Jsme naštvaní a nevyslyšení. Lidé z Varnsdorfu šli do ulic s radikály

  8:36aktualizováno  8:36
Aktéry rušného sobotního večera ve Varnsdorfu nebyli jen policisté a radikálové. V davu, který pochodoval městem, měli převahu místní obyvatelé. Naše problémy nikdo neřeší, nikdo nás neposlouchá, stěžují si. Vadí jim hlavně soužití s Romy.

Zatímco shromáždění na náměstí bylo řádně nahlášeno, pochod městem povolen nebyl. Přesto se zhruba pětistovka lidí vydala do ulic. | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

Vzduchem už nelétají cihly ani skleněné lahve. Ustal křik a rány dělbuchů. V ulici T. G. Masaryka v centru města však poblíž policejních těžkooděnců ještě postávají hloučky místních. Členové antikonfliktního týmu se je po dobrém snaží přimět, ať jdou domů.

"Musíte se nechat slyšet, ale rozumně, ne na ulici. Kdy ulice něco vyřešila?" argumentuje jeden z mužů ve žluté reflexní vestě. "Jenže co máme dělat?" namítá skupinka mladíků. - "Máte volené zástupce." -  "A to budeme čekat čtyři roky? Když jim to budeme říkat, tak oni stejně nic neudělají, tak co máme dělat?"

Neklidná sobota

Iva Chlánová, která pozoruje dění z chodníku, se roztrpčení svých sousedů nediví. "Lidé jsou hodně naštvaní, není se čemu divit, opravdu ne. Tohle všechno tady nemuselo být, kdyby se cikáni chovali slušně. Neříkám, že jsou všichni stejní, ale přece není možné, abych se bála jít do práce," tvrdí.

Vláda tady 20 let zaspává, stěžují si lidé z Varnsdorfu

Z těchto důvodů se v davu, který mířil z náměstí k romské ubytovně a poté hrál naháněnou s policisty, mísily s radikály stovky místních. "Viděl jsem jich tam hodně. Extremistů nebylo tolik. Tipoval bych, že většinu tvořili lidé z Varnsdorfu," říká na chodníku před svým hudebním klubem Peklo Karel Burzynski.

"Chceme dát jen najevo, co se tady děje. Teď jsou tady policejní posily, ale až fízlové odjedou, budou zase problémy," dodává.

Podle místních by se situací na Šluknovsku měla začít zabývat vláda. "Nerespektuje, co se tady děje. Vláda tady posledních dvacet let furt zaspává," stěžuje si jeden dlouhovlasý třicátník.

Protiromská demonstrace ve Varnsdorfu (10. září 2011)
Dav opět zamířil k ubytovnám, v nichž bydlí Romové. Policie mu ale nedala šanci...

Lidé ve Varnsdorfu však mají "pifku" nejen na Romy a celostátní politiky, ale i novináře, policisty či vedení města. Mají pocit, že jim nikdo nenaslouchá a nikdo jejich problémy neřeší.

A tohoto stavu využívá Tomáš Vandas a jeho Dělnická strana sociální spravedlnosti. Když lídr partaje promlouvá k plnému náměstí Edvarda Beneše, přesně ví, co říct, aby to zabralo. Jeho slova mají okamžitou odezvu.

Zatímco po poledni v Novém Boru místní obyvatelé převážně stojí potichu a opodál, ve Varnsdorfu zamíří v hojném počtu přímo pod pódium. Vandasovu proslovu pak často tleskají a souhlasně vykřikují.

"Není to o tom, že bych ho chtěl volit. Musím ale říct, že souhlasím s tím, o čem dnes mluvil," říká jeden z domorodců, který nechtěl uvést své jméno. S tímto názorem není v sobotu rozhodně osamocený.

Bojíme se, nejsme zvířata, říkají Romové z ubytovny

Kolem deváté hodiny večer už v příhraničním městě panuje klid. V ulicích však stále dohlížejí skupinky těžkooděnců. Nechybí ani u ubytovny Sport, kam měl zhruba pětisethlavý dav v podvečer namířeno.

Teď s jeho obyvateli u vchodu rozmlouvá evangelický farář Mikuláš Vymětal, který se na severu účastnil akcí iniciativy Násilí není řešení.

Lidé mu popisují obavy z posledních dní. "Bojíme se. Není spravedlivé, že se musíme schovávat. Ani do krámu nemůžeme. Děti mají strach, jsou zvyklé běhat venku. My za to nemůžeme, že jsme tmaví. Jaký jsme se narodili, takoví jsme. Nejsme zvířata," líčí kazateli žena středního věku a ostatní souhlasně přikyvují.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Obavy o život Tchajwanců jsou na místě, říká odbornice. Verdikt budí rozpaky

zadržený Tchajwanec Hsu-Lin Cheng

Jako nepřijatelné označil závěr tuzemských soudů ve věci o Tchajwancích senátor Pavel Fischer. Podle Českého...

Nakažených klíšťovou encefalitidou je už 65. Za měsíc jich je čtyřnásobek

Hladové klíště připravené zaútočit na teplokrevné zvíře nebo člověka. Potřebuje...

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo zatím 65 lidí. O měsíc dřív přitom Státní zdravotní ústav registroval...

Po útoku na psa pokousal agresivní jezevec i ženu, šelmu zabil muž rýčem

Jezevec

Na setkání s agresivním jezevcem dlouhou dobu nezapomene provozovatelka útulku z Tachovska. Zvíře nejprve napadlo na...

Najdete na iDNES.cz