodinu muž - žena - děti, kterého se politici z KDU-ČSL účastní.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Najdete na iDNES.cz