Lidé nechtějí v obci úpravnu olejů

  10:45aktualizováno  10:45
Lípa - Většina obyvatel Lípy je zásadně proti tomu, aby právě v jejich obci byla postavena malá továrnička na zpracování a recyklaci upotřebených olejů. Se záměrem První olejářské recyklační společnosti však souhlasí hlavní představitel Lípy - starosta. K záměru olejářské firmy, za kterou stojí jeden pákistánský občan, má většina místních obyvatel od počátku značnou nedůvěru.

"Nemáme důvod říci ne. Mohli bychom se za naše občany postavit, ale v tomto případě není proč," stojí si na svém starosta Jiří Křivinka. "Pokud orgány životního prostředí a hygieny nebudou mít proti tomuto záměru zásadní připomínky, nevidím důvod, proč by v průmyslové zóně obce nemohlo toto zařízení stát," vysvětluje Křivinka.

Svůj nesouhlas s výstavbou úpravny olejů už vyjádřilo svým podpisem 350 lidí v protestní petici. Co jim nejvíc vadí? Obávají se zhoršení životního prostředí - zvýšení prašnosti, hlučnosti a znečištění ovzduší. Nejsou také spokojeni s předloženými podklady investora a v neposlední řadě s přístupem starosty.

"Vůbec nás o tomto záměru neinformoval. Dozvěděli jsme se to náhodou z obecní vývěsky," zlobí se iniciátor protestu Stanislav Kubeša. "V místním rozhlase vyhlásí, kdy přivezou kuřata z Uherského Hradiště, ale takovou důležitou věc ne," zlobí se.

"Obec nás nebyla ochotna informovat. Proto jsme také sepsali petici a věc řešíme i na právní úrovni," připojuje se ředitel potravinářské firmy Wers se sídlem v Lípě Zdeněk Szamko, podle něhož podobná investice vyžaduje mnohem větší publicitu ze strany obce.

Obyvatelé Lípy mají zkrátka pocit, že obec chtěla věc utajit a projednat v tichosti bez zájmu veřejnosti. Mezi místními lidmi se šušká, že má starosta na výstavbě zařízení osobní zájem.

"Nejsem žádný zločinec," brání se nařčení Křivinka a říká, že si myslí o odporu spoluobčanů své. "Lidé, kteří podepsali petici, měli o zařízení na recyklaci olejů mylné informace."

Starosta je přesvědčen, že i když jde o technologii, která se používá pouze v německém Achernu, a to pouze na zkoušku, je celý záměr bezpečný. "Dva členové obecního zastupitelstva se byli dokonce v Německu podívat, jak taková technologie funguje v praxi," pokračuje Křivinka.

Ani to však není pro oponenty dostačující záruka. "Jsme potravinářská firma, takže máme pochopitelně obavy z toho, aby se nám tady nezhoršilo životní prostředí. Proto si vyžádáme podrobné podklady a necháme si je sami posoudit nezávislými odborníky," říká Zdeněk Szamko. "Chceme mít k dispozici solidní podklady, které by byly zpracovány na maximální, nikoliv na minimální vytíženost zařízení," upřesňuje Kubeša.

Ať už je právo na straně starosty či občanů Lípy, o uskutečnění akce stejně nakonec rozhodnou vyšší instance. Ještě než se projekt dostane ke schválení na stavební úřad, budou se k němu moci lidé i dotčené orgány státní správy vyjádřit v rámci řízení EIA, při němž se posoudí dopad této stavby na životní prostředí. "Zatím však nedokážu říci, kdy bude veřejné projednání svoláno," uzavírá vedoucí odboru životního prostředí zlínského krajského úřadu Alan Urc.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Občanky i stavební povolení bude možné vyřídit online. Změny začnou letos

Vládní zmocněnec pro digitalizaci a ICT Vladimír Dzurilla

Žádost o stavební povolení, vystavení nového občanského průkazu, komunikace s Českou správou sociálního zabezpečení –...

KVÍZ: Rozumíte českým slovům, která se často nepoužívají?

Ilustrační snímek

Kvíz, který jsme pro vás připravili, je důkazem bohatosti a krásy češtiny. Celkem sto slov, která se nepoužívají tak...

Senátoři se nechtějí účastnit akcí svazu bojovníků, vadí jim jeho předseda

Jaroslav Vodička, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu při pietním aktu...

Český svaz bojovníků za svobodu pod vedením Jaroslava Vodičky čelí další ostré kritice. Po slovech poslance ODS Jakuba...

Najdete na iDNES.cz