Sex handicapovaných. První edukační videa bourají tabu a pomáhají

  18:56aktualizováno  18:56
Česká asociace paraplegiků (CZEPA) natočila videa o sexu pro vozíčkáře. Výukový záznam má za cíl zkvalitnit sexuální život lidem s poraněním míchy. Jeho autorkou je Zdeňka Faltýnková, která je fyzioterapeutkou a specialistkou na spinální problematiku. Je to vůbec poprvé, co u nás taková videa pro vozíčkáře vznikla.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Tomáši Pikovi ve čtrnácti letech zjistili Friedrichovu ataxii, kvůli níž mu odumírají končetiny v těle a která se postupem času zhoršila natolik, že ho po několika letech upoutala na vozíček.

„O problematiku sexuálního života handicapovaných jsem se začal zajímat v době, kdy mi bylo nějakých jednadvacet let a dostal jsem se do Jedličkova ústavu,“ uvedl Tomáš. 

Nejprve využíval služeb prostituce a po pobytu v Jedličkově ústavu se začal zajímat o sexuální asistenci. Té využil zatím pouze jednou, myslí si však, že sexualita je naprosto normální součást života. 

Podle Tomáše je každé video o tématu sexu lidí na vozíčku přínosem. S tím souhlasí i ředitel Centra Paraple David Lukeš, který je sám vozíčkářem 17 let. 

Sexuální polohy mužů s ochrnutím 

„Tohle tu chybělo“

„Každá informace je v tomhle ohledu přínosná. Není to video jen pro lidi na vozíčku, ale také pro jejich partnery, kteří chtějí mít s handicapovaným partnerem nějaký intimní vztah a neví jak na to, nebo je to pro ně velmi citlivá otázka,“ popsal Lukeš. On sám v dokumentu vystupuje. 

Čtyřicetiminutový film nese název Partnerské vztahy, sex a rodičovství a je rozdělen do sedmi kapitol. „Velmi citlivou a důstojnou formou přibližuje intimitu a sexuální praktiky vozíčkářů, jak žen, tak i mužů. Zároveň prezentuje, že lidé po poranění míchy mohou žít ve srovnatelné kvalitě partnerského i rodinného života jako před ochrnutím,“ představuje dokument Česká asociace paraplegiků.

Kromě praktických rad samotných vozíčkářů a jejich svědectví obsahuje materiál i komentáře lékařů a specialistů z oboru.

Podle autorky scénáře Zdeňky Faltýnkové bylo toto téma vždy tabuizované. „Nyní mají lidé po poranění míchy se všemi pomůckami možnost žít téměř stejným stylem života jako ostatní a téma partnerských vztahů a sexu k tomu samozřejmě patří. A vždycky k tomu patřila, jen se o tom nemluvilo.Teď už je ale doba zralá na to, aby se o tom otevřeně hovořilo, i díky legalizaci sexuální asistence u nás,“ říká autorka dokumentu. 

Film je zdarma k dispozici na DVD a flash discích v České asociaci paraplegiků. Ta jej zároveň po jednotlivých kapitolách publikuje postupně na svém youtube kanálu. Celý film tam zveřejnění 6. května. Vznik dokumentu podpořilo ministerstvo zdravotnictví. 

Sexuální polohy žen s ochrnutím

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Při nárazu auta do stromu zahynul na Písecku dvacetiletý řidič

U Mirovic řidič narazil do stromu, utrpěl smrtelná zranění. (26. 5. 2019)

Smrtelná dopravní nehoda se stala brzy ráno na Písecku. Mladý řidič osobního auta tam narazil do stromu a utrpěl...

Eurovolby začaly v dalších 21 zemích. Výsledky budou až v neděli v noci

V Česku skončily ve 14. hodin eurovolby. Začíná sčítání hlasů. (25.5.2019)

V Evropské unii v neděli končí čtyřdenní volby do Evropského parlamentu, které se v různých zemích konají v různých...

Válková: Změny na spravedlnosti měly počkat. Stíhání Babiše ovšem neovlivní

Exministryně spravedlnosti Helena Válková v diskusním pořadu Rozstřel. (12....

Podle poslankyně ANO a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové byla výměna v čele ministerstva spravedlnosti...

Najdete na iDNES.cz