Úterý 13. dubna 2021, svátek má Aleš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 13. dubna 2021 Aleš

Předvolební leták není reklama, brání pošta kšeft. Právník nesouhlasí

  8:55
Česká pošta dává Jiřímu Kolmanovi do schránky proti jeho vůli předvolební letáky. Pošta to obhajuje zákony a veřejným zájmem. Právník Vladan Rámiš však říká: "Je na majiteli schránky, co chce přijímat."
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Management České pošty nutí doručovatele, aby v terénu nabízeli služby, které podle některých zavánějí podomním prodejem.

Výzva čtenářům MF DNES a iDNES. cz, která se objevila minulý týden u článku o velkomeziříčských pošťácích, vyvolala lavinu rozhněvaných reakcí lidí. Část názorů dorazila do redakce, druhá část se objevila v diskusi pod článkem na webu.

Co pošta doručí i "odpíračům" reklamy

Jde o informační materiály, které nejsou reklamou ve smyslu zákona o regulaci reklamy. Musí obsahovat informace od veřejnoprávního subjektu, státní instituce, na jejichž šíření je dán veřejný zájem: zpravodaj obecního nebo krajského úřadu, informační leták ministerstva, který informuje obyvatele o možné nákaze, informační leták o změně sídla atd.

Zdroj: Česká pošta

Ozval se také Jiří Kolman z Brna. Se službami České pošty spokojen není. Dokáže ho vytočit třeba to, že před každými volbami loví ze schránky záplavu předvolebních letáků mnoha kandidujících stran a uskupení. Navzdory tomu, že na ní má jasný vzkaz: Nevhazujte reklamu.

"Je to podle mě spam. Nevyžádaná reklama. Už jsem psal České poště i stížnost, v odpovědi se ale oháněli zákony. Zaujalo mě, že mě nazývali odpírač," poznamenal Jiří Kolman.

"Ne propagace, ale informace"

Pokud půjde k volbám, informace o kandidujících subjektech si obstará sám v rozsahu, který on sám uzná za vhodný. Ze zdrojů, jež považuje za příhodné.

Kolman podle svých slov nestojí o předvolební masáž, růžové sliby ani o vyretušované obličeje smějících se kandidátů na letácích.

Pošta mu už dřív odpověděla, že předvolební letáky nejsou propagační (reklamní), ale informační materiál, na jehož šíření je veřejný zájem.

S tím Kolman nesouhlasí. "Česká pošta distribuuje do schránek komerční inzerci - předvolební letáky zaplacené kandidáty, respektive politickými stranami - proti vůli mě jako majitele poštovní schránky. Pošta to obhajuje legislativním zmocněním, což je absurdní, protože předpokládám, že zákonodárce ji chtěl zmocnit k distribuci volebních hlasovacích lístků. Ty samozřejmě chci," upozorňuje Kolman.

Mluvčí České pošty Marta Selicharová však na dotaz MF DNES, jak to tedy je, reagovala ve stejném duchu, jako když reklamační oddělení odpovídalo Jiřímu Kolmanovi.

"Pokud v předvolebním období doručujeme letáky politických stran, jejichž obsahem jsou volební programy těchto stran, nedochází z naší strany k porušení citovaného zákona o regulaci reklamy," řekla mluvčí pošty.

"Roznášku tiskovin tohoto charakteru lze považovat za všeobecnou informační záležitost, na které je veřejný zájem a je poskytovaná všem politickým stranám, které se účastní voleb. Vyjma těch, jejichž ideologie je zákonem zakázaná," doplnila mluvčí s tím, že to není v rozporu s obchodními podmínkami České pošty ani v rozporu se zákonem o regulaci reklamy.

Právník Vladan Rámiš k tomu podotýká: "Osobně jsem nenašel žádný předpis, který by stanovil povinnost mít poštovní schránku. Pokud takový předpis není, bude podle mého názoru na majiteli schránky, co do ní bude chtít přijímat, v jakém přiměřeném rozsahu. Takže podle mě pokud opatří schránku nápisem Nevhazovat reklamu a letáky politických stran, pak by to měla pošta respektovat," domnívá se Rámiš.

"Je to vlastně stejné, jako by někdo házel věci na můj pozemek a já jsem mu to nemohl zakázat," parafrázuje situaci právník.

To, co má pošta ve svých všeobecných podmínkách, není podle něho vůbec relevantní. Občan, kterému má být doručováno, nemá s poštou uzavřenu žádnou smlouvu pro doručování a její obchodní podmínky ho vůbec nezavazují.

"Jsou relevantní pro toho, kdo si doručování objednává. Na doručování letáků se ostatně ani nevztahuje poštovní zákon, protože ten reguluje doručování adresných zásilek," doplnil informace právník Rámiš.

Vadí vám předvolební letáky politických stran ve schránkách?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 27. září 2013. Anketa je uzavřena.

ANO 1986
NE 125

Velikonoce pandemii nezhorší, budeme z toho dřív než Němci, očekává matematik

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Poslanci smetou kvóty na prodej českých potravin ve větších obchodech

Přímý přenos Poslanci odmítnou, aby se v zákoně o potravinách objevily povinné kvóty pro prodej českých potravin v obchodech nad 400...

Sochu pohraničníka chtěl muž jako vlastní pomník, Cheb mu ji neprodal

Chebští zastupitelé odmítli nabídku na odkoupení sochy strážce hranic se psem a samopalem. Zájem o ni projevil bývalý...

Zaorálek odmítá vést ministerstvo zahraničí. Bylo podle něj „vykucháno“

Není to stejné ministerstvo, jako které jsem před lety opouštěl, řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek k nabídce, aby...

Zaorálek je herec. Agenda EU spadá pod premiéra, říká Babiš

Český premiér Andrej Babiš by byl rád, aby o obsazení ministerstev zahraničí a kultury bylo jasno co nejdříve....

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...