Průzkum je zároveň poslední: od úterý až do voleb se průzkumy podle zákona zveřejňovat nesmějí. Před čtyřmi lety se agentura Factum Invenio jako jediná trefila a předpověděla volební pat.
ODS i ČSSD ztratíOproti minulým volbám přijdou o stovky tisíc voličů |
Levice, tedy ČSSD a komunisté, už nemají ve Sněmovně nadpoloviční většinu. K té jim chybí deset křesel. ČSSD navíc za poslední měsíc přišla o výrazný náskok před ODS. Ta nejenže v květnu poprvé zastavila pád svých preferencí, který začal loni v říjnu, ale na vítěznou ČSSD ztrácí ve volebním modelu (tedy preferencích po odečtení propadlých hlasů) už jen tři a půl procenta hlasů.
I na dalších místech pomyslného žebříčku volebních výsledků se situace změnila: Věci veřejné Radka Johna předstihly s 12,6 procenty populárního Karla Schwarzenberga, jehož TOP 09 hodlá volit necelých 11 procent lidí.
A opatrně radovat se také mohou lidovci, kteří se v poslední době pohybovali mnohdy pod hranicí volitelnosti. Nyní mají 5,5 procenta. Do Sněmovny by se dostali ještě komunisté. Naopak zelení by si asi měli začít balit. Aktuálně mají příslib jen 2,6 procenta hlasů, což na udržení ve Sněmovně nestačí.
NÁZOR: 100 hodin do volebDlouhá doba na to, aby to ještě bylo jinak |
Hlavním sdělením průzkumu však je, že ve Sněmovně by většinu křesel poskládal středopravý blok, tedy ODS, TOP 09, Věci veřejné a lidovci. Poslední dvě jmenované strany tak sehrají roli jazýčku na vahách. Mohou se totiž přiklonit i k ČSSD. Bez komunistů by však blok měl jen 96 křesel.
Navíc představitelé VV i KDU-ČSL před volbami několikrát jasně prohlásili, že do jakékoliv koalice s komunisty nepůjdou ani v případě tiché podpory. Nic však není definitivní.
Objednejte si Volební SMSJak probíhají předvolební kampaně a kdo volby vyhrál, se můžete dozvědět z první ruky. Objednejte si volební SMS servis iDNES.cz. |
Program nikdo nečte, zabírá charizma a slogan
"Před volbami není nic jisté," uvedl šéf agentury Jan Herzmann. Politici tak mají ještě tři dny na to, aby se pokusili s náladou mezi voliči něco udělat. "Budou to zkoušet v emotivní rovině. V poslední fázi kampaně toho moc jiného vymyslet nejde," tipuje Herzmann.
Podle něj by mohla výrazně zamíchat preferencemi nějaká zásadní událost týkající se například předsedů stran. "Anebo počasí. Čeká se hezký víkend, to by mohlo snížit účast ve městech, a tím by získala levice," popsal možnosti.
Naopak předvolební programy téměř nikoho nezajímají. Jen pětina lidí četla alespoň jeden a jen každý dvacátý člověk si prostudoval minimálně dva. "Voliči se rozhodují podle sympatií, podle vztahu k osobnostem, síly sloganu a také síly volební kampaně," podotkl sociolog.
Lidí by však k volbám mělo přijít víc než v roce 2006. "Zhruba o tři procenta, tedy celkem 66,8 procenta," odhaduje.