Čeští pacienti mají dostávat umělé čočky, jež se používají v rozvojových zemích. Ilustrační snímek

Čeští pacienti mají dostávat umělé čočky, jež se používají v rozvojových zemích. Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

VZP šetří, při operaci dostanete čočky, které používají jen v Indii

  • 1059
Pokud půjdete na operaci očí, dostanete sice levné, ale potenciálně nebezpečné nitrooční čočky. V úhradovém katalogu VZP pro standard se totiž objevil typ používaný v rozvojových zemích. Přitom na něj neexistují dostupné klinické testy. Snaha ušetřit se tak může dost prodražit při případných komplikacích.

Je to teprve pár měsíců, co Evropou hýbal skandál s vadnými prsními implantáty, které ženám praskaly v těle. Byly laciné, a tak je lékaři používali, včetně těch z tuzemských ordinací. Všeobecná zdravotní pojišťovna, největší v zemi, dokonce hradila ženám po rakovině prsu kvůli nízké ceně právě jen tyto implantáty.

Nyní však není vyloučeno, že podobné potíže mohou nastat i s nitroočními čočkami. Typ, jejž dosud běžně dostávali pacienti, kteří si nechtěli připlácet, totiž pojišťovna nahradila jiným. Důvod je zřejmý - zatímco původní čočky stály tři tisíce korun, ty, které pojišťovna hradí od 1. října, se pořizují sotva za čtvrtinu.

Potíž je, že čočky společnosti Aurolab se nepoužívají nikde jinde na světě než v rozvojových zemích Afriky a v Indii. "Ať hledáte, jak hledáte, nenajdete žádné relevantní studie či klinické testy s touto čočkou, které by dokazovaly její bezpečnost," zlobí se oční lékařka Šárka Pitrová, předsedkyně České oftalmologické společnosti, jež na problém upozornila. Lékaři proto pacientům tuto čočku rozhodně nedoporučují.

Kolik stojí umělé nitrooční čočky a k čemu jsou

  • Používají se jako léčba šedého zákalu (katarakta) – tedy stavu, kdy pacient má zamlžené (mléčné) vidění.
  • Existuje mnoho druhů čoček v mnoha cenových hladinách: jednak jde o čočky monofokální, které vracejí ostré vidění na určitou vzdálenost – buď do blízka, nebo jen do dálky. Nebo jsou čočky multifokální, které umějí pacienta zbavit brýlí, protože se přizpůsobí vidění na dálku i do blízka.
  • Existují také čočky, které umějí korigovat oční vadu pacienta – třeba astigmatismus (čočky torické).
  • Také se čočky dělí na měkké a tvrdé: ty tvrdé jsou na ústupu, protože k měkkým je třeba vést menší řez, a tedy operace je pro pacienty bezpečnější. Právě k těm tvrdým se řadí čočky za 703 Kč, které nově hradí jako standard Všeobecná zdravotní pojišťovna.
  • Nejlepší typy stojí několik tisíc korun, cena se obvykle pohybuje mezi 15 až 20 tisíci korunami.

"Může se stát, že čočka způsobí pacientovi další komplikace, třeba druhotný šedý zákal. Jeho léčba laserem není levná záležitost. A není to jediná komplikace," varuje lékařka s tím, že pokus o úspory se může zdravotní pojišťovně citelně prodražit.

Pojišťovna musí nakoupit nejlevnější

Pojišťovna se však brání, že nemá na vybranou. "Ze zákona je Všeobecná zdravotní pojišťovna povinna hradit péči ve výši ekonomicky nejméně náročné varianty," říká ředitelka tiskového odboru VZP Anna Veverková.

Otázka zní, proč se materiál, jehož se lékaři obávají, do Česka vůbec dováží. "Uvedená oční čočka splnila všechny požadavky pro to, aby mohla být zařazena do číselníku pojišťovny," říká Veverková.

Splnění zmiňovaných požadavků však bývá spíše formalitou. O tom, zda se zahraniční výrobek dostane na trh, rozhoduje ministerstvo zdravotnictví, ovšem nikdo nekontroluje, zda je bezpečný. I proto se do Česka dostaly vadné prsní implantáty.

"Legislativně je všechno asi v pořádku, nemůžeme nijak zasáhnout," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. "Že to není optimální, je druhá věc. I proto právě vzniká nový zákon, který bude přísněji regulovat příchod zdravotnických prostředků do Česka," dodává.

"Není nám znám jediný konkrétní důkaz o nebezpečnosti tohoto výrobku. Pokud by tomu tak bylo, znamenalo by to okamžité vymazání z úhradového katalogu," konstatuje Veverková.

U vadných prsních implantátů se rovněž "čekalo" na první vážný problém.

Nucený nadstandard?

Zdá se, že právně je vše v pořádku, čočky nelze zakázat a nikdo se nepídí po důvodech, proč je nevyužívají lékaři také ve vyspělých zemích. "Lékař je jen povinen pacienta informovat. Já věřím, že lékaři pacientům vysvětlí, že tato pojišťovnou hrazená čočka je určena pro jiný svět," říká oční lékařka Šárka Pitrová. To ovšem znamená, že pacienti, kteří si původně na lepší péči doplácet nechtěli, si chtě nechtě takzvaný nadstandard budou muset zaplatit a čočku si pořídit za své.