„Lex Babiš“ prošel i napodruhé, pro omezení ministrů bylo 125 poslanců

  11:27aktualizováno  16:20
Poslanci i napodruhé schválili zákon o střetu zájmů, který omezuje členy vlády, kterému se říká také „lex Babiš“. Firmy ministrů už příští rok nebudou moci dostávat veřejné zakázky, investiční pobídky a nenárokové dotace. Zákon, který členům vlády také zakáže vlastnit média, podpořilo 125 ze 174 poslanců. ANO se zřejmě obrátí na Ústavní soud.

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | foto:  Dan Materna, MAFRA

Poslanci se přiklonili k verzi Senátu, aby část zákona platila až od září příštího roku, a to kvůli registru oznámení, do nějž mají politici vkládat prohlášení o svých vedlejších příjmech či darech.

Zákon počítá s tím, že se o veřejné zakázky, investiční pobídky a nenárokové dotace nebude moci ucházet firma, v níž má člen vlády větší podíl než 25 procent. A nebude moci také mít ani procento ve společnosti vydávající noviny či provozující rozhlas a televizi.

Pro zákon byli poslanci napříč stranami, pouze ANO zákon nepodporovalo. Pouze poslankyně Ivana Dobešová hlasovala pro zákon, ale později řekla, že to nebyl úmysl, jen omyl. (jak kdo z poslanců hlasoval, najdete zde)

Hlasování o lex Babiš

Hlasování o lex Babiš

„Je to důležitý krok proti zneužívání moci a proti oligarchizaci naší země,“ napsal na Twitteru už před hlasování o zákonu předseda vlády Bohuslav Sobotka. „Zákon pokládáme za velmi užitečný,“ řekl v úterý šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. Ze sociálních demokratů jen exministr kultury Vítězslav Jandák zákon nepodpořil, zdržel se.

29.listopadu 2016 v 10:10, příspěvek archivován: 29.listopadu 2016 v 11:13

Soc.dem. dnes bude hlasovat pro zpřísněný zákon o střetu zájmů. Je to důležitý krok proti zneužívání moci a proti oligarchizaci naší země.

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš v jednacím sále při hlasování o zákonu o střetu zájmů nebyl, z jednání se omluvil. „Když se kácí Babiš, létají třísky,“ řekl v rozpravě, která trvala jen asi tři čtvrtě hodiny, poslanec ANO Radek Vondráček. „Stal se z toho zákon proti jednomu člověkovi. Považujeme to za zákon, který je protiústavní,“ řekl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Fotogalerie

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se ho pak ptal: „Vystupoval jste jako předseda poslaneckého klubu ANO nebo člen představenstva Agrofertu?“

„Je to zákon z dílny pana Kalouska a ČSSD, který mi má znechutit politiku, je to zákon, který je protiústavní, šitý na míru proti mé osobě,“ tvrdí dlouhodobě Babiš. Pokud zákon potvrdí i prezident Miloš Zeman, poradí se s právníky, jak má dál postupovat. To, že ANO kvůli zákonu zamíří k Ústavnímu soudu, avizoval ovšem už v úterý Faltýnek.

V debatě před hlasování došlo i na to, jestli ministr Dienstbier někdy pracoval:

Babiš je prostřednictvím svého Agrofertu vlastníkem mediálního domu MAFRA, do nějž patří i server iDNES.cz, deníky MF DNES, Lidové noviny a Metro. Vlastní i Rádio Impuls nebo hudební televizi Óčko. Nový zákon mu zakazuje média vlastnit, není ale vyloučeno, že Babiš je převede na nějakou blízkou osobu, či do fondu.

„Doufám, že to je poslední hlasování, i když nevíme, jak se k tomu postaví prezident republiky. Zákon napomůže tomu, aby se členové vlády věnovali tomu, čemu se věnovat mají, tedy veřejné službě, ne soukromému byznysu,“ řekl poslanec TOP 09 Martin Plíšek. „Považujeme za potřebné, aby takový zákon fungoval,“ řekl předseda občanských demokratů Petr Fiala.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Nejvíce si Češi stěžují na zpožděné lety. Počet uznaných reklamací stoupl

Ilustrační snímek

Méně stížností na objednané zájezdy hlásí za letošní rok Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Podíl...

V průběhu týdne se citelně ochladí, na horách spadnou první vločky

Ilustrační snímek

Po teplém víkendu dorazí během pondělí na území České republiky studená fronta. Ta s sebou přinese ochlazení a v...

Resort zemědělství odpověděl na bruselský audit. Čtyři dny před termínem

Ministr zemědělství Miroslav Toman na tiskové konferenci k předběžné auditní...

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů...

Najdete na iDNES.cz