Předvolební leták není reklama, brání pošta kšeft. Právník nesouhlasí

  8:55aktualizováno  8:55
Česká pošta dává Jiřímu Kolmanovi do schránky proti jeho vůli předvolební letáky. Pošta to obhajuje zákony a veřejným zájmem. Právník Vladan Rámiš však říká: "Je na majiteli schránky, co chce přijímat."
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Management České pošty nutí doručovatele, aby v terénu nabízeli služby, které podle některých zavánějí podomním prodejem.

Výzva čtenářům MF DNES a iDNES. cz, která se objevila minulý týden u článku o velkomeziříčských pošťácích, vyvolala lavinu rozhněvaných reakcí lidí. Část názorů dorazila do redakce, druhá část se objevila v diskusi pod článkem na webu.

Co pošta doručí i "odpíračům" reklamy

Jde o informační materiály, které nejsou reklamou ve smyslu zákona o regulaci reklamy. Musí obsahovat informace od veřejnoprávního subjektu, státní instituce, na jejichž šíření je dán veřejný zájem: zpravodaj obecního nebo krajského úřadu, informační leták ministerstva, který informuje obyvatele o možné nákaze, informační leták o změně sídla atd.

Zdroj: Česká pošta

Ozval se také Jiří Kolman z Brna. Se službami České pošty spokojen není. Dokáže ho vytočit třeba to, že před každými volbami loví ze schránky záplavu předvolebních letáků mnoha kandidujících stran a uskupení. Navzdory tomu, že na ní má jasný vzkaz: Nevhazujte reklamu.

"Je to podle mě spam. Nevyžádaná reklama. Už jsem psal České poště i stížnost, v odpovědi se ale oháněli zákony. Zaujalo mě, že mě nazývali odpírač," poznamenal Jiří Kolman.

"Ne propagace, ale informace"

Pokud půjde k volbám, informace o kandidujících subjektech si obstará sám v rozsahu, který on sám uzná za vhodný. Ze zdrojů, jež považuje za příhodné.

Kolman podle svých slov nestojí o předvolební masáž, růžové sliby ani o vyretušované obličeje smějících se kandidátů na letácích.

Pošta mu už dřív odpověděla, že předvolební letáky nejsou propagační (reklamní), ale informační materiál, na jehož šíření je veřejný zájem.

S tím Kolman nesouhlasí. "Česká pošta distribuuje do schránek komerční inzerci - předvolební letáky zaplacené kandidáty, respektive politickými stranami - proti vůli mě jako majitele poštovní schránky. Pošta to obhajuje legislativním zmocněním, což je absurdní, protože předpokládám, že zákonodárce ji chtěl zmocnit k distribuci volebních hlasovacích lístků. Ty samozřejmě chci," upozorňuje Kolman.

Mluvčí České pošty Marta Selicharová však na dotaz MF DNES, jak to tedy je, reagovala ve stejném duchu, jako když reklamační oddělení odpovídalo Jiřímu Kolmanovi.

"Pokud v předvolebním období doručujeme letáky politických stran, jejichž obsahem jsou volební programy těchto stran, nedochází z naší strany k porušení citovaného zákona o regulaci reklamy," řekla mluvčí pošty.

"Roznášku tiskovin tohoto charakteru lze považovat za všeobecnou informační záležitost, na které je veřejný zájem a je poskytovaná všem politickým stranám, které se účastní voleb. Vyjma těch, jejichž ideologie je zákonem zakázaná," doplnila mluvčí s tím, že to není v rozporu s obchodními podmínkami České pošty ani v rozporu se zákonem o regulaci reklamy.

Právník Vladan Rámiš k tomu podotýká: "Osobně jsem nenašel žádný předpis, který by stanovil povinnost mít poštovní schránku. Pokud takový předpis není, bude podle mého názoru na majiteli schránky, co do ní bude chtít přijímat, v jakém přiměřeném rozsahu. Takže podle mě pokud opatří schránku nápisem Nevhazovat reklamu a letáky politických stran, pak by to měla pošta respektovat," domnívá se Rámiš.

"Je to vlastně stejné, jako by někdo házel věci na můj pozemek a já jsem mu to nemohl zakázat," parafrázuje situaci právník.

To, co má pošta ve svých všeobecných podmínkách, není podle něho vůbec relevantní. Občan, kterému má být doručováno, nemá s poštou uzavřenu žádnou smlouvu pro doručování a její obchodní podmínky ho vůbec nezavazují.

"Jsou relevantní pro toho, kdo si doručování objednává. Na doručování letáků se ostatně ani nevztahuje poštovní zákon, protože ten reguluje doručování adresných zásilek," doplnil informace právník Rámiš.

Vadí vám předvolební letáky politických stran ve schránkách?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 27. září 2013. Anketa je uzavřena.

ANO 1986
NE 125

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Jeden díl Čtyřlístku nám zabavili policajti. Kvůli srpnu 1968, vypráví Němeček

Autor Čtyřlístku, výtvarník Jaroslav Němeček.

Výtvarník Jaroslav Němeček oslavil ve středu 75. narozeniny. „Teď hledám někoho, kdo by přišel s tím, že umí malovat...

Poslední záchvěv zimy a pak loučení, pokračovat bude nadprůměrně teplé počasí

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nadprůměrné teploty budou pokračovat nejméně do poloviny března, proti předchozím týdnům bude ale více srážek. Vyšší...

Kvůli náledí byla na hodinu uzavřena D1 na 98. kilometru směrem na Brno

Ilustrační snímek

Dálnice D1 směrem na Brno byla v pátek večer asi hodinu zavřená na 98. kilometru kvůli náledí. Provoz levým jízdním...

Najdete na iDNES.cz