Lidé by se mohli zbavit hluku z dálnice

  21:01aktualizováno  21:01
Humpolec - Petice občanů za zmírnění hluku přicházejícího z dálnice D1 nevyzněla v Humpolci naprázdno. I když nemá ředitelství silnic a dálnic v současnosti peníze na výstavbu protihlukové stěny, mohli by se obyvatelé bydlící v sousedství dálnice dočkat odhlučnění v příštím roce.

"Na stavbu protihlukové stěny podél dálnice u Humpolce máme už zpracovanou studii, na příští rok ji chceme zařadit do plánu investic," uvedl referent ředitelství silnic a dálnic František Novotný. Podle něj vše závisí pouze na přidělení peněz. "Odhaduji, že bychom to měli dělat v příštím roce, nic tomu nebrání, ale dokud na Humpolec nedostaneme peníze, nic bližšího říci nedokážu. Jisté je, že letos to nebude," dodal Novotný.

Ve spolupráci s investorem začala už na stavbě odhlučnění spolupracovat i humpolecká radnice, která se na ředitelství silnic a dálnic obrátila na podzim minulého roku. V té době na sílící a stále méně únosný hluk upozornili obyvatelé z této lokality. "Vzhledem ke zvyšujícímu se provozu a stupňujícímu se hluku žádáme o vystavění protihlukové bariéry u dálnice a na dálničním mostě," stálo tehdy v petici, pod niž se podepsalo na šest desítek obyvatel z postižené lokality.

Zastupitelé se za signatáře petice postavili, radnice začala podnikat příslušné konkrétní kroky. "Řešení problému pokročilo, byť nám investor zatím nic bližšího v jeho definitivním odstranění nepřislíbil. Ředitelství silnic a dálnic ale nechalo vypracovat hlukovou studii, která prokázala, že naměřená hladina hluku překračuje normy. Nyní půjde skutečně o to najít na výstavbu bariéry peníze," potvrdil stav věci zástupce starosty Humpolce Tomáš Křišťan.

Věra Štefánková, jedna z obyvatelek postižené lokality, která loni rovněž připojila svůj podpis pod petici, informaci o tom, že občanská iniciativa nepřišla vniveč, přivítala s potěšením. "Rok ještě vydržíme. Hlavně, abychom se ale dočkali. Hluk i výfukové plyny z dálnice nás opravdu obtěžují. Zvláště nyní, kdy se tady opravuje most, je to dost nepříjemné," poznamenala.

Opatrný optimismus zaznívá i z humpolecké radnice. "Jednání, která vedeme se zástupci ředitelství silnic a dálnic, jsou velmi věcná, dnes je výstavba protihlukové stěny opravdu hlavně otázkou času a peněz. Dokud ale stěna nebude stát, budeme problému věnovat pozornost," ujistil Tomáš Křišťan.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Bývalá vagonka Legios může jít do konkurzu, věřitelům dluží miliardy

Vpravo Radek Rybáček, bývalý předseda představenstva společnosti Heavy...

Krajský soud v Českých Budějovicích v sobotu zamítl reorganizaci společnosti Heavy Machinery Services. Jde o vagonku v...

Chystá se nový zákon pro makléře. Bez vzdělání a pojištění se už neobjedou

ilustrační snímek

V České republice zatím neexistuje zákon, který by reguloval práci realitních makléřů. Realitním makléřem se tak může...

Nepovinnou vakcínu proti meningokokovi budou hradit pojišťovny

očkování

Ministerstvo zdravotnictví plánuje, že některé nepovinné vakcíny budou hrazeny pojišťovnou. Jako první by to mohl být...

Najdete na iDNES.cz