Lidé vyjadřují v Senátu smutek nad smrtí Dienstbiera. Nahradit ho může syn

  10:33aktualizováno  10:33
První podpisy se dopoledne objevily v sídle Senátu na kondolenční listině k úmrtí Jiřího Dienstbiera. Disident, novinář, první polistopadový ministr zahraničí a senátor za ČSSD zemřel po delší nemoci v sobotu ve věku 73 let. Není vyloučeno, že v Senátu usedne místo něj jeho syn.

Jiří Dienstbier stříhá v prosinci 1989 železnou oponu na rakouských hranicích - Ministři zahraničních věcí ČSSR a Rakouska Jiří Dienstbier (vpravo) a Alois Mock (vlevo) přestřihují dráty železné opony (17. prosince 1989) mezi Hatěmi a Kleinhaugsdorfem. | foto: ČTK

S předstihem se na kondolenční listiny podepsali velvyslanci působící v Praze během úterního setkání s předsedou horní komory Milanem Štěchem (ČSSD). Dnes byl prvním podepsaným ředitel kanceláře Sudetoněmeckého landsmanšaftu v Praze Peter Barton.

Kondolenční listiny jsou připraveny v recepci u vchodu z Valdštejnského náměstí. Svou soustrast budou moci lidé svými podpisy vyjádřit během středy a čtvrtka od devíti do sedmnácti hodin, v pátek od půl deváté do půl jedenácté dopoledne.

O pátečním poledni začne v Hlavním sále Valdštejnského paláce poslední rozloučení s mužem, jenž je neodmyslitelně spjat se stržením železné opony mezi Východem a Západem. Fotografie, jak vlastnoručně stříhá na hranicích ostnaté dráty, vstoupila do dějin.

Jeden z prvních signatářů Charty 77 byl jako člen Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných vězněn komunistickým režimem za "podvracení republiky". Předtím byl v roce 1968 jako politicky nespolehlivý vyhozen ze zaměstnání i z KSČ.

Jako jeden z mála Čechů se prosadil v mezinárodní politice, tři roky působil jako zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii. Ostře se stavěl například proti bombardování Jugoslávie letectvem NATO. V roce 2008 byl zvolen senátorem za ČSSD.

Nahradí Dienstbiera seniora junior?

V Senátu se nyní budou konat doplňkové volby. Ze sociální demokracie znějí hlasy, které si přejí, aby na jeho místo kandidoval jeho syn Jiří Dienstbier mladší, napsalo Právo. Toho se přitom ČSSD po komunálních volbách v Praze, kde jí Dienstbier získal mimořádně dobrý výsledek, zbavila, aby nepřekážel sestavení koalice s ODS.

Dienstbier sám se zatím k variantě, že by usedl v Senátu, odmítl vyjádřit.

Další možnost je, že ČSSD do boje o Dienstbierovo místo vyšle lídra kladenské ČSSD Zdeňka Syblíka. "Kladenská okresní organizace má zájem tam mít zástupce ze svého regionu, chtějí, abych se o to pokusil. Samozřejmě to zvažuji," řekl Syblík ČTK.

Jeho soupeřem se může stát kladenský primátor a Dienstbierův někdejší neúspěšný protikandidát z roku 2008 Dan Jiránek z ODS.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Bez vstupu do NATO by byl z naší armády skanzen, řekl generál Šedivý

Ukázka z pořadu Rozstřel - Jiří Šedivý a Otakar Foltýn

Severoatlantická aliance je pro českou armádu zásadní. Tak to vidí v souvislosti s 20. výročím vstupu ČR do NATO...

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Kvůli náledí byla na hodinu uzavřena D1 na 98. kilometru směrem na Brno

Ilustrační snímek

Dálnice D1 směrem na Brno byla v pátek večer asi hodinu zavřená na 98. kilometru kvůli náledí. Provoz levým jízdním...

Najdete na iDNES.cz