Na Bartáka nic nemáme, tvrdili. Pak bylo vše jinak, řekl soudu policista

  11:56aktualizováno  11:56
U soudu s exministrem Martinem Bartákem a zbrojařem Michalem Smržem vypovídal na žádost obhajoby bývalý šéf protikorupční policie Libor Vrba. Popisoval, jak ho v počátku vyšetřování informoval šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Mluví o nestandardních krocích Šlachtových detektivů i státního zástupce.

Bývalý šéf protikorupční policie Libor Vrba | foto: ČTK

Libor Vrba na začátku uvedl, že po odchodu od policie s Martinem Bartákem spolupracuje a za tři roky jejich vztah přerostl v přátelství. Ještě když byl Vrba v čele protikorupční policie, tak se nestýkali mimo schůzek, které dohodl právě šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta.

O zájmu policie o Bartáka se dozvěděl na policejní oslavě 11. listopadu 2010. "Bratře, zavřeme Bartáka," řekl mu prý tehdy Šlachta a na dotaz dodal, že to bude za korupci. "Odpověděl jsem: Roberte, je zajímavé, že budeš zavírat svého kamaráda," uvedl Vrba u soudu. Právě Šlachta ho s Bartákem seznámil. Vrba dodal, že byl rozzlobený, protože korupcí se měl zabývat jeho útvar.

Nakonec skutečně dosáhl toho, že byla kauza převedena na protikorupční polici. O krocích detektivů ÚOOZ tvrdí, že měl dojem, že mají o viníkovi předem jasno.

Vrba popisoval i opakovaná setkání se státním zástupcem Táborským. Popsal, že něco jiného říkal jemu a něco jiného v médiích. Navíc si stále stěžoval na přiděleného vyšetřovatele Zahálku. Podle Vrby za ním nakonec Táborský přišel s požadavkem, aby případ přebrala Ostrava.

"Řekl mi, že na Bartáka nic nemají a vyloučí ho, naopak že se budou zabývat ekonomickou situací v Tatře a do Kopřivnice je z Ostravy blíže. Tomu jsem rozuměl a převedení jsem podepsal," řekl Vrba. To, co následovalo, ho překvapilo. Vzápětí nato však u policie skončil. Podle něj chtěl tehdejší ministr vnitra Radek John na jeho místo svého člověka.

Žaloba viní Bartáka a Smrže z korupce

Obžaloba tvrdí, že Barták se ze své tehdejší pozice prvního náměstka ministryně obrany snažil ovlivňovat průběh zakázky při dodávce několika stovek terénních aut Tatra. V únoru 2008 se prý při služební návštěvě USA dopustil trestného činu přijímání úplatku, když po Cabanissovi na střelnici v Centreville neúspěšně požadoval zhruba 80 milionů korun. Penězi si firma měla údajně zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných ministerstvem obrany.

Společně s Bartákem je v případě obžalovaný i majitel zbrojařské firmy MPI Group Michal Smrž, který se podle státního zástupce zase pokusil o podvod, když se snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv a kontakty na představitele českého ministerstva obrany i vlády. V lednu 2008 prý sliboval šéfovi Tatry Kopřivnice Ronaldu Adamsovi zajištění osobního setkání s premiérem, a to nejprve za sto milionů korun, později za dvacet milionů.

Oba muži vinu popírají. Obžalobu označují za naprostý nesmysl a její konstrukci za účelově vystavěnou. "Žádná částka nepadla," prohlásil v lednu u soudu Barták.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Na dálnici D8 se srazila dvě osobní auta, zastavila provoz

Na 5. kilometru dálnice D8 se srazily čtyři kamiony. (9. 5. 2019)

Dálnici D8 zablokovala ve středu kolem 22:00 zhruba na 30. kilometru ve směru na Německo nehoda dvou osobních aut....

Na novou migrační vlnu jsme už připraveni, řekli čeští strážci hranic v Rozstřelu

Vedoucí Národního situačního centra ochrany hranic Petr Malovec (vpravo) a...

V Praze vzniklo Národní situační centrum ochrany hranic, které má urychlit práci cizinecké policie a celníků. Ti by tak...

Co hrozí kardiakům během léta? V Rozstřelu odpoví primář Petr Neužil

Petr Neužil

Když udeří vedra, měli by lidé s chorobami srdce být opatrní a měli by vědět, že se při nadměrném horku a nevhodném...

Najdete na iDNES.cz