Lidi, kteří za komunismu posílali k pétépákům, čeká zřejmě trest

  2:52aktualizováno  2:52
"Černí baroni" budou možná téměř dvacet let po sametové revoluci pomstěni. Tedy pokud bude za jejich utrpení ještě koho potrestat. Policisté a žalobci dostali pokyn, aby začali hledat lidi, kteří v padesátých letech posílali "politicky nespolehlivé" k "pétépákům" – tedy k Pomocným technickým praporům.

Udává se, že asi 140 pétépáků zahynulo při pracovních úrazech. | foto: Petr Novotný, Luděk Navara,  MF DNES

Těžkou fyzickou práci v lomech, dolech a na stavbách tam místo vojenské služby museli vykonávat lidé, kteří vadili komunistům: živnostníci, kněží, bývalí majitelé firem a soukromí zemědělci.

Pokyn k hledání a potrestání viníků vydalo před koncem uplynulého roku státní zastupitelství. "Žalobci a policisté budou věnovat pozornost i problematice týkající se PTP," potvrdila mluvčí nejvyšší státní zástupkyně Renata Malinová.

Bylo by to poprvé, co by za posílání rekrutů k "černým baronům" mohl někdo pykat. Typově by mělo jít o vojenské úředníky nebo členy komisí komunistických národních výborů. S vytipováním viníků by měli pomáhat sami bývalí členové jednotek PTP.

Ty jsou známy i díky Miroslavu Švandrlíkovi a jeho románu Černí baroni. Jednotkou PTP prošel i Jiří Pešek z Českobudějovicka. "Dokázal bych dodnes říci, kdo mě tam dostal, ale to už jsou dnes nebožtíci. Není vyloučeno, že někdo jiný ukáže na žijící lidi," míní Pešek.

Akce Kulak

Pátrání po lidech, kteří posílali politicky nespolehlivé k "pétépákům", je součástí akce Kulak. Ta začala už loni. Vyšetřovatelé v jejím rámci hledají členy komisí, kteří násilně stěhovali po válce zemědělce do vylidněného pohraničí. Prošli 350 případů. Výsledkem je zatím jedno trestní stíhání na Rakovnicku.

Potenciálním viníkům, kteří mají "pétépáky" na svědomí, dnes už musí být nejméně pětaosmdesát let. Policejní pátrání tak bude hlavně spočívat v ověřování, jestli dotyčný podezřelý ještě žije.

Předseda Svazu PTP Vladimír Lopaťuk přislíbil policii pomoc, ale sám moc nevěří, že se podaří někoho najít. "Já jsem studoval teologii, což byl asi důvod, proč jsem se do PTP dostal. Přišel mi prostě povolávací rozkaz a nevím, kdo za tím konkrétně stál," vzpomíná Lopaťuk.

Ve vojenské základní službě strávil 39 měsíců a pracoval na stavbách, mimo jiné ve slovenském Komárně.

Tábory prošlo na 40 tisíc lidí, někteří zahynuli

Bývalí pétépáci se po své minulosti pídili hned po roce 1989. Většinou však neuspěli. To proto, že mnohé dokumenty týkající se jejich perzekuce byly skartovány.

To teď ztíží práci i policii. Pomocné technické prapory vznikly v roce 1948 a byly zrušeny v roce 1954. Dostávali se tam nejčastěji živnostníci a zemědělci, kteří se vzpírali kolektivizaci, ale také kněží, potomci šlechticů nebo Romové.

I když se tyto prapory tvářily jako vojenské jednotky, v podstatě šlo o tábory nucených prací. Prošlo jimi skoro čtyřicet tisíc občanů, z nichž jich dodnes šest tisíc figuruje ve Svazu PTP a pro policii jsou to cenní svědkové.

Udává se, že asi 140 "pétépáků" zahynulo při pracovních úrazech. Do PTP mimochodem nechodili jen mladíci na základní vojenskou službu, ale i starší lidé. "Měli jsme mezi sebou i čtyřicátníky, kterým napsali, že jdou na časově neomezené vojenské cvičení. Byli to převážně živnostníci, kteří se komunistům vzepřeli," vypráví Lopaťuk.

Kauza PTP zdaleka není jediná, kterou se Úřad pro vyšetřování zločinů komunismu zabývá. "Vedeme jedno trestní stíhání za stěhování kulaků na Rakovnicku. Případ pořád běží, žalobce nás žádal něco doplnit. Jedna kolegyně se také nově zabývá pátráním po lidech, kteří vyhazovali studenty z vysokých škol z politických důvodů," hovoří o aktivitách úřadu jeho mluvčí Jan Srb.

Řadoví žalobci a žalobkyně však tyto kauzy "milují" méně, protože spočívají v nekonečném a nejistém procházení archivních materiálů, na rozdíl od práce s bezpečně živými zločinci.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Na dálnici D8 se srazila dvě osobní auta, zastavila provoz

Na 5. kilometru dálnice D8 se srazily čtyři kamiony. (9. 5. 2019)

Dálnici D8 zablokovala ve středu kolem 22:00 zhruba na 30. kilometru ve směru na Německo nehoda dvou osobních aut....

Klaus slavil 78. narozeniny. Ač nekuřák, od Zemana dostal dýmku

Nekuřák Václav Klaus přebírá od kuřáka Miloše Zemana jako dárek k 78....

Bývalý prezident Václav Klaus ve středu slavil 78. narozeniny. Na oslavu přijela řada známých osobností. Stejně jako...

OBRAZEM: Déšť Klausovy narozeniny nezkazil, dorazili Duka, Nečas i Zeman

Mezi gratulanty byl i bývalý premiér Petr Nečas s manželkou Janou. (19. června...

Zahrada Institutu Václava Klause se plnila hosty, když se náhle nad čtvrť Hanspaulka v Praze 6 přihnala mračna....

Najdete na iDNES.cz