Jednání Lidlu je pokrytecké, napsal Jurečka. Zákazníci mají zvážit bojkot

  19:34aktualizováno  20:16
Jednání Lidlu mi přijde neuvěřitelně pokrytecké. Tak reagoval ministr zemědělství Marian Jurečka na kauzu s letáky obchodního řetězce, který z fotografií řeckých kostelů vymazal kříže. Ministr vyzval zákazníky, aby zvážili nákup řeckých výrobků, na něž je obchod v tomto týdnu zaměřen.

Jurečka svou reakci napsal na Facebook ještě v pátek poté, co o nejnovější kauze Lidlu informoval s odkazem na zahraniční média server iDNES.cz (psali jsme zde).

„Pokud lákají zákazníka na řecký týden a používají pro tuto kampaň fotografie kostelů, ke kterým symbol kříže tisíce let patří, pak nechápu, proč takový symbol umazávají,“ uvedl český ministr v reakci na svém profilu na Facebooku.

Obchodní řetězec Lidl na svých letácích propagujících řecké týdny smazal kříže z modrých kupolí kostelů na ostrově Santorini. Napsal o tom na základě upozornění rozhořčených zákazníků zpravodajský web belgické televize RTL. Lidl se ale hájí snahou zachovávat politickou a náboženskou neutralitu.

„Naším cílem rozhodně nebylo kohokoliv urazit a omlouváme se, pokud k tomu došlo. V tomto případě se jednalo o výrobek prodávaný na mnoha evropských trzích současně v rámci tematické akce Řecký týden,“ napsal řetězec mimo jiné v omluvě zákazníkům.

Ministra Jurečku chování řetězce mrzí. „Také respektuji, že islám má svoje symboly, nevidím důvod, proč takto popírat historii a skutečnost a vytvářet nepravdivý obraz reality,“ dodal.

Čeští zákazníci by podle něj měli zvážit návštěvu Lidlu v rámci této tématické akce. „Myslím, že by spotřebitelé měli zvážit, zda svoji návštěvou Lídlu v tomto Řeckém týdnu takové jednání řetězce podporovat svým nákupem!!“ V reakci čtenáři pak doplnil, že bude kontaktovat vedení společnosti jak v Česku, tak i na centrále. „Takovéto posuzování reality je velice nebezpečné,“ dodal.

V podobném duchu se vyjádřil také končící europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach. „To už není politická korektnost, to je zhovadilost,“ napsal na Twitteru.

01.září 2017 v 18:26, příspěvek archivován: 02.září 2017 v 20:12

To už ani není polit. korektnost, to je zhovadilost. Když se štítí kříže, měl Lidl dát na reklamu něco jiného, a ne falšovat fotku kostela.

Europoslanec Pavel Svoboda poté přidal odlehčenou reakci. „Bojí se toho jak Lidl kříže,“ uvedl na Twitteru.

Kardinál Dominik Duka na stejné sociální síti napsal, že přes omluvu řetězce v něm zůstává pocit hořkosti. „Jedná se o vysoce varovnou věc,“ dodal.

Podle řeckého velvyslance v Česku Efthymiose Efthymiadese pak respektování kulturní rozmanitosti nemůže a nemělo být řízeno na úkor národního kulturního dědictví.

„V tomto případě řeckého kulturního dědictví, jehož nedílnou součástí je jedinečná architektonická krajina v Santorini včetně všech jeho symbolů,“ řekl velvyslanec serveru Expres.cz. Řecký velvyslanec ocenil, že obchodní řetězec Lidl se za svůj přešlap už omluvil.

Na internetu jsou k dohledání letáky z roku 2013, na kterých je akce Řecké týdny propagována ještě s kříži na kostelech. I tam jsou ale některé výrobky, na nichž už kříže nejsou vidět.

Fotogalerie

Lidl čelil nenávistným verbálním útokům už v lednu letošního roku, když do svého akčního letáku použil černošského modela (více jsme psali zde).

S 24letým modelem jménem Alpha Dia později udělala rozhovor německá média.

„Společnost (Lidl - poz. red) chtěla svůj produkt co možná nejlépe prezentovat, a to i na černošském modelu,“ řekl tehdy Dia (více z rozhovoru zde).

Santorini je souostroví i název obce, které se nachází na rozhraní Egejského a Krétského moře. Hlavním ostrovem je Théra, se kterou sousedí menší Thirasia a malý ostrůvek Aspronisi. V Santorini je až 450 kostelů různých velikostí.

Jednání Lidlu se na sociálních sítí stalo terčem vtipů:

02.září 2017 v 14:37, příspěvek archivován: 02.září 2017 v 19:31

Co dodat? Zkreslování reality a tradičních hodnot není dobrý nápad. https://t.co/m9cBov8I2r

A takhle by podle jednoho z uživatelů mohla vypadat nově řecká vlajka:

01.září 2017 v 21:43, příspěvek archivován: 02.září 2017 v 19:29

New #Lidl Flag of Greece #boycottlidl #Lidl #PoliticalCorrectness https://t.co/FvTqqgPPNB

Přestanete nakupovat v Lidlu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 9. září 2017. Anketa je uzavřena.

Ano 8730
Ne 3526
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Placka veterána. Vysloužilí policisté dostanou odznaky podobné služebním

Policejní odznak

Ač řady policie už opustili a přišli tak i o jakékoliv pravomoci, stovky bývalých policistů v Česku odteď budou moci v...

Podvod na bezbranných. Koupila vodicího psa pro nevidomé, který nevodí

ilustrační snímek

Od dětství nevidomá Andrea Malárová už nechtěla být na nikom závislá a zažádala o vodicího psa. Na speciálně vycvičené...

Premiér si prohlédl pozemky v Letňanech, kde by mohla vyrůst úřednická čtvrť

Premiér Andrej Babiš si prohlíží místo v pražských Letňanech, kde by mohla v...

Premiér Andrej Babiš (ANO) dorazil do pražských Letňan, kde by mohla v budoucnu vzniknout takzvaná vládní čtvrť. Ta by...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz