Liana Janáčková, neřízená střela z Ostravy

  9:39aktualizováno  9:39
Takhle vystěhovat Romy, to od Jiřího Čunka nebylo vůbec správné, shodla se předevčírem ráno senátorka Liana Janáčková se svými kolegy z výboru pro lidská práva. Ještě tentýž den začal po internetu kolovat její rok starý proslov, s přehledem nejrasističtější vystoupení roku.

Liana Janáčková se v Senátu údajně proslavila spíš důrazností než hlubokomyslností | foto: Alexandr SatinskýMF DNES

"Bohužel, jsem rasistka, nesouhlasím s integrací cikánů," bylo slyšet chraptivý hlas rozčilené senátorky. Právě mluvila s lidmi z osady Bedřiška, kteří si stěžovali na soužití s Romy.

Většina krajských romských koordinátorů teď žádá, aby Janáčková odstoupila alespoň z funkce místopředsedkyně senátního výboru pro lidská práva.

Ostravská senátorka se rozhodla, že si humbukem, který se kolem jejích výroků strhl, nenechá zkazit výlet. Podle plánu vyrazila s kolegy ze Senátu po stopách Valdštejna. Celý den po telefonu odpovídala českým i zahraničním novinářům, jak to vlastně s Romy myslí.

"Jsou věci, které na Romech odsuzuji, které na nich přímo nesnáším. Ale jsou i věci, které obdivuji, jako jejich rodinné vztahy," říkala Janáčková. Co konkrétně jí na Romech tak vadí? "Že žijí ze dne na den, že vůbec nemyslí na budoucnost," vysvětlila Janáčková.

Je to téměř komické, ale totéž co ona vytýká Romům, vyčítají kolegové ostravské političce. "Janáčková je kontroverzní osoba. Má pocit, že to, co dělá právě teď, dělá nejlíp, a neohlíží se na to, co bude zítra. Žije jen přítomností, a to je vážná vada," říká náměstek ostravského primátora za ODS Lukáš Ženatý.

Kdysi byli kolegové, teď si nemohou přijít na jméno. "Já jsem k ní byl vždy obezřetný, svojí živelností mi připadala nebezpečná," říká Lukáš.

Moc filozofie tam není
Před třemi lety si členové ostravské ODS řekli, že už jim ta prostořeká padesátnice s nepatřičně fialovou rtěnkou, začíná lézt na nervy. Janáčková chtěla kandidovat do Senátu - a i když bylo jasné, že by ODS senátorské křeslo s přehledem vyhrála, vybrali radši distingovanou lékařku Hanu Herákovou.

Jenže Lianu Janáčková podcenili - ta ze strany odešla a volby vyhrála sama za sebe. V Senátu se proslavila spíš důrazností než hlubokomyslností. "Když jí o něco jde, dokáže to prosadit více svou razancí než filozofickou argumentací," říká senátor Josef Novotný.

Právě on jako člen imunitního výboru může brzy rozhodovat o tom, jestli Janáčkovou Senát vydá případnému trestnímu stíhání za její výroky. "Dřív než budu rozhodovat, se vypravím na místo. Tam zjistím, jaká je situace," říká Novotný.

Kdyby prý přišel na to, že v Bedřišce většina Romů nepracuje a žije jen ze sociálních dávek, díval by se na výroky své kolegyně méně kriticky. "Ty výroky jsou samozřejmě přestřelené, já chci jen zjistit, do jaké míry," říká Novotný.

Janáčková uznala nepatřičnost svých slov. "Neměla jsem říkat to, co jsem na té nahrávce vyslovila," řekla. Podle státního zástupce Martina Omelky by jí mohly hrozit až dva roky vězení.

"To, že o sobě někdo prohlásí, že je rasista, trestné není. To, že nesouhlasí s integračními problémy, také ne. Problém je v tom, když prohlašuje nějakou skupinu za méněcennou," míní Omelka. Senátorku však chrání imunita.

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.
Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Ve Sněmovně čeká několik zákonů, které mají ambici zlepšit české školství

Školní jídelna (ilustrační foto)

Už přes týden zaměstnává koalici hledání odpovědi na otázku, zda mají ve školách jíst zadarmo všechny děti, nebo jen...

Pochodeň č. 1. Leden 1969 musí začít zdola, vzkázal Palach, než se upálil

Umělohmotná nádoba pod rampou Národního muzea, ve které si Jan Palach (ve...

Přesně před padesáti lety, 16. ledna 1969, se krátce po poledni na Václavském náměstí upálil dvacetiletý student Jan...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz