Možná i proto byla účast u voleb extrémní, dosáhla 94 procent. Lidé se přišli masově vyjádřit, jestli má začít geologický průzkum lokality Kraví hora, nebo nemá. A těsnou většinou průzkum odmítli. Kladných bylo 56 odpovědí, záporných o 12 víc.
"V referendu se ptáme na to, zda spolupracovat se Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Budeme vystupovat jako účastník řízení a při projednávání si můžeme určovat podmínky, za kterých budeme případné práce akceptovat," vysvětluje starosta Bukova Jiří Vrbka.
Kraví hora leží na území obcí Střítež, Moravecké Pavlovice, Bukov, Věžná a Sejřek na Žďársku a zasahuje i do katastru dvou obcí na Tišnovsku - Drahonína a Olší.
Na území lokality žije asi jedenáct set obyvatel. Obce se původně dohodly na tom, že pokud nebude souhlasit jedna, přidají se i ostatní.
V Bukově už dříve spolupráci se SÚRAO schválili zastupitelé. Těsně pro byla i první loňská anketa mezi obyvateli. Jenže pak v závěru roku proti úložišti začalo vystupovat sdružení Nechceme úložiště Kraví hora a rozsáhlou kampaní se jí podařilo změnit názor mnohých občanů. Minulý týden odvolali souhlas také v další z obcí.
"Ve středu obecní zastupitelstvo rozhodlo o zpětvzetí souhlasu s dohodou se SÚRAO," potvrdila starostka obce Věžná Jana Vrbková.
A prezidentské volby? Ty zůstaly v Bukové tak trochu v pozadí, i když výsledky byly zajímavé. Hned v prvním kole by tam vyhrál se ziskem 51 procent Miloš Zeman.