Lidé nedokáží jmenovat vlivné osobnosti

  15:40aktualizováno  15:40
Brněnský kraj - Téměř třetina obyvatel Brněnského kraje považuje za nejvlivnější osoby starosty svých měst a obcí a pětina lidí si myslí, že nemají šanci cokoli ve svém bydlišti ovlivnit. O vlivu podle nich dnes přitom rozhodují především politické funkce a peníze nebo majetek. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu, který pro MF DNES zpracoval Mezinárodní institut marketingu, komunikace a podnikání (IIMCE) Brno.
Na dotazy ohledně vlivu a vlivných osobností v něm v týdnu kolem Velikonoc odpovědělo 314 respondentů žijících v Brněnském kraji.

DŮVĚRU LIDÍ MÁ ÚŘAD

Pokud by lidé chtěli ve svém okolí něco změnit nebo ovlivnit, více než polovina z nich (53%) by se obrátila na městský či obecní úřad. Radniční úředníci tedy mají u obyvatel kraje větší podporu než zastupitelé, které si lidé do vedení svých obcí volí. Na ně by se podle průzkumu obrátilo jen 18 procent lidí.

"Výzkumy začátkem devadesátých let ukazovaly velkou oblibu zastupitelů. Lidé se těšili na změnu a v nových zastupitelích viděli její nositele. Tím jsme se tehdy lišili od  zemí s tradiční demokracií, kde jsou preferováni úředníci.  Situace se ale časem obrátila a výzkumy nyní začaly ukazovat větší oblibu úředníků. Jsou mnohem viditelnější a z pohledu občana i užitečnější," říká autorka průzkumu Věra Foretová.

Dvacet procent lidí však míní, že nemá šanci cokoli ovlivnit. Nejvíce se takto vyjadřovali lidé nad 65 let. Největšími optimisty jsou naopak mladí lidé do 24 let, kteří také jako možnost něco ovlivnit výrazně častěji než ostatní uváděli možnost sdružit se nebo zorganizovat petici.

Úřadu věří především lidé mladší a s nižším vzděláním, zastupitelům naopak ti starší a vzdělanější. Venkov oproti Brnu přitom věří více jak úředníkům tak i zastupitelům.

CO ROZHODUJE O VLIVU
 
Největší rozdíly v odpovědích respondentů se objevily v jejich názorech na to, co dnes rozhoduje a co by správně mělo rozhodovat o vlivu jednotlivce na dění v kraji.
Zatímco většina respondentů (59%) míní, že o vlivu člověka by měla rozhodovat především jeho odbornost či specializace a pětina (22%) z nich uvádí morální kvality, dnešní realita je podle nich úplně jiná. Více než třetina (37%) lidí je totiž přesvědčena, že v současné době o vlivu jednotlivce rozhoduje především jeho politická funkce a další necelá třetina (31%) zase uvádí, že jsou to peníze a majetek.

Na morální kvality současných vlivných lidí přitom sází jen sedm procent dotázaných, mezi nimi není přitom ani jeden muž. O současném vlivu peněz jsou přesvědčeni především mladí lidé do 24 let a osoby s nižším vzděláním, o vlivu z titulu politické funkce zase lidé starší, vzdělanější a Brňané.

KDO JE VLIVNÝ? NEVÍME
 
Na dotaz, zda znají ve svém okolí člověka, který má vliv v Brněnském kraji nebo alespoň v jejich okrese, nedokázala téměř polovina lidí (46%) odpovědět. Ostatní pak především uváděli funkce vlivných osob než jejich jména. Například brněnského primátora Petra Duchoně jako vlivnou osobu uvedlo šestnáct respondentů, z toho však pouze jednou bylo uvedeno jeho jméno.

Starostové obcí byli přitom nejčastěji uváděnou kategorií vlivných lidí. Označila je tak třetina respondentů (32%), daleko za nimi skončili zastupitelé, radní, krajští zastupitelé, poslanci, senátoři a podnikatelé - ti všichni získali jen od tří do šesti procent.

Nejčastěji jmenovanou osobou byla současná senátorka a bývalá brněnská primátorka Dagmar Lastovecká. V odpovědích se její jméno vyskytlo čtyřikrát.
 
Kdo jsou těmi nejvlivnějšími lidmi ve Vašem regionu? Víte, kdo ovlivňuje váš život? Rozhodují o dění v kraji lidé bohatí, slavní, vzdělaní, či ti, co jsou v rozhodujících funkcích? Čtěte více v sobotní jihomoravské příloze MF DNES.

Patří policejní ředitel Jiří Kolář, hejtman Brněnského kraje Stanislav Juránek, herec Boleslav Polívka a senátorka Dagmar Lastovecká mezi nejvlivnější lidi jižní Moravy?

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

O víkendu se vrátí tropy, sobotní teploty překročí v části země 31 stupňů

Lidé i ptáci v rozpálené Olomouci hledali osvěžení. (léto 2019)

Teploty v části Česka v sobotu překročí tropickou třicítku, vystoupají i nad 31 stupňů. To bude znamenat vysokou zátěž...

Vláda odmítne návrh, který by Pavla Zemana udržel ve funkci ještě sedm let

Před komisí hovořil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (29. srpna 2017).

Před prázdninami plnily náměstí protesty kvůli obavám, aby se ministryně spravedlnosti Marie Benešová nesnažila vyměnit...

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

Adecco spol. s r.o.
Inženýr zákaznické kvality

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz