Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Lidice pobouřil příspěvek sudetských Němců. Sdružení peněžní dar vrátí

  10:13
Peníze od sudetských Němců nechceme. Tak vedení Lidic a zejména pozůstalí po obětech takřka sedmdesát let staré tragédie reagovali na zjištění, že projekt připomínající vypálenou vesnici sponzorovala také Sudetoněmecká kancelář v Praze. Organizátoři projektu se nakonec rozhodli příspěvek vrátit.

Lidice si v červnu připomenou sedmdesát let od vyhlazení obce a zavraždění takřka všech obyvatel. (Ilustrační snímek) | foto:  David Neff, MAFRA

Na spor upozornila Česká televize. Sdružení Sonosféra připravuje na červen k 70. výročí vyhlazení Lidic zvukové oživení místa zločinu, projekt dostal název Rozeznění - Lidice 2012. S využitím moderní technologie budou návštěvníci v prostoru původních Lidic poslouchat literárně pojaté obrazy ze života obce před tragédií.

Co ve sporu zaznělo

"Někdo chce zneužít Lidice. A je to trýznění lidických žen. Lidice mají jen jednu pravdu a ta je v historické zkušenosti. To se nedá přenést jinam než v rámci rodiny. Vám dědečka nezastřelili..."
Antonín Nešpor, předseda Občanského sdružení Lidice

"Tlak na vrácení daru nebezpečně posouvá připomínky lidické tragédie zpět do dob komunistické propagandy, která tuto událost zneužívala k protiněmeckému štvaní a která sudetoněmecké organizace paušálně démonizovala."
Tomáš Halík, kněz, Česká křesťanská akademie

Mezi těmi, kdo věnovali Sonosféře peníze, je i Sudetoněmecká kancelář v Praze. Jde o informační středisko Sudetoněmeckého krajanského sdružení, které zastupuje Němce vyhnané po druhé světové válce ze Sudet.

"Kdybychom věděli, že věc podporuje Sudetoněmecká kancelář, už na únorové prezentaci bychom se sebrali a odešli. Nesouhlasíme s tím, aby projekt za takové podpory pokračoval," řekl Pavel Horešovský, předseda lidické organizace Českého svazu bojovníků za svobodu.

Vedení obce původ daru zhrozil

Ta sdružuje lidické obyvatele, kteří tragédii přežili. Sám Hořešovský byl nejmladším přeživším dítětem. Podle Lidických uvedli lidé ze Sonosféry na prezentaci sponzora jen zkratkou SKS, které nikdo nerozuměl. Podporu od kanceláře odmítá i Obecní úřad v Lidicích.

"Když jsme to zjistili, zhrozili jsme se. Sice jde o symbolickou částku, ale nechtěli jsme, aby se tato organizace na projektu podílela," říká místostarosta Lidic Tomáš Skála. Obec vyzvala Sonosféru, ať peníze vrátí.

Vilém Faltýnek, který se svou ženou Lenkou projekt vymyslel a připravuje, tak prý udělá. "Je nám to upřímně líto, že Lidičtí odmítají takový dar," řekl Faltýnek. Podle něj má Rozeznění směřovat k usmíření česko-německých vztahů a spolupracují na něm další česko-německé a německé organizace.

Ředitel kanceláře Barton nechápe, proč je dar nepřijatelný

Celý sporný příspěvek je spíše symbolický, jde o osm tisíc korun. Ředitel pražské Sudetoněmecké kanceláře Peter Barton říká, že nechápe, proč odpor vůči daru vznikl. "Myslím si, že je nutné, aby lidé o Lidicích věděli. Je to strašné utrpení, které způsobil německý nacismus. A proto beru jako naprosto samozřejmou věc, že jsem tuto iniciativu podpořil," řekl Barton.

Fotografie z léta 1941 ukazuje poklidný život ve vsi. Za necelý rok bude všechno jinak...

Pozůstalí po obětech Lidic svůj odpor vysvětlují tím, že Němci ze Sudet oné tragické noci z 9. na 10. června 1942 v Lidicích byli.

"Když došlo v Lidicích k zatýkání, tak podle vyprávění babičky a maminky a dalších svědků přišli jako první do styku s lidickými obyvateli sudetští Němci. Ti na ně mluvili, překládali rozkazy. Tato zkušenost nás vede k tomu, že spolupráci v tomto ohledu nemůžeme podporovat," říká Antonín Nešpor, potomek původních lidických obyvatel a předseda občanského sdružení Lidice, které se věnuje pietním akcím a dokumentaci vyhlazení.

Ředitel Památníku považuje oslovení Němců za chybu

Za názor Lidických se postavil i ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl. "V případě jiných projektů nebo jinými směry by podpora Sudetoněmecké kanceláře, i když je to mrzkých osm tisíc, přípustná byla. Ale i kdybych byl smířlivější, protože mi tady nikdo nezavraždil otce, matku nebo sourozence, musím hájit zájmy Lidických," řekl Červencl.

Poprava mužů v Lidicích. Matrace nacisté opřeli o zeď, aby se od ní neodrážely kulky zpět na střílející vojáky.

Poukázal na to, že Faltýnek si o podporu od Sudetoněmecké kanceláře sám řekl. "Podle mne byla první chyba, že Sonosféra oslovila SKS. Proč?" říká Červencl.

Faltýnek k odporu z Lidic namítá, že Památník Lidice i Lidičtí už ředitele SKS Petra Bartona nejednou na pietním místě přivítali. "Naposledy společně s bavorským ministerským předsedou Horstem Seehoferem a bývalým představitelem Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndem Posseltem. Delegaci přijal ředitel Památníku Lidice, starostka obce i předseda svazu bojovníků za svobodu Pavel Horešovský," brání se Faltýnek.

Halík: Lidice by měly být místem smíření, ne nenávisti

Ředitel Červencl však říká, že za zločin roku 1942 se nikdo neomluvil. "Sice tu byl bavorský předseda vlády, ale ve skutečnosti se neomluvil, pouze vyjádřil hlubokou účast, že to Lidickým někdo udělal a že by se to nemělo opakovat. To není omluva," řekl Červencl.

Na obranu Sonosféry se ozval kněz Tomáš Halík. "Jsem přesvědčen, že tlak na urážlivé vracení daru Sudetoněmecké kanceláře je projevem naprostého nepochopení smyslu celého projektu a podrývá úmysl učinit z Lidic místo smíření, a nikoliv dalšího potencování nacionální nenávisti," napsal Halík.

Považujete finanční příspěvek sudetských Němců na projekt v Lidicích za přijatelný?

celkem hlasů: 7931

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 26. května 2012. Anketa je uzavřena.

ANO 4928
NE 2747
NEVÍM 256
Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu. Druhé kolo voleb do Senátu proběhlo 30. září a 1. října.

Opičí neštovice u dítěte v ČR se nakonec nepotvrdily, řekl primář Dlouhý

  • Nejčtenější

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Putin vyslal k Ukrajině „jaderný“ vlak, základnu opustila i superponorka

Severoatlantická aliance předala členským státům informace, podle nichž by ruský prezident Vladimir Putin mohl plánovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Holubice míru, host z AfD i Ortel. Proti vládě demonstrovaly desetitisíce lidí

Desítky tisíc lidí protestovaly na Václavském náměstí v Praze proti vládě Petra Fialy. Požadovaly její demisi a 10....

Ukrajinské síly vstoupily do Lymanu. Kadyrov chce použít jaderné zbraně

Ukrajinské jednotky vstoupily do strategického města Lyman na východě země, oznámil ukrajinský armádní mluvčí. Rusko...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Visingr: Putin může padnout každým dnem, čelí obřímu tlaku nacionalistů

Rozstřel Rusové sice válku proti Ukrajině podporují, ale sami válčit nechtějí. Svědčí o tom problémy, s nimiž se potýká ruská...

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Když Rusko použije jaderné zbraně, měla by být i vojenská reakce, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě přivítal katarského emíra Tamima bin Hamada Sáního. Obě hlavy státu...

Sněmovna chtěla příkladně šetřit, topit ale bude dva stupně nad povolených 18

Minulý týden vláda rozhodla o snížení teplot na pracovištích. Příkladem v šetření plánovala jít Sněmovna v čele s...

Demonstrace bude tvrdá, ale slušná, tvrdí odbory. Očekávají desetitisíce lidí

Na sobotní demonstraci očekávají odboráři desítky tisíc účastníků. Lídr ČMKOS Josef Středula vyvrátil, že by šlo o...

Soudce Janouška nepoučil, prozradil advokát. O propuštění musí jednat znovu

Srpnové rozhodnutí soudu ohledně nepropuštění podnikatele Romana Janouška z vězení zrušil pražský městský soud....

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Značka Lindt má ochranu, soud nařídil Lidlu zničit zásoby čokoládových zajíčků

Čokoládoví zajíčci od společnosti Lindt & Sprüngli si zaslouží ochranu před napodobeninami. Rozhodl o tom ve čtvrtek...