Libhošť hlasuje o nezávislosti na Novém Jičíně. Zatím to vypadá nadějně

  18:41aktualizováno  18:41
Referendum o osamostatnění Libhoště od města Nového Jičína má šanci na úspěch. Během prvních sedmi hodin hlasování totiž přišlo odevzdat svůj hlas zhruba 700 lidí, což je potřebná nadpoloviční většina oprávněných voličů v této místní části.

Pohled na obec Libhošť ze psí perspektivy. (16.7.2006) | foto: Jan Hanzelka

Jeden z účastníků referenda Tomáš Jalůvka si myslí, že by Libhošti samostatnost prospěla hlavně finančně. I další voliči se většinou vyjadřovali pro odtržení. "Budeme si o sobě rozhodovat sami, co si pak zařídíme, to budeme mít," uvedli.

Podle přípravného výboru referenda by měla samostatná Libhošť nejen více peněz, ale navíc by si o jejich využití rozhodovali sami představitelé obce, nikoliv novojičínští zastupitelé. Iniciátoři si slibují, že se pozvedne i samotný kulturní a společenský život v obci.

Obec Libhošť

Libhošť má zhruba 1650 obyvatel.

Leží zhruba sedm kilometrů od Nového Jičína, k němuž se jako původně samostatná obec připojila v 70. letech minulého století.

Poté, co se v 90. letech osamostatnil Šenov ležící mezi nimi, přestala mít s Novým Jičínem společný katastr.

Vedení Nového Jičína je přesvědčeno, že osamostatnění přináší výhody i nevýhody. Město podle starosty Ivana Týleho (ODS) do Libhoště za deset let vložilo téměř 70 milionů korun, největší investicí s pomocí dotace EU se stala první etapa odkanalizování obce a výstavba čističky odpadních vod.

V nejbližších letech počítá s dalšími investicemi. "I pro město budou tyto investice v řádu desítek milionů korun velmi náročné, pro případně čerstvě samostatnou obec v této ekonomicky velmi nelehké době ještě složitější. Ale to musejí posoudit sami občané Libhoště," podotkl starosta.

Předseda přípravného výboru referenda Martin Skalík si myslí, že hlasovat většinou přišli obyvatelé, kteří se chtějí osamostatnit. Lidé, kteří jsou proti, totiž nemusejí k volbám chodit a automaticky jako by hlasovali proti odtržení.

"Podle neoficiálních zpráv máme zatím po sedmi hodinách hlasování 700 voličů. Vypadá to nadějně, ale dokud nebudeme mít oficiální výsledky od volební komise, tak je těžké výsledek předjímat," podotkl Skalík.

Referendum

Začalo v neděli odpoledne v 9:00 a bude trvat do 21:00.

Aby bylo právoplatné a navíc bylo schváleno osamostatnění, musí pro hlasovat zhruba 650 lidí. "Zatím víme pouze to, kolik voličů se dostavilo.

S největší pravděpodobností chodí k referendu zejména lidé, kteří chtějí mít samostatnost. Protože ti, kteří ji nechtějí, tak těm stačí zůstat doma. Automaticky tím dávají ne," podotkl Skalík.

Ten věří, že ještě do zavření volební místnosti někteří lidé přijdou.

"Pořád ještě chodí. Navíc tady máme lidi, co jsou v neděli v práci, co chodí na celodenní směny. Možná se ještě někteří rozhodnou přijít," dodal iniciátor referenda.

V případě, že se dostatečný počet obyvatel v referendu vysloví pro osamostatnění, budou se ještě v letošním roce konat komunální volby. Vedení obce v čele se starostou by si pak zastupitelé zvolili na svém prvním zasedání zřejmě v roce 2011, tedy po faktickém odtržení obce od Nového Jičína.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Prozápadní kurz je mé přesvědčení, ohradil se Petříček proti KSČM

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se ohradil proti tlaku komunistů tolerujících vládu Andreje Babiše. Komunisté...

Značky STOP PROTISMĚR se na jaře objeví na dálnicích. Kvůli častým nehodám

Při nehodě na dálnici D5 u Rokycan se vážně zranil řidič osobního vozidla,...

Dvě nehody na českých silnicích ve dvou dnech způsobené auty jedoucími v protisměru přiměly oddělení Ministerstva...

Najdete na iDNES.cz