Liberecký šéf lidovců Vacek není inženýr

  15:42aktualizováno  15:42
Vysoký funkcionář KDU-ČSL a poradce ministra vnitra Jiří Vacek si neoprávněně přisvojil titul inženýr. Používal ho například ve svém oficiálním životopise na internetu i na kandidátce lidovců v roce 1996, napsal časopis Týden. Nevěděl jsem, že nejsem inženýr, brání se Vacek.

Vacek odmítl časopisu svůj diplom ukázat. Prohlásil, že se ho kdosi tímto způsobem snaží zničit kvůli jeho protidrogovým aktivitám.

Šéf liberecké KDU-ČSL chce na podzim kandidovat na místopředsedu strany. Je známý svými nekompromisními názory na restrikci drog, kterou prosazuje i na vnitru.

Studoval v emigraci, na diplom nedosáhl
Vacek chodil v Praze na střední průmyslovou školu. V roce 1968 emigroval do západního Německa, kde později začal studovat v Darmstadtu vysokou školu technickou.

Pokud by ji úspěšně absolvoval, obdržel by titul diplomovaný inženýr, který je uznáván i v Česku. Diplomu však nedosáhl a odmítá sdělit, kolik let školy vychodil, píše Týden.

Vacek dodává, že v Německu vystudoval vysokou školu, ale netušil, že není ukončena diplomem. "Když jsem se o tom dozvěděl, přestal jsem titul ing. používat," uvedl v prohlášení pro ČTK. Škola však podle Týdne ukončena diplomem je.

"Je to vážná věc. Vacek je poměrně vysoký funkcionář a používat akademický titul, aniž na to má právo, je odsouzeníhodné," řekl Týdnu první místopředseda KDU-ČSL a ministr dopravy Milan Šimonovský.

Doufáme, že to vysvětlí, říkají místopředsedové
Místopředsedové KDU-ČSL Jan Kasal a Tomáš Kvapil očekávají, že jejich stranický kolega Vacek veřejnosti i politikům nejasnosti kolem svého vzdělání sám vysvětlí.

"Předpokládám vlastní aktivitu u pana Vacka. Očekávám, že to bude on, kdo k tomu řekne jasné stanovisko. Já nemám důvod mu nevěřit. Myslím, že stranické orgány nebudou zřizovat žádnou vyšetřovací skupinu nebo komisi," řekl Kasal.

Kvapil dodal, že se Vacka osobně zeptá. "Těžko na to mohu nyní reagovat," podotkl.

Místopředseda strany Kasal v této souvislosti připomněl bývalou poslankyni strany Pavlu Jurkovou, která neoprávněně používala titul JUDr. a sama se vzdala mandátu.

Ministr vnitra Stanislav Gross uvedl, že Vacek není zaměstnancem ministerstva, ale pouze pro něj zpracovává analýzy z oblasti drogové prevence na základě dohody o činnosti. "Skutečnost, že pan Vacek nemá titul inženýr, je mi známa," řekl Gross.

Z Německa se vrátil expert na drogy
Když se Vacek po pádu komunismu vrátil z německé emigrace, začal se prezentovat jako expert na drogy s původním vzděláním stavební inženýr.

Pokud by byl v minulosti coby státní zaměstnanec ohodnocován jako absolvent vysoké školy, dostával by vyšší výplatu, připomíná Týden.

Vysokoškoláci totiž patří do jiné platové tabulky než lidé se středoškolským vzděláním.

Vacek byl náměstkem ředitele federálního policejního sboru, ředitelem sekce pro uprchlíky na vnitru, ředitelem Městské policie v Liberci, poradcem ministra obrany Miloslava Výborného (KDU-ČSL), poradcem ministra vnitra Vácalava Grulicha (ČSSD) a nyní ministra Grosse.

V roce 1996 neúspěšně kandidoval za lidovce do sněmovny. Pro ministra Grulicha však pracoval jen krátkou dobu, připomíná Týden. Jedním z důvodů, proč musel odejít, je podle Grulicha fakt, že nebyl schopen předložit doklady o svém vzdělání.

S Jiřím Vackem měl jako ministr vnitra potíže také dnešní senátor Jan Ruml. Podle loňské MF DNES se Vacka pracně zbavoval.

Vacek - zastánce potírání drog - je sám bývalým narkomanem a bydlí v Liberci v luxusní vile, napsal loni deník.

Na tituly doplatilo více politiků
Na neoprávněné užívání titulu JUDr. doplatilo v minulosti několik poslanců. Kromě Jurkové to byl v roce 1996 především tehdejší předseda Občanské demokratické aliance, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti Jan Kalvoda.

Vystudoval sice právnickou fakultu, ale doktorský titul nezískal. Kvůli aféře s falešným titulem odešel z politiky.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Šance pro rodiče. Příměstské tábory a letní školy stále berou děti

Letní badatelská školka v Druztové u Plzně.

Přihlášky na příměstské tábory přicházejí už od jara, místa ale pořád jsou. Po celé republice totiž v posledních letech...

O následcích konfliktu na Ukrajině promluví v Rozstřelu psycholog Prokopjuk

Rostislav Prokopjuk, ukrajinský psycholog žijící v Praze

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při nedávné návštěvě Německa a Francie svým západním partnerům řekl:...

Spojeni Kyprem: byznys J&T pojí zbrojaře s bývalým primátorem Prahy

Sídlo společnosti J&T v Brně.

Dlouhá léta se nahlas spekuluje o tom, že slovensko-česká investiční skupina J&T pomáhá spravovat majetek kontroverzním...

Najdete na iDNES.cz